اشتغال جوانان جایگزین خدمات رسانی اربعین/تهیه ۱۴۵۲بسته نوشت افزار

اهواز - مواکب حسینی امسال که از خدمت زائران محروم شده‌اند، بیکار نمانده و با انجام کارهای متفاوت در راستای خدمات رسانی به نیازمندان به جای زائران حسینی به عمق معرفت قیام عاشورا رسیده‌اند.

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها کوثر کریمی: اربعین امسال با شیوع ویروس کرونا رنگ و بوی دیگری گرفته و هر چند که زائران حسینی در مسیر دلدادگی برای رسیدن به کوی عشق، قدم برنداشته اند ولی گام‌های استوار خود را در راستای معرفت حسینی برداشته‌اند.

هیئت‌های عزاداری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و همچنین استفاده عاشقان و دل دادگان حسینی از ماسک نسبت به برپایی عزاداری‌های خود اقدام کرده‌اند؛ روضه‌های خیابانی خصوصاً در کوچه‌های شهدا (مناطقی که محل زندگی خانواده شهدا باشد) شور دیگری به محرم و صفر امسال بخشیده است.

در این میان مواکب حسینی امسال به جای برپایی موکب در مرز و یا در کشور عراق نسبت به انجام کارهای خیریه‌ای متفاوت اقدام کرده‌اند؛ کارهایی از جنس دلدادگی که با درک عمیق از معرفت قیام عاشورا انجام می‌شوند.

کمی ناراحت است، خیلی دوست داشت که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی امسال از طریق مرز شلمچه مهمان اربابش باشد ولی هرچه بود این آرزویش رنگ و بوی برآورده شدن را به خود ندید و امسال از دیدار جامانده است.

۵۲ سال دارد و از ۶ سال قبل موکب خدام ام البنین اهواز را تشکیل داده و شاید آن روزها فکرش را نمی‌کرد که موکبش از مرز شهرستانی و استانی بودن عبور کرده و به موکبی ملی تبدیل شود.

۵۲ خادم در دو شیفت

هاشم خسرئی به خبرنگار مهر می‌گوید: از پنج سال قبل هر ساله ایام اربعین با موکب خود در کشور عراق و شهر کربلا مستقر می‌شدیم؛ ۵۲ نفر خادم در دو شیفت کارهای مختلف را انجام و از اینکه می‌توانستیم غباری از خاک پای زائران حسینی را بزداییم خیلی خوشحال بودیم.

او می‌گوید: اوایل شروع کار موکب در عراق شاید مواد اولیه برای تهیه خوراک و غذای زائران در چهار عدد مرغ خلاصه می‌شد ولی کمک مردم ایران و حتی خود مردم عراق باعث شد تا خدمات رسانی‌های موکب به اسکان یک هزار نفری و توزیع غذای چند هزار نفری در هر نوبت گسترش پیدا کند.

خسرئی که هشت سال قبل از برپایی موکب را در ایام اربعین به صورت پیاده روی به سمت کربلا در حرکت بود، ادامه می‌دهد: از اینکه خادم زائران حسینی بودم، شکرگزارم ولی حال و هوای کربلا با دو سه کلمه قابل توصیف نیست؛ زمانی می‌گفتند که اگر مجلس عزایی برای امام حسین (ع) برپا کنید، خود ائمه یا فاطمه الزهرا (س) در آن مجلس حاضر است ولی در موکب احساس می‌کردیم که خود ائمه با خدمه راه می‌روند.

این خادم حسینی یادآور می‌شود: روزانه هفت هزار و ۵۰۰ پُرس غذا بین زائران حسینی توزیع می‌کردیم و فردای هر روز بدون کوچک‌ترین خستگی کار را از سر می‌گرفتند و این شوق و خستگی ناپذیر بودن خادمان موکب همه با کمک ائمه میسر می‌شد.

خدمت خانوادگی

او با اشاره به اینکه هر چهار پسر و همسرش نیز در موکب برای خدمات رسانی به زائران حسینی با او همکاری دارند، بیان می‌کند: هر سال حدوداً ۲۰ روز برای فعالیت‌های جانبی (جابجایی قبل و بعد ایام اربعین) در کربلا مستقر می‌شدیم که حدود ۱۳ روز خدمات رسانی مستقیم به زائران حسینی داشتیم.

خسرئی می‌گوید: موکب از نظر پزشکی، غذایی، خیاطی، کفاشی، برپایی نماز جماعت، در اختیار قرار دادن مکان اسکان و استراحت خدمات مختلفی را به زائران حسینی ارائه می‌داد؛ یکی از چادرهای موکب ۳۰۰ متری بود که در کنار دو چادر هلالی فعال بودند.

این خادم حسینی با اشاره به اینکه هر ساله ۱۶ خانه عراقی نیز برای کمک به خدمات رسانی‌ها در اختیار موکب قرار می‌گرفت، اضافه می‌کند: گستره فعالیت موکب در ابتدا اهواز و بعد خوزستان بود ولی بعدها کشوری شد که از همدان، تهران، مشهد، رامشیر، اهواز و آبادان و کرمان خدمه داریم.

خسرئی یادآور می‌شود: یک دستگاه نانوایی فول اتوماتیک داریم که بالای هفت موکب را تأمین نان می‌کنیم؛ همچنین یک دستگاه اتومات پتوشویی که هر ۲۵ دقیقه ۲۵ دقیقه پتو را شستشو می‌کند که بعد از پنج دقیقه هم خشک می‌شوند.

حضور در حوادث

او با اشاره به اینکه در زمان بروز زلزله و سیل هم به کمک مردم استان‌های مختلف رفته‌ایم، می‌گوید: از وقتی شیوع ویروس منحوس کرونا را داشتیم و مقام معظم رهبری پیام دادند که به فقرا برسید، کار خود را در این راستا تقویت کردیم و وظیفه خودمان دانستیم که خدمات اربعین را به فقرا و خانواده‌های آسیب دیده از کرونا ارائه دهیم.

این خادم حسینی می‌افزاید: نه تنها موکب ما بلکه همه موکب داران از ۱۰ روز قبل ماه رمضان به مقام معظم رهبری لبیک گفتیم و نسبت به توزیع بسته‌های معیشتی حاوی اقلام خوراکی مانند برنج، گوشت و مرغ اقدام کردیم؛ در موکب خدام ام البنین اهواز حدود ۲۲۰ خانواده را با کمک مسجد جعفری در محله کوی عامری تحت پوشش قرار داده‌ایم.

خسرئی با اشاره به اینکه تأمین ویلچر برای معلولان یکی دیگر از کارهای انجام شده بود که از خوشحالی زیاد آنها گریه می‌کردیم، عنوان می‌کند: حدوداً پنج مرحله بسته‌های معیشتی کمک‌های مؤمنانه به این خانواده‌ها اهدا شد؛ تعدادی تأمین نسخه‌های دارویی و همچنین اهدای تنور و آرد به خانواده‌ها نیز از دیگر اقداماتی است که برای آنها انجام شد.

او می‌گوید: به خاطر یک هزار و ۴۵۲ عمود بین نجف و کربلا به همین میزان بسته‌های لوازم التحریر را برای خانواده‌های کم بضاعت تهیه و بین آنها توزیع کردیم.

این خادم حسینی با اشاره به تدوین طرح اشتغالزایی ادامه می‌دهد: یک کارگاهی راه اندازی کردیم تا برای فرزندان و جوانان بیکار خانواده‌های کم بضاعت دوره‌های آموزش مهارتی برگزار شود؛ دوره‌هایی مانند تعمیرات تصفیه آب، کولرگازی و یخچال را با حضور اساتید فنی و حرفه‌ای برگزار می‌کنیم تا فن و مهارتی یاد بگیرند که ضمن اشتغالزایی برای آنها یک حامی مالی برای خانواده نیز باشند.

همه خوشحالند

خسرئی در پاسخ به این سوال که آیا خادمان موکب از هزینه نذورات خود در راهی غیر از زائران حسینی ناراحت نیستند، می‌گوید: اتفاقاً همه خوشحال شدند که در این مسیر کار می‌کنیم؛ برخی‌ها حتی به علما و مراجع نیز مراجعه کردند و همه از اینکه در این مسیر خداپسندانه نقش آفرینی کنند، رضایت دارند.

این خادم حسینی یادآور می‌شود: انجام این کارها مثل مسابقه می‌ماند و همه موکب ها در این زمینه فعالیت دارند؛ دوست داریم که همه مردم نیز به یاری این موکب داران آمده و همکاری لازم را داشته باشند.

او در پایان می‌گوید: زندگی خیلی از خانواده‌ها با شیوع کرونا از هم پاشیده و حتی دستفروش ها و فلافل فروش‌ها به بدترین اوضاع معیشتی خود در این سال‌ها رسیده‌اند؛ از تمام کسانی که تمکن مالی دارند، برای رسیدگی به این خانوارها کمک می‌خواهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، معرفت حسینی هنوز میان عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) جاری است و هر کدام با خلاقیت و تفکر خود برای خدمات رسانی به نیازمندان تلاش می‌کنند؛ این کارها ستودنی است و زیباتر آنکه کارهای خیریه خود را کم از زیارت امام حسین (ع) نمی‌دانند.

کد خبر 5042437

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =