مصداق اتم قرآن کریم، حضرت زهرا (س) است

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه مصداق اتم قرآن کریم، حضرت زهرا (س) است، گفت: سبک زندگی حضرت زهرا (س) الگویی برای حرکت در مسیر توحید است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین حسین انصاریان به مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) به صورت مجازی به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: قرآن کریم هدایت‌گر بشر به سوی حقایقی است که آن حقایق ضامن خیر دنیا و آخرت انسان است؛ قرآن کریم در قالب الفاظ و به زبان مردم به قلب پیامبر عظیم شأن اسلام نازل شد.

استاد برجسته حوزوی ادامه داد: چنانچه قرآن کریم به زبان انسان‌ها نبود بعد هدایتگری آن بی معنا می‌شد و هدف نزول تحقق نمی‌شد. فرا گرفتن الفاظ قرآن کریم بسیار آسان است و هر انسانی می‌تواند بدون استاد و معلم آن الفاظ را فرا بگیرد و حفظ کند اما قرآن کریم ماورای الفاظش مفهوم و مصداق نیز دارد که یاد گرفتن آن مفاهیم و مصادیق کاری بسیار سخت و دشوار است.

وی فراگیری و شناخت مصادیق قرآنی را نیازمند وجود معلم و آگاهان به قرآن دانست و گفت: برای آنکه انسان به فهم این مفاهیم و مصادیق نائل شود خداوند متعال چراغ‌های هدایت‌گری قرار داد تا به کمک آن‌ها این مفاهیم درک و فهم شود و از گمراهی حتمی و قطعی نجات یابد.

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان افزود: تفاسیر فراوانی در کشورهای اسلامی به قلم تحریر در آمده که مفهوم گیری در این تفاسیر مساوی با انکار حقایق الهیه است که البته خوشبختانه این تفاسیر در دسترس عموم نیست. بعضی از این تفاسیر به شدت نگاه غربی یا شرقی دارد، برخی نیز بر اساس علم کمونیست و ماتریالیست تفسیر شده است که همه نشان از گمراهی دارد. برای همین خداوند متعال ۵ مرتبه در قرآن کریم پیامبر اکرم را معلم کتاب معرفی می‌فرماید تا با رجوع به چنین معلمی این گونه تفاسیر منحرف کننده‌ای نگارش نشود.

انصاریان ادامه داد: اما چون عمر مبارک پیامبر اکرم کوتاه بود و در این برهه زمانی کوتاه حضرت فرصت تبیین حقایق قرآن کریم را نداشتند حضرت به امر پروردگار اهل راسخون را به مردم معرفی می‌کنند. در قرآن کریم مقصود از اولی الامر و راسخون امیرمومنان علی (ع) و یازده فرزند ایشان هستند که پیامبر اکرم (ص) از آنان به عنوان اهل بیت (ع) یاد می‌کنند.

وی با بیان اینکه اهل بیت (ع) پشتوانه و فهماننده مفاهیم و مصادیق قرآن کریم هستند، گفت: فهم قرآن کریم بسیار دشوار است و اگر انسان خود به تنهایی به دنبال فهم آیات برود اگر از آن حدود تعیین شده پیش رود جز خسارت چیزی نصیب او نمی‌شود؛ مقصود از این خسارت به باد دادن همه داده‌های الهی است. اما چنانچه انسان در این مسیر همراه با معلم گام بردارد آیات قرآن کریم سراسر برایش شفا بوده و بیماری‌های روحی، اخلاقی، اعتقادی و عملی‌اش درمان می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان با تاکید بر اینکه قرآن کریم یک معمار الهی است، تصریح کرد: خداوند حکیم، قرآن کریم حکیم را بر قلب پیامبر حکیم نازل کرد تا از طریق ایشان حکمت در وجود انسان‌ها جاری شود برای همین حضرت، معلمی حکیم هستند و حکیم می‌سازند.

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه قرآن کریم برای مردم رحمت است، گفت: اگر انسان بدون کمک گرفتن از معلمان الهی و فهم اهل بیت (ع) سالیان سال بر روی درک مفاهیم قرآن کریم کار کند نتیجه آن جز خسران نخواهد بود.

انصاریان با تاکید بر اینکه حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع) از مصادیق اتم و اکمل قرآن کریم هستند، عنوان کرد: وقتی امام زمان (عج) می‌فرمایند اسوه و الگوی من مادرم زهرا است؛ می‌خواهند این را بفهمانند که حضرت زهرا (س) همانند وجود انبیا و امامان معصوم وجودشان اتم و اکمل است و انسان‌ها می‌توانند در همه شئونات زندگی ایشان را الگو و سرمشق خود قرار دهند. بر این اساس باید مراقب بود حضرت از زندگی عملی، اخلاقی و اعتقادی‌مان حذف نشود در غیر این صورت زندگی دنیوی و اخروی ما نابود می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان در پایان خاطرنشان کرد: حضرت زهرا (س) همانند خورشید در جاده توحید و معرفت می‌درخشند تا مردم از گمراهی و سرگشتگی نجات یابند. مردم به واسطه تبعیت از سیره عملی و رفتاری ایشان می‌توانند به توحید و درک حقایق الهیه دست یابند اما با حذف ایشان قطعاً در زمره کفار قرار می‌گیرند.

کد خبر 5124214

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =