طرح ملی«ایران قوی در گام دوم انقلاب اسلامی»چیست؟/یک رقابت مومنانه

حجت الاسلام ارزانی گفت: هدف نهایی ما در این طرح ملی برگزاری یک رقابت مومنانه در قالب یک مسابقه است تا بچه های مسجد را با گام دوم انقلاب اسلامی آشناتر کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، در دومین سال برگزاری رویداد ملی فهما (کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ایران) ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با ارائه طرح ملی «ایران قوی در گام دوم انقلاب اسلامی»، در نظر دارد بستر جریان سازی این گفتمان را در بین آحاد مردم به ویژه اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد مهیا و زمینه رقابت سالم بچه‌های مسجد را در ظهور و بروز این رویداد مهم در بستر فضای مجازی فراهم نماید.

طرح ملی «ایران قوی در گام دوم انقلاب اسلامی»، با ایجاد بستر مشارکت و نقش آفرینی، رقابت سالم، تولید و اشتراک محتوا، هماهنگی و انسجام فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، تلاش می‌کند در راستای تقویت مؤلفه‌های استحکام فرهنگی نظام اسلامی بر محور مسجد، گام بردارد. این طرح مبتنی بر اقتضائات روز و قابلیت‌ها و مقدورات بومی، کارکردها و فعالیت‌های مبتکرانه کانون‌ها و استفاده هدفمند از ظرفیت رسانه و فن‌آوری های نوین اجرا می‌شود. همانطور که اشاره شد گستره و مخاطبین طرح هم کانون‌های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور هستند. محورهای چهارگانه طرح عبارتست از: قرآن و سیره اهل بیت «علیهم السلام»، مسجد و گام دوم انقلاب اسلامی، پیشرفت و امید به آینده و مقاومت و عزت ایران اسلامی.

اطلاع رسانی طرح توسط ستادهای استانی از ۱۹ مهر مصادف با بیانات مقام معظم رهبری آغاز شده و ارزیابی و داوری آثار هم نیمه دوم دی ماه تا بهمن ماه ۹۹ صورت می‌گیرد و سپس مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان طرح اسفند ماه همزمان با سالروز تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد برگزار می‌شود.

به منظور آشنایی بیشتر با این طرح و تشریح جزئیات آن با حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری کشور گفتگو کردیم.

وی در ابتدا در خصوص معرفی و چیستی طرح ملی «ایران قوی در گام دوم انقلاب اسلامی» گفت: این طرح در راستای طرح ملی پایتخت فهما برگزار می‌شود؛ ما سال گذشته پایتخت فرهنگ و هنر مساجد کشور را برگزار کردیم که براساس آن شهر مقدس قم به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران انتخاب شد. قرار بود که هرسال یک شهر به عنوان پایتخت فهما انتخاب شود ولی بخاطر شیوع ویروس کرونا تصمیم بر این شد که سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ شهر مقدس قم پایتخت فرهنگ و هنر مساجد کشور بماند. در ذیل این طرح ما تصمیم گرفتیم پس از سخنرانی مقام معظم رهبری در دی ماه سال گذشته که فرمودند: «ملّت عزیز ایران باید همتشان این باشد که قوی بشوند» طرح ملی «ایران قوی در گام دوم انقلاب اسلامی» را اجرا کنیم. البته در فرمایشات بعدی ایشان هم صحبت‌هایی با این مضمون مطرح شد.

ارزانی افزود: پیش از این هم مقام معظم رهبری در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی سخنرانی کرده بودند که ما از سخنان ایشان در طرح نامبرده استفاده کردیم. تلاش ما در این طرح این است که بچه‌های مسجد در فضای مسجد یا در فضای مجازی حضور پیدا و محورهای چهارگانه طرح را اجرا کنند. در محور قرآن و سیره اهل بیت (ع) به موضوعاتی چون فرهنگ ولایت مداری، سبک زندگی ایرانی - اسلامی، داستان‌های قرآنی، بزرگداشت مناسبت‌های مذهبی، نماز، امر به معروف و نهی از منکر و موضوعات مرتبط پرداخته می‌شود. محور مسجد و گام دوم انقلاب اسلامی شامل جزئیاتی چون نقش مسجد در خودسازی، نقش مسجد در جامعه پردازی، نقش جوانان مسجدی در قوی شدن ایران اسلامی و موضوعات مرتبط می‌شود. در محور پیشرفت و امید به آینده به موضوعاتی چون نشاط آفرینی در جامعه، تقویت روحیه امید و تلاش در بین جوانان، توجه به کارآفرینی و جهش تولید، خدمت رسانی و محرومیت زدایی، نمادها و جلوه‌های پیشرفت و عدالت، ابتکارات، اختراعات، خلاقیت‌ها، الگوهای موفق محلی، استانی و ملی و … پرداخته می‌شود و محور مقاومت و عزت ایران اسلامی هم شامل موضوعاتی چون دفاع مقدس، شهدای مقاومت، هسته‌ای، سلامت و…، شهید سردار سلیمانی، نمایش جلوه‌های مشارکت مردم (همدلی، مواسات، راهپیمایی و…)، رشد علم و فن‌آوری و سایر اسوه‌ها و نمادهای عزت و مقاومت و موضوعات مرتبط می‌شود.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ما بیش از ۲۵ هزار کانون فرهنگی هنری مسجد با بیش از دو میلیون ۳۰۰ هزار نفر عضو در کشور داریم. بر اساس این طرح در سه عرصه، اعضای این کانون‌ها، خود کانون‌ها و مدیران مسئول آنها و استان‌ها و شهرستان‌های فهما رقابت صورت می‌گیرد و در پایان تعیین می‌شود که هر کدام از این رقابت کنندگان در چه عرصه و مقامی برگزیده و انتخاب شدند.

ارزانی در ادامه با اشاره به اینکه برای این طرح ۱۲ رواق تعریف شده است توضیح داد: هرکدام از این رواق‌ها به یک استان اختصاص دارد؛ عناوین این رواق‌ها و نام استان‌ها عبارتست از: رواق نور: خراسان رضوی، رواق کتاب: چهارمحال و بختیاری، رواق دانش: قم، رواق همدلی: تهران، رواق رسانه: فارس، رواق سرود: هرمزگان، رواق فیلم: گلستان، رواق نمایش: البرز، رواق ترنج: اردبیل، رواق قلم: یزد، رواق کارآفرینی: اصفهان و رواق فن‌آوری: خراسان جنوبی. انتخاب استان‌ها بر اساس امتیازاتی که سال گذشته در پایتخت فهما کسب کردند و ظرفیت آنهاست. مثلاً سال گذشته خراسان رضوی در حوزه قرآن امتیاز بالایی داشت به همین دلیل تصمیم بر این شد که این استان به عنوان رواق نور انتخاب شود یا اینکه به جهت کمک‌های مومنانه بچه‌های تهران در سال گذشته، استان تهران برای رواق همدلی انتخاب شد به بیان دیگر هر استانی بنا به ظرفیتی که داشته و امتیاز کسب شده‌اش برای آن رواق انتخاب شده است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری کشور درباره محور قرآن و سیره اهل بیت (ع) توضیح داد: در این محور قرار است به موضوعاتی پرداخته شود که پیش از این به آنها اشاره کردم ولی شکل کار به این صورت است که اگر مثلاً شخصی بتواند برای اهل بیت (ع) سرود یا فیلمی بسازد و یکی از داستان‌های قرآنی را به نمایش بکشد یا نمایشنامه‌ای درباره موضوعات اشاره شده بنویسد این کار را انجام می‌دهد. به بیان دیگر کلیت کار شبیه یک جدول است که ستون افقی آن را چهار محور اصلی طرح و ستون عمودی هم ۱۲ رواق اشاره شده تشکیل می‌دهد. بسته به اینکه هراستان چه ظرفیتی دارد در این جدول فعالیت می‌کند به بیان دیگر ۱۲ رواق ما ۱۲ ابزار برای چهار محور اشاره شده است.

وی تصریح کرد: به گمان من اگر انس با اهل بیت و قرآن به عنوان دو راهکاری که می‌تواند ما را به قله سعادت برساند در بین بچه‌ها رواج پیدا کند می‌توانیم از بسیاری از مشکلات فعلی عبور کنیم. چون وقتی شخص با سیره اهل بیت آشنا شود و داستان‌های قرآنی را بخواند می‌تواند مستقل روی پای خودش بایستد. در رویداد ملی ایران قوی هم بناست به مدد ابزارهایی که گفتیم این آشنایی صورت بگیرد چون آنچه که امروز می‌تواند ما را قوی کند قرآن و اهل بیت (ع) است.

حجت الاسلام ارزانی در پایان گفت: نگاه ما در این طرح حداکثری، جامع و کلان است ولی حتی اگر بتوانیم روی یک نفر هم تأثیر بگذاریم برایمان ارزشمند است. پس از برگزاری رویدادهای امسال پایتخت فهما که سال جاری و سال بعد (۱۴۰۰) به استان قم اختصاص دارد به شرط حیات، در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ پایتخت فهما برای سال ۱۴۰۱ انتخاب می‌شود. هدف نهایی ما در این طرح، برگزاری یک رقابت مومنانه در قالب یک مسابقه است تا بچه‌های مسجد را با گام دوم انقلاب اسلامی آشناتر کنیم و آنها را درگیر فرمایشات رهبری که اشاره کردند کنیم تا به این ترتیب موضوعات برایشان ملموس‌تر شود.

کد خبر 5073327

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =