بودجه استان‌ها بر اساس میزان وصول مالیات تخصیص می‌یابد

یزد ـ رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: از این پس بودجه استان‌ها بر اساس میزان وصول مالیات تخصیص می یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، امیدعلی پارسا، صبح امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد اظهار داشت: نظام درآمد هزینه یا نظام وصول مالیات و بودجه به نحوی چیده شده که انگیزه‌ای برای استان‌ها در زمینه وصول مالیات ایجاد نمی‌کند.

وی با بیان اینکه تاکنون تفاوت چندانی بین استان‌های قوی و ضعیف در زمینه وصول مالیات نداشته است، افزود: انگیزه‌ای برای وصول مالیات حداکثری یا قانونی در استان‌ها نیست.

پارسا عنوان کرد: امسال با پنج ماه پیگیری منظم، به تفاهمنامه ای رسیدیم که اکنون ابلاغ شده و از نیمه آبان ماه اجرا می‌شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی بیان کرد: با این تفاهمنامه، استان‌هایی که ۹۵ درصد سهمیه تعیین شده مالیات خود را وصول کرده‌اند، ۱۰۰ درصد بودجه استان خود را دریافت می‌کنند و استان‌هایی که کمتر از ۹۵ درصد وصول کرده‌اند، به ازای هر یک درصد کمتر، سه درصد از بودجه آنها کسر می‌شود.

وی ادامه داد: استان‌هایی که بیش از ۹۵ درصد وصول مالیات داشته باشند نیز به ازای هر یک درصد بیشتر از ۹۵ درصد، چهار درصد تشویقی دریافت می‌کنند.

پارسا افزود: استان‌هایی که ۱۰۰ درصد وصولی داشته باشند، ۲۰ درصد اضافه‌تر از بودجه تشویقی دریافت می‌کنند و استان‌هایی که بیشتر از ۱۰۰ درصد وصول داشته باشند، بخش قابل توجهی از وصول اضافه از حد تعیین شده به پروژه‌های عمرانی استان اختصاص می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه عملکرد یزد در زمینه وصول مالیات قابل قبول است، عنوان کرد: اگر این تفاهمنامه اجرایی شود، همه استان‌ها به سمت وصول حداکثری مالیات می‌روند.

رئیس سازمان امور مالیاتی ادامه داد: کل مالیاتی که در طول یک ماه در کشور وصول می‌شود، به اندازه نصف حقوق کارکنان دولت نیست.

پارسا یادآور شد: کسری بودجه کشور تاکنون از طریق نفت تأمین می‌شد اما اکنون دیگر بودجه نفتی نداریم و دولت با فروش اوراق به بانک‌ها یعنی با قرض از بانک‌ها با سود ۲۶ درصدی، توانسته حقوق‌ها را پرداخت کند و مقدار جزئی نیز کار عمرانی انجام دهد.

وی عنوان کرد: در دنیا ۲۵ درصد کل سود اقتصادی که ایجاد می‌شود، در اختیار دولت قرار می‌گیرد و دولتها می‌توانند خدمات بدهند اما در کشور ما این میزان هفت تا هشت درصد است که با این پول محدود نمی‌توان رفاه چشمگیر برای مردم ایجاد کرد.

رئیس سازمان مالیاتی بیان کرد: نظام مالیاتی کشور باید به گونه‌ای تعریف شود که حداقل ۸۰ درصد بودجه کشور از مالیات تأمین شود در حالی که این رقم اکنون ۳۵ درصد است.

کد خبر 5048766

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =