سالانه ۹۴۰۰ تن بذر گندم و جو در مزارع کشاورزی قزوین تولید می‌شود

قزوین- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از تولید سالانه ۹هزار و۴۰۰ تن بذر گندم و جو در مزارع کشاورزی این استان خبر داد.

مجید اسماعیلی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت پنج شرکت تولید بذر گندم و جو در استان قزوین افزود: امسال هشت هزار تن برنامه خرید بذر گندم در استان داشتیم که از این رقم تاکنون پنج هزار و ۳۰۰ تن محقق شده است.

وی یادآور شد: سالانه ۱۴۰۰ تن نیز بذر جو در استان قزوین به تولید می‌رسد که کفاف نیاز کشاورزان این محصول را می‌دهد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار داشت: در طی دو سال گذشته هیچ گونه بذر گندم و جو از دیگر استان‌ها و یا خارج از کشور برای تأمین نیاز کشاورزان استان وارد نشده و همه بذور مورد نیاز این ۲ محصول استراتژیک در قزوین تولید شده است.

این مسؤول با بیان اینکه بذر گندم و جو در استان قزوین در طبقات پرورشی، مادری و گواهی شده تولید می‌شود، افزود: هسته اولیه بذر در مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان و هسته دوم نیز از سوی شرکت‌های بذر تولید می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قزوین یادآور شد: نیاز مزارع دیم و آبی قزوین به بذر گندم حدود هشت هزار تن است که این مقدار طی ۲ سال گذشته از داخل استان تأمین شده است.

وی در ادامه از قزوین به عنوان یکی از قطب‌های تولید بذر کلزا در کشور نام برد و گفت: هر ساله ۲۵۰ هکتار از مزارع استان به کشت و تولید بذر این گیاه استراتژیک اختصاص پیدا می‌کند.

این مسئول با بیان اینکه بیشتر بذور مصرفی کلزا از خارج کشور وارد می‌شود، یادآور شد: بیشتر بذر تولیدی این محصول در استان در دیگر استان‌ها که به شرکت‌های تولیدکننده سفارش تولید شده به مصرف می‌رسد.

در سال زراعی جاری ۱۵۴ هزار و ۴۵۶ هکتار از زمین‌های کشاورزی استان به زیر کشت گندم و ۳۵ هزار هکتار به زیر کشت جو رفته و پیش بینی می‌شود ۴۶۵ هزار تن محصول از این مزارع برداشت شود.

کد خبر 4987791

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =