آلایندگی «مهارلو»حداقل در ۲ فلز سنگین  بالاتر از حد استاندارد است

شیراز- مدیرکل محیط زیست استان فارس، گفت: بررسی‌های انجام شده روی دریاچه مهارلو نشان می‌دهد حداقل در ۲ فلز سنگین میزان آلایندگی بسیار بالاتر از حد استاندارد است.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید ظهرابی با حضور در دفتر خبرگزاری مهر استان فارس ضمن آشنایی با روند فعالیت این رسانه بیان کرد: محیط زیست بیشتر از یک مسئله فنی یک موضوع اجتماعی است و زمانی مسئولیت اجتماعی اتفاق می‌افتد که مشارکت اجتماعی در پی داشته باشد.

وی با بیان اینکه محیط زیست در تمامی ابعاد زندگی اجتماعی حضور دارد افزود: اسپری، شوکر و اسلحه حافظ محیط زیست نیست، اگر مردم بخواهند آن را حفظ کنند.

ظهرابی با تصریح اینکه در حفظ تنوع زیستی هرجا مردم مشارکت بیشتری کردند قابل مقایسه با دیگر نقاط نبوده است، افزود: وقتی اجتماع یک موضوع را دنبال می‌کند با اعمال سلیقه‌های فردی خیلی مواجه نیستیم.

مدیرکل محیط زیست استان فارس در ادامه اظهار کرد: حفظ محیط زیست به مشارکت همه مردم به طور پایدار نیاز دارد رسانه کلیدی‌ترین نقش را در این بین بازی می‌کند.

خبرگزاری مهر در حوزه محیط زیست خدمات ارزنده‌ای دارد

وی با بیان اینکه خبرگزاری مهر سال هاست که در حوزه محیط زیست خدمات ارزنده‌ای از خود به جای گذاشته است، افزود: همیشه این خبرگزاری مستقل عمل کرده و هیچ گاه یک طرفه به قاضی نرفته است.

ظهرابی در عین حال اظهار کرد: در حوزه محیط زیست نیاز به رسانه در جهت مشارکت مردم ضروری است و دروازه اصلی دستیابی به هدف در حوزه حفظ محیط زیست رسانه است.

وی با اشاره به وضعیت تالاب‌های استان فارس عنوان کرد: تقریباً همه تالاب‌های استان در حال حاضر خشک هستند و اندک شماری از این تالاب‌ها در حد ناچیزی دارای آب می‌باشند.

مدیرکل محیط زیست فارس با بیان اینکه دریاچه‌های مهارلو و طشک دارای آب هستند، اضافه کرد: تقریباً دیگر تالاب‌های استان در وضعیت خشک به سر می‌برند.

به گفته زهرابی، در پرآبی تالاب‌های استان فارس بارش‌های فراتر سال که روی می‌دهد مهمترین اصل است.

وی با این حال تصریح کرد: باید برای تالاب‌های استان فارس منابع آبی پایدار تأمین شود و حقابه این تالاب‌ها محقق گردد.

ظهرابی با این وجود اعلام کرد: برای همه تالاب‌های استان فارس حقابه تعیین شده است و ۴۲ میلیون مترمکعب برای احیای تالاب‌های طشک و بختگان حقابه گرفته شد که نتایج آن بارز بود و قابل لمس است.

جوجه آوری پرندگان در طشک و بختگان

به گفته مدیر کل محیط زیست فارس، یکی از نشانه‌های احیای تالاب‌های طشک و بختگان روند جوجه آوری پرندگانی است که به این تالاب‌ها کوچ می‌کنند و در این مناطق برای اولین بار از این بابت مشکلی نداشتند، افزون بر این رطوبت حاصل از این تالاب‌ها مانع ایجاد ریزگرد و غبار می‌شود و باعث تقویت سفره‌های آب زیرزمینی نقاط اطراف خواهد شد.

وی تصریح کرد: مهمترین نتیجه احیای تالاب‌ها امیدی است که درد دل کشاورزان پایین دست ایجاد می‌شود و آنان را دلگرم به سال زراعی می‌کند.

با تاکید بر اینکه تأمین حقابه تالاب‌ها بدون مشارکت کشاورزان امکان پذیر نیست افزود: با این حال تالاب‌های پریشان، ارژن و دیگر دریاچه‌های استان فارس شرایط مطلوبی ندارند زیرا وابسته به آب زیرزمینی هستند و فشار کشاورزی در آنجا زیاد است.

به گفته ظهرابی، علی رغم بارندگی‌های گذشته، تغییری در وضعیت تالاب‌های استان فارس ایجاد نشده و چاره‌ای نداریم که کشاورزی را بهینه انجام دهیم یا آب را بین حوزه‌ای تقسیم کنیم.

وی در ادامه، اعلام کرد: کار مطالعاتی انتقال آب از «سد نرگسی» آغاز گشته و دانشگاه تهران به عنوان مشاور این طرح اداره کل محیط زیست استان فارس را یاری می‌کند تا بتوانیم در احیای تالاب پریشان گام‌های مؤثری برداریم.

مدیرکل محیط زیست فارس با این حال تصریح کرد: ۱۰ میلیون متر مکعب به طور سالانه برای احیای تالاب پریشان تصویب شده است در حالی که مطالبه ما ۲۰ میلیون متر مکعب بود.

ظهرابی به وضعیت نامطلوب تالاب‌های هفت برم اشاره کرد و گفت: متأسفانه این تالاب‌ها به شدت در معرض تخریب انسانی قرار گرفته است و در این میان عملکرد محیط زیست نیز بی تأثیر نبوده چراکه این تالاب‌ها را فراموش کرده بود.

گردشگری غیرمسئولانه بلای جان «هفت برم»

ظهرابی یکی از بزرگترین معضلات تالاب‌های هفت برم را گردشگری غیرمسئولانه عنوان کرد و گفت: چنانچه این روند ادامه پیدا کند شاید در آینده هیچیک از تالاب‌های هفت برم زنده نمانند.

وی با این حال از امید در احیا تالاب‌های هفت برم یاد کرد و گفت: در صورت تأمین منابع می‌توانیم اطراف تالاب‌های یاد شده را ساماندهی کنیم که رفت و آمدها و گردشگری در اطراف این تالاب مدیریت شود.

از سویی مدیر کل محیط زیست فارس تالاب کافتر را به عنوان زیست بومی مهم که روزی ۸۰۰ تن ماهی در آن صید می‌شد مورد اشاره قرار داد و گفت: متأسفانه به علت کشت و زرع مدیریت نشده و افزون بر ظرفیت منطقه، اینک کافتر به تالابی خشکیده تبدیل شده است و در پی آن چیزی به عنوان رودخانه «شادکام» که روزگاری آب این دریاچه را تأمین می‌کرد، دیگر در این منطقه دیده نمی‌شود.

ظهرابی همچنین اعلام کرد: خوشبختانه در تالاب‌های جنوب استان فارس به علت فشاری که رویشان نیست روند نامطلوبی مشاهده نمی‌شود اما باید مراقب باشیم که این تالاب‌ها به کانون ریزگرد و غبار تبدیل نشوند.

در دوران کرونا بازدید دوره‌ای از بیمارستانها شدت یافت

مدیرکل محیط زیست استان فارس در خصوص روند نظارت این نهاد در پی همه گیری کرونا روی مراکز درمانی و بیمارستانها، اعلام کرد: مهمترین موضوع در وضعیت کرونا و مراکز درمانی و بیمارستانی رعایت ضوابط بی خطرسازی پسماندهای عفونی است که اکیپ‌های نظارت محیط زیست فارس بازدیدهای دوره‌ای در این باره انجام می‌دهند و چنانچه مواردی از آلودگی و رعایت نشدن موازین بهداشتی دیده شود بعد از مهلت تعیین شده اگر بیمارستانی معضل را برطرف نکند با این مراکز درمانی برخورد خواهیم کرد و اگر جایی هم تخطی بوده تاکنون اصلاح شده است.

وی درباره کانون ریزگردها در استان فارس مواردی را مورد اشاره قرار داد و گفت: کانون‌هایی داریم که از دشت‌های سیلابی شکل می‌گیرند؛ کانون‌هایی هم مانند اراضی بیابانی و کویرهای سطح کشور هستند که خیلی مؤثر در شیوع ریزگردهای فارس نیستند اما غبارهایی که از بستر تالاب‌های خشک شده استان بلند می‌شوند می‌توانند در سیستم تنفسی وارد شده و اثرات خطرناکی به جای بگذارند؛ بررسی‌های انجام شده روی دریاچه مهارلو نشان می‌دهد که در ریزگرد حاصل از این این تالاب دست کم ۲ فلز سنگین بسیار بالاتر از حد استاندارد وجود دارد.

ظهرابی وی با بیان اینکه پتروشیمی شیراز در مقایسه با دیگر پتروشیمی‌های بزرگ نیاز به افزایش استانداردهای محیط زیستی دارد، بیان کرد: از همه ابزارها استفاده می‌کنیم که خود را در این خصوص به شرایط ایده‌آل نزدیک کنند.

منطقه نفتی سروستان نیاز به بررسی زیست محیطی دارد

وی با این حال اظهار کرد: یکی از نقاط فعالیت نفتی استان فارس در دشت سروستان قرار دارد که میزان آلودگی در این منطقه نیاز به بررسی محیط زیستی دارد.

مدیرکل محیط زیست استان فارس میزان محدودیت‌هایی که این سازمان برای مشاغل آسیب زا به محیط زیست ایجاد می‌کند را در اشتغال و بیکاری کم دانست و گفت: در ۶ ماه اول سال جاری در سراسر استان فارس فقط ۴ مورد تعطیلی واحدهای تولیدی و صنایع کوچک توسط محیط زیست انجام گرفته ضمن اینکه بیشتر تلاش می‌کنیم واحدهای تولیدی آلاینده محیط زیست را ملزم به مراعات حفظ محیط زیست کنیم.

کد خبر 5035867

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =