لازمه تحقق سند تحول قضائیه اصلاح و روزآمدی قوانین است

قزوین - دادستان قزوین لازمه تحقق سند تحول قوه قضائیه که از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شده است را اصلاح و روزآمدسازی قوانین دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین، محمد قاسمی در حاشیه حضور در برنامه تلویزیونی با محوریت سند تحول قضائی گفت: در حکم انتصاب ریاست محترم قوه قضائیه از سوی رهبر معظم انقلاب به موضوع تحول در قوه اشاره و تاکید شده بود و در واقع سند تحول قضائی بر پایه بیانیه گام دوم انقلاب تبیین گردیده و امیدواریم در چهل و سومین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، تحول در قوه قضائیه، آنگونه که مردم انتظار دارند، محقق شود.

وی افزود: سند تحول بر اساس چهار دهه تجربه در قوه قضائیه تبیین شده است و در واقع نقشه راه این قوه برای تحقق و دستیابی به اهداف مدنظر است و مهمترین ویژگی‌های این سند تحول، مأموریت و مردم‌محوری است.

دادستان قزوین در ادامه بیان کرد: اصلی‌ترین پشتوانه انقلاب و نظام، مردم هستند و دستگاه قضائی نیز برای انجام وظایف و مأموریت‌ها و دستیابی به اهداف، نیازمند حمایت جامعه است و همه تلاش قوه قضائیه در دوره تحول، برآورده کردن انتظارات مردم است.

قاسمی همچنین تصریح کرد: مهمترین محورهای سند تحول قضائی، که ریاست محترم قوه قضائیه نیز نسبت به تحقق آنها تاکید دارند، تحول در فرآیندهای دادرسی، اطلاع رسانی و شفافیت، حمایت از بخش صنعت و تولید، پیشگیری از وقوع جرم و احیا حقوق عامه است و تمامی این محورها و تحولات، نیازمند اصلاح و روزآمدی قوانی مربوطه است.

این مقام قضائی استان اظهار کرد: اخیراً ۲۷۰ نماینده مجلس شورای اسلامی از محورها و اهداف سند تحول قضائی حمایت کردند و این بستر در مجلس وجود دارد، تا قوانین ناکارآمد اصلاح و بروزرسانی شود و سایر دستگاه‌ها و نهادها نیز باید زیرساخت‌های همسو در آنها ایجاد شود، تا همسو با سند تحول قضائی گام بردارند.

وی در ادامه به وظایف قوه قضائیه اشاره و اذعان داشت: مأموریت اصلی قوه قضائیه که در اصل ۱۵۶ قانون اساسی آمده، رسیدگی به تظلمات و شکایات، حل و فصل دعاوی، احیا حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم و همچنین نظارت بر اجرای صحیح قوانین و مقررات است، اما دستگاه قضائی در گذشته صرفاً پرونده محور بود، ولی این رویکرد در دستگاه قضائی تغییر کرده و امروزه به دنبال علت وقوع جرایم و آسیب‌های اجتماعی و شناسایی گلوگاه‌های فسادزا هستیم.

محمد قاسمی در خصوص حمایت از تولید در دستگاه قضائی گفت: بر اساس دستورالعمل جدید ستاد اقتصاد مقاومتی، دادستان مراکز استان‌ها وظیفه دبیری این ستاد را بر عهده خواهند داشت و قطعاً دادستان به عنوان مدعی‌العموم از تمامی ظرفیت‌ها و اهرم‌های قانونی در راستای رفع موانع تولید، حمایت از تولیدکنندگان و صنعتگران و… استفاده خواهد کرد و ضروری است، قوانین مرتبط از جمله بانکی، گمرکی، بیمه‌ای، مالیاتی و… در راستای تسهیل و رفع موانع تولید اصلاح شده و انعطاف داشته باشد.

دادستان مرکز استان ادامه داد: یکی از مشکلات استان فعالیت واحدها تولیدی، که اخذ تسهیلات بانکی و تمامی اقدامات اداری و اجرایی آنها در تهران انجام شده است و زمانی که این واحدها دچار مشکل می‌شوند، بحران‌ها و آسیب‌های ناشی از آن متوجه استان است، اما علیرغم ورود استان، گاهاً برخی از تصمیمات که در ستادهای مختلف استانی اتخاذ می‌شود، با مانع روبرو و اجرایی نمی‌شود، که باید برای این موضوع چاره‌اندیشی شود و قطعاً در سفر ریاست محترم قوه قضائیه به استان مطرح خواهد شد.

این مقام مسئول تاکید کرد: ریشه بسیاری از جرایم و آسیب‌ها ناشی از بیکاری است، به همین خاطر هرچقدر شاهد گردش چرخ اقتصاد در کشور باشیم، رونق اقتصادی محقق شده و بیکاری کاهش می‌یابد و در نتیجه شاهد کاهش جرایم و آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه خواهیم بود و به همین خاطر، همه دستگاه‌ها و نهادها و جامعه باید در مسیر جهش و رونق تولید گام بردارند.

قاسمی افزود: دلیل تشکیل بسیاری از پرونده‌ها در دستگاه قضائی، ناشی از ناآگاهی حقوقی و عدم آشنایی مردم با قوانین است. لذا دستگاه قضائی از مردم انتظار دارد که در مراودات اجتماعی خود با مشورت با متخصصان و آشنایی کامل با قوانین و مقررات تصمیم گیری کنند.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: سند تحول قضائی رویکرد فرا قوه‌ای دارد و اگر بخواهیم این سند تحول با موفقیت همراه باشد، باید همه دستگاه‌ها و نهادها در راستای پیشگیری از وقوع جرم، مبارزه با فساد و احیا حقوق عامه، در مسیر تحول گام برداشته و اگر در این زنجیره هر یک از نهادها غفلت کنند، قطعاً به اهداف موردنظر دست نخواهیم یافت.

کد خبر 5147514

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =