تفاهمنامه همکاری کتابخانه ملی و استانداری همدان امضا شد

تفاهمنامه همکاری بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و استانداری همدان، برای انجام فعالیت‌های علمی، فرهنگی، پژوهشی، اشتراک‌گذاری تجربیات و منابع اطلاعاتی امضا شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و استانداری همدان، به منظور انجام فعالیت‌های علمی، فرهنگی، پژوهشی، اشتراک‌گذاری تجربیات و منابع اطلاعاتی با حضور اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و سید سعید شاهرخی استاندار همدان به امضاء رسید.

 استاندار همدان با اشاره به همکاری فی‌مابین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با این استان گفت: استانداری همدان از ظرفیت بالایی در ارائه خدمات به مرکز اسناد و کتابخانه ملی مرکز غرب برخوردار است و خود را موظف به همکاری با مرکز اسناد و کتابخانه ملی مرکز غرب می‌دانیم.

وی ادامه داد: به اعتقاد من اصلی‌ترین مشکل مرکز اسناد و کتابخانه ملی مرکز غرب نبود ساختمانی مناسب برای آرشیو و نگهداری منطقه غرب کشور است که این مهم در حال انجام و نهایی شدن است.

طبق تفاهم‌نامه امضا شده، همکاری طرفین در تسهیل ارزشیابی مدیریت اسناد و بایگانی‌های دستگاه‌های مشمول قانون اسناد ملی استان از طریق گردآوری اطلاعات بایگانی‌ها و جمع‌آوری، حفظ و پردازش اسناد با ارزش استان همدان در مدیریت اسناد و کتابخانه ملی آن منطقه و جلوگیری از نگهداری اوراق زائد و آزادسازی فضای اداری دستگاه‌های مشمول قانون اسناد ملی و فراهم آوردن شرایط و امکانات مناسب برای دسترسی عموم به اسناد مقرر شد.

همچنین مقرر شد شناسایی و فراهم‌سازی شرایط اهدا یا خرید منابع اسنادی خاندان‌ها و مجموعه‌داران شخصی استان همدان، شناسایی و رفع کسری مجموعه انتشارات کتاب و نشریات استان همدان جهت واسپاری قانونی و همکاری طرفین در راه‌اندازی و توسعه فعالیت‌های مدیریت اسناد و کتابخانه ملی استان همدان در حوزه‌های تاریخ شفاهی، مرمت اسناد و کتب و حافظه جهانی در همکاری فی‌مابین انجام شود.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز متعهد به تامین منابع و محرومیت‌زدایی کتابخانه‌های استان همدان، همکاری در راستای دیجیتال‌سازی منابع خطی استان همدان، همکاری جهت نظارت و ساماندهی بایگانی‌های راکد استان همدان  و همکاری در ارائه آموزش‌های تخصصی و اسنادی و کتابخانه‌ای در سطح استان شد.

 بر اساس این‌تفاهمنامه استانداری همدان نیز متعهد به انتقال تمامی اسناد و مدارک راکد مکتوب دیداری، شنیداری و الکترونیکی استانداری به معاونت اسناد ملی بر اساس قانون اساسی ملی ایران شد و استانداری همدان در تدوین دانشنامه استان همدان همکاری خواهد کرد. همچنین سرعت بخشیدن در واگذاری زمین و یا در صورت وجود ساختمان اداری مازاد از طریق طرح و تصویب در کارگاه مربوطه و موافقت شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان جهت گسترش مرکز اسناد و کتابخانه‌های ملی منطقه غرب کشور از دیگر تعهدات استانداری همدان بود که در این تفاهم‌نامه به امضا رسید.

در این‌جلسه هانیه گرائیلی مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل، مظفر پاسدار شیرازی معاون توسعه مدیریت و منابع، مهدی مقسومی مدیر کل امورحقوقی، مجلس و استان‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و میثاق گودرزی مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور نیز حضور داشتند.

کد خبر 5132032

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =