تعیین تکلیف وضعیت زمین مصلی همدان برای استفاده فرهنگی و مذهبی

همدان - امام جمعه همدان بر تعیین تکلیف وضعیت زمین مصلی همدان برای استفاده فرهنگی و مذهبی تاکید کرد و گفت: باید در یک بازه زمانی مشخص این موضوع حل و فصل شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه بررسی زمین‌های متعلق به مصلی همدان، حوزه علمیه و حسینیه دفتر نماینده ولی فقیه در استان همدان عصر شنبه با حضور نماینده ولی فقیه در استان، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن و مدیر کل راه و شهرسازی برگزار شد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان در این جلسه عنوان کرد: زمین‌های سه پروژه مصلی، حسینیه و حوزه علمیه دارای مشکلاتی است که باید هر چه سریع‌تر حل و فصل شود.

آیت الله حبیب الله شعبانی در رابطه با پروژه مصلی گفت: ۲۲ هکتار کل اراضی مصلی بوده که مقرر شده ۱۷ هکتار بدون معارض برای واگذاری و کاربری فرهنگی و مذهبی تعیین تکلیف شود.

وی با اشاره به اینکه کار باید قانونی پیش رود، یادآور شد: در رابطه با تکمیل پروژه‌های مصلی، حوزه علمیه و حسینیه سرعت عمل بسیار مهم است و باید در یک بازه زمانی مشخص این موضوع حل و فصل شود.

وسعت زمین پروژه مصلی همدان ۱۰ هکتار بوده که پنج هکتار آن فرهنگی و مذهبی، ۳.۵ هکتار فضای سبز و ۱.۵ هکتار به صورت پارکینگ واگذار خواهد شد

مدیر کل راه و شهرسازی استان همدان نیز در این جلسه گفت: وسعت زمین پروژه مصلی همدان ۱۰ هکتار بوده که پنج هکتار آن فرهنگی و مذهبی، ۳.۵ هکتار فضای سبز و ۱.۵ هکتار به صورت پارکینگ واگذار خواهد شد.

داریوش حسینی بیان کرد: در پی سفر مقام معظم رهبری به استان همدان در سال ۱۳۸۳ دستوراتی لحاظ شد که پیگیری‌های در این زمینه انجام شده و ۱۰ هکتار زمین برای ساخت مصلای شهر همدان اختصاص یافت.

وی در رابطه با زمین حسینیه اظهار کرد: طبق ماده ۶ قانون ساماندهی، بخشی از اراضی داخل دانشگاه که متعلق به دولت است شناسایی کرده و سند آن را به نام راه و شهرسازی صادر و سپس به مصلی واگذار می‌کنیم.

حسینی در رابطه با زمین حوزه علمیه نیز بیان کرد: بخشی از اراضی واقع در حیدره مربوط به حوزه علمیه که دارای معارض نیست و ساخته شده را جدا کرده و واگذاری آن را انجام می‌دهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی نیز بیان کرد: بحث مسکن از موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده که باید هرچه سریع‌تر پرونده مساکن مهر بسته و بحث اقدام ملی مسکن آغاز شود.

ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب مسکن ملی

علی نبیان با اشاره به آغاز طرح اقدام ملی مسکن عنوان کرد: یکی از اقدامات وزیر راه و شهرسازی در بحث تولید مسکن، ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب مسکن ملی بود که پیگیری‌های آن از سال گذشته آغاز و ثبت نام متقاضیان انجام شده است.

نبیان با اشاره به اینکه سازمان ملی زمین و مسکن در این رابطه، وظیفه تأمین زمین مورد نیاز را برعهده دارد، گفت: با همکاری اداره کل راه و شهرسازی، تأمین منابع اولیه از باب زمین در استان همدان انجام شده و آماده شروع است.

وی در مورد پروژه مصلی استان همدان نیز بیان کرد: باید در این پروژه چشم اندازی برای استان در نظر بگیریم و فضای سبز و پارکینگ در آن به صورت ویژه دیده شود.

نبیان یادآور شد: ۱۰ هکتار از اراضی بدون معارض مصلی توسط اداره کل راه و شهرسازی پس از تأیید سازمان ملی زمین و مسکن انعقاد قرار می‌شود.

نبیان به بحث حفاظت از اراضی دولتی توسط یگان حفاظت از اراضی راه و شهرسازی اشاره و عنوان کرد: این یگان از سال ۹۴ تشکیل شده و روزانه مکلف به حفاظت و حراست از اراضی دولتی است و از سال گذشته سامانه ۱۶۵۶ برای دریافت گزارش‌های مردمی در این خصوص راه اندازی شده است.

کد خبر 5044889

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =