قیمت نان در آذربایجان غربی افزایش نمی یابد/کمبود آرد نداریم

ارومیه – در روزهای اخیر افزایش تقاضای نان و آرد در استان به خصوص شهرستان ارومیه، تعطیلی و افزایش خودسرانه قیمت نان از سوی برخی نانوایی ها موجب نارضایتی و گلایه مردم شده است.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: سکینه اسمی - نان که قوت قالب مردم به شمار می‌رود این روزها در آذربایجان غربی به خصوص شهرستان ارومیه به یک چالش و دغدغه اساسی برای مردم تبدیل شده است، کمبود نان به دلیل بسته بودن برخی نانوایی‌ها، افزایش خودسرانه یک شبه قیمت نان و شایعاتی در خصوص کمبود آرد و نان موجب شده موجی از نگرانی در بین مردم ایجاد شود.

عدم نظارت و پاسخگویی به موقع مسئولان به گسترده شدن دامنه شایعه کمبود آرد و نان و نیز دغدغه‌های مردم از تأمین این نیاز ضروری دامن زده است هر چند برخی از مسئولان و نیز فرماندار ارومیه عنوان می‌کنند کمبودی در حوزه آرد و نان نداریم اما نگاهی به وضعیت جامعه نشان می‌دهد این حرف‌ها تاکنون نتوانسته جلوی کمبود نان در برخی مناطق از ارومیه را بگیرد و مردم برای تأمین نان مورد نیاز با مشکل مواجه شده‌اند.

بررسی میدانی خبرنگار مهر نشان می‌دهد بسیاری از نانوایی‌های آزادپز ارومیه به صورت خودسرانه اقدام به بستن مغازه‌ها و نیز در برخی مواقع افزایش قیمت نان زده‌اند موضوعی که به یکی از گلایه‌های مردم این شهر تبدیل شده است و در صورت عدم ورود به موقع مسئولان می‌تواند به یک بحران جدی نیز تبدیل شود.

بایرامعلی حاجی محمدی یکی از نانوایی‌های دولتی ارومیه در خصوص مشکلات نانوایی‌ها به خبرنگار مهر گفت: هیچ مشکل و کمبودی در زمینه تهیه آرد و پخت نان نداریم و موضوع اخیر از سوی برخی نانوایی‌های آزاد پز ایجاد شده است.

با مراجعه خبرنگار مهر به تعدادی از نانوایی‌های آزادپز مشاهده شد تعدادی از آنها اقدام به بستن مغازه کرده و با نصب کاغذ بر روی درب مغازه علت بسته بودن را کمبود آرد مورد نیاز عنوان شده است.

بیتا اختیاری یکی از شهروندان ارومیه در خصوص مشکل کمبود نان به خبرنگار مهر گفت: در روز اخیر برای تأمین نان مورد نیاز خود با مشکل مواجه شده‌ایم، تنها نانوایی محل اقدام به بستن مغازه کرده و برای خرید نان مورد نیاز مجبور هستم از سوپرمارکت منطقه محل زندگی قیمت زیادی پرداخت کنم.

وی با بیان اینکه در روزهای اخیر نان در بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ و حتی سوپرمارکت‌ها به سختی پیدا می‌شود افزود: مردم به دلیل شایعات کمبود نان و آرد اقدام به احتکار نان کرده‌اند و به راحتی نمی‌توان نان مورد نیاز را پیدا کرد.

امدادی از دیگر شهروندان ارومیه از نبود نظارت و رسیدگی مسئولان به موضوع کمبود نان و افزایش قیمت آن ابراز گلایه کرده و به خبرنگار مهر گفت: در سال‌های اخیر کیفیت و اندازه نان‌های تولیدی به شدت پایین بود اما در هفته جاری کمبود نان نیز به این مشکلات اضافه شده و مسئولان نظارتی به این موضوع ندارند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بر خلاف مصاحبه مسئولان در خصوص نبود کمبود آرد و نان در ارومیه شاهد مشکل اساسی از نبود نان مورد نیاز در برخی مناطق شهرستان ارومیه هستیم افزود: با شایعه کمبود آرد و نان در ماه‌های آینده مردم اقدام به احتکار نان کرده‌اند و نیاز است مسئولان به صورت جدی ورود کنند.

کمبودی در بخش آرد و نان در آذربایجان غربی نداریم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی در خصوص بروز مشکل بسته شدن نانوایی، افزایش قیمت و کمبود آرد و نان در شهرستان ارومیه به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر هیچ مشکل و کمبودی در زمینه آرد، نان در ارومیه و سایر شهرهای استان نداریم.

غلامرضا بابایی بروز مشکلات حاشیه‌ای در بخش نان در ارومیه طی روزهای اخیر را تلاش برخی نانوایی‌های آزادپز برای فشار به دولت برای افزایش قیمت نان عنوان کرد و افزود: در ماه‌های گذشته حاشیه قیمتی بین آرد یارانه‌ای و آزاد در استان به خصوص ارومیه کم بود و نانوایی‌های آزادپز از قیمت نان گلایه مند نبودند ولی در ماه‌های اخیر با افزایش فاصله‌ای قابل توجه بین آرد آزاد و آرد یارانه‌ای هم اکنون این نانوایی عنوان می‌کنند پخت نان برای آنها صرفه اقتصادی ندارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون فاصله قیمتی یک میلیون تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال بین آرد آزاد و یارانه‌ای در استان هستیم گفت: این حاشیه قیمتی زیاد موجب نارضایتی نانوایی‌های آزادپز شده و در روزهای اخیر با بستن مغازه‌های خود و نیز افزایش خودسرانه قیمت نان تلاش دارند به دولت فشار بیاورند تا قیمت نان در استان و ارومیه افزایش یابد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی تعداد نانوایی‌های استان را نزدیک ۵ هزار واحد عنوان و اضافه کرد: از این تعداد سه هزار و ۵۲۵ واحد نانوایی یارانه دار و مابقی آزاد پز بوده و همچنین از این تعداد یک هزار و ۲۰۰ نانوایی در ارومیه فعال هستند.

بابایی تاکید کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و وضعیت جامعه مردم هیچ نگرانی در مورد کمبود نان نداشته باشند توصیه می‌شود به دلیل رعایت موازین بهداشتی از اجتماع در نانوایی‌ها به جد خودداری کنند.

تا پایان سال افزایشی در قیمت نان نداریم

بابایی با تاکید بر اینکه تا پایان سال افزایش قیمتی در بخش نان و آرد در استان نخواهیم داشت، گفت: به مردم اطمینان می‌دهیم هیچ مشکلی در زمینه تأمین آرد و نان مورد نیاز استان و ارومیه نداریم و افزایش قیمتی تا آخر سال نخواهیم داشت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با بیان اینکه در ماه‌های اخیر شاهد افزایش تقاضای مصرف نان در استان و ارومیه هستیم ادامه داد: به دلیل آغاز فصل برداشت محصولات کشاورزی و افزایش تعداد کارگران فصلی تقاضا برای افزایش نان نیز بالا رفته که تلاش شد به موقع این تقاضا جبران شود و هم اکنون مشکل خاصی نداریم.

بابایی سهمیه آرد برای هر نفر در استان را ۶ کیلو و ۳۰۰ گرم عنوان و خاطرنشان کرد: افزایش سهمیه آرد و نیز قیمت نان بر اساس تصمیم سازمان تنظیم بازار کشور انجام می‌گیرد و در حال حاضر مصوبه‌ای در این زمینه به استان ابلاغ نشده است.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی یکی از استان‌های برتر در زمینه تولید گندم به شمار می‌رود، افزود: کمبودی در زمینه گندم، آرد و نان نداریم و مسائل حاشیه‌ای اخیر از سوی برخی نانوایی‌های آزادپز ارومیه ایجاد شده که از سوی مراجع قانونی این موارد در حال مدیریت و پیگیری است.

بابایی با بیان اینکه نان‌های تولیدی نانوایی‌های آزادپز بیشتر در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ عرضه می‌شود، افزود: افزایش قیمت خودسرانه نان از سوی نانوایی‌های آزادپز بوده و نانوایی‌های دولتی مشکلی نداشته‌اند.

افزایش قیمت نان در ارومیه خودسرانه است

رئیس اتحادیه نانوایی‌های ارومیه نیز در خصوص مسائل حاشیه‌ای چند روز اخیر در بخش نان در ارومیه گفت: افزایش قیمت نان توسط برخی نانوایی‌های ارومیه خودسرانه است.

الله‌وردی حسن زاده با اشاره به افزایش قیمت نان توسط برخی نانوایی‌های سطح شهر ارومیه افزود: افزایش قیمت نان توسط این نانوایی‌ها خودسرانه بوده و هیچ گونه دستوری مبنی بر افزایش قیمت نان در ارومیه صادر نشده است.

وی با بیان اینکه هیچ مشکلی از بابت تخصیص سهمیه آرد به نانوایی‌ها در ارومیه وجود ندارد، دلیل صف‌های طولانی مقابل نانوایی‌ها را ایجاد جو روانی از سوی برخی افراد برای افزایش قیمت نان عنوان کرد.

وی با تاکید بر اینکه مردم به شایعات افزایش قیمت و کمبود نان توجه نکنند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۲ گشت بازرسی در سطح شهر ارومیه به صورت مداوم و سرزده از تمامی نانوایی‌ها بازرسی می‌کنند تا جلوی برخی تخلفات گرفته شود.

حسن زاده دلیل پخت کم نانوایی‌ها را عدم هماهنگی پیمانکار جدید توزیع آرد با نانوایی‌ها بیان کرد و افزود: تا چند روز آینده سهمیه آرد نانوایی‌ها به صورت هماهنگ توزیع شده و مشکلات پخت نان در ارومیه برطرف می‌شود.

کد خبر 5040717

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
   0 0
   اقايان مسئولين درسته كمبود ارد نداريم اما گراني ارد كه داريم