کاخ پادشاهی فرو ریخته، میراث ملک سلمان برای بازماندگان

یکی از معارضان سعودی در خارج از عربستان در مقاله ای به میراث پادشاه این کشور و اوضاع کنونی عربستان پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از القدس العربی، «مضاوی الرشید» یکی از معارضان سعودی که در خارج از عربستان اقامت دارد در مقاله‌ای در سایت میدل ایست نوشت: میراث سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی -کاخ پادشاهی فرو ریخته- بدون تحقق اصلاحات است.

در این گزارش آمده است: محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از روش‌های بسیار اهانت باری در این کشور استفاده کرده و علیه رقبای خود و عشایر آنها توطئه چینی کرده است. پیامدهای این اقدامات ممکن است در آینده با قدرت گرفتن او به عنوان پادشاه کشور، همچنان ادامه پیدا کند.

پیش از پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز، بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که حاکمان سعودی از مشروعیت گسترده‌ای به دلیل وجود نفت و خدمات رفاهی در میان شاهزادگان و مردم این کشور برخوردار هستند اما به نظر می‌رسد اعضای مؤثر در خاندان حاکم تبدیل به دشمن شده‌اند و عربستان، هم پیمانان اجتماعی خود یعنی گروه‌های دینی حامی حاکمیت را نیز از دست داده است. آنها کاملاً با سیاستهای بن سلمان مخالف هستند.

بعید است بن سلمان بعد از فوت پادشاه عربستان بتواند با بحران‌هایی مانند کاهش درآمدهای نفتی، سرکوب مخالفان، گسترش ویروس کرونا و … مقابله کند بسیاری از قبایلی که همچنان سرسپرده پادشاه هستند مورد اهانت قرار گرفته و اموال آنها در معرض خطر قرار گرفته است. قبیله الحویطات در شمال و عتیبه در مرکز عربستان نمونه این قبایل هستند. با شیوخ آنها و افراد برجسته مانند کسانی رفتار می‌شود که دیگر تاریخ مصرفشان تمام شده و به گذشته پیوسته‌اند. معلوم نیست تا چه زمانی می‌توان در برابر کنار زدن آنها سکوت کرد.

پادشاه عربستان زمانی که فعالان زن سعودی خواهان تحقق حقوق واقعی خود نه فقط رانندگی یا رفتن به ورزشگاه‌ها هستند، به خود می لرزد. زنانی که خواهان آزادی واقعی و نه این آزادی‌های سطحی بودند زندانی شدند. عربستان شاهد فرار تعداد زیادی از سعودی‌ها در برابر چشمان پادشاه این کشور بوده است.

بعید است بن سلمان بعد از فوت پادشاه عربستان بتواند با بحران‌هایی مانند کاهش درآمدهای نفتی، سرکوب مخالفان، گسترش ویروس کرونا و … مقابله کند.

کد خبر 4990443

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =