فناوری استخراج اتوماتیک و میکروفلویدیک DNA سلولی توسعه یافت

توسعه فناوری استخراج اتوماتیک و میکروفلویدیک DNA سلولی به عنوان دستاورد محققان ایرانی در چهارچوب همکاری مشترک با دانشگاه صنعتی شریف انجام گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، با بروز بحران‌های زیستی همچون اپیدمی کرونا که عمده کشورهای دنیا را درگیر خود کرده است، سرمایه و زیرساخت‌های فناورانه کشورها به ویژه در تأمین تجهیزات و ابزار آزمایشگاهی، تشخیصی و درمانی متضمن فائق آمدن کشورهای دارای فناوری بر چنین بحران‌های بزرگ زیستی و اجتماعی است.

در این راستا، محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران که افق فعالیت خود را توسعه فناورانه و توانمندسازی صنعت زیست فناوری کشور در حوزه‌های مختلف قرار داده‌اند در چهارچوب همکاری مشترک با محققان دانشگاه صنعتی شریف موفق به توسعه روش و ساخت پلتفرم دیسکی اتوماتیک و میکروفلویدیک استخراج DNA از سلول شده‌اند.

لاله پارسا یگانه عضو هیأت علمی بانک مولکولی مرکز با بیان این نکته که تحقیق و توسعه بین رشته‌ای در حوزه فناوری‌های نوین می‌تواند به دستاوردهای دانش بنیان در لبه علم منتج شود، گفت: تخریب دیواره سلول مهمترین و اولین مرحله در بسیاری از پروتکل‌های زیست شناسی مولکولی و آزمایش‌های تشخیصی است. اخیراً سیستم‌های میکروسیال به دلیل مزایای مرتبط با اتوماسیون، یکپارچه سازی و کوچک سازی، به ویژه در شرایط محدودیت منابع زیستی، مورد توجه بسیار قرار گرفته‌اند.

وی افزود: در این پروژه، میکروسیال گریز از مرکز با پلتفرم و تنظیمات جدید برای تخریب شیمیایی دیواره سلول ارائه شده است. سیستم‌های توسعه یافته از نیروهای پنوماتیک و اینرسی برای مخلوط کردن مؤثر واکنش دهنده‌های تخریب و نمونه‌های سلولی و همچنین کنترل دقیق سیال استفاده می‌کنند.

پارسا خاطرنشان کرد: ویژگی‌های خاص سیستم توسعه یافته «آزمایشگاه روی دیسک [(LoaDs)Lab on a Disks ]» با آب دیونیزه شده (DI) و گلبول‌های سفید خون (WBC) انجام شد تا مناسب بودن سیستم‌های پیشنهادی از نظر اختلاط، کنترل مایعات و تجزیه سلول شیمیایی بررسی شود.

نتایج این پژوهش که در نشریه معتبر Scientific Report به چاپ رسیده است راهکارهای امیدبخشی از توانمندی دانشمندان داخلی کشور در توسعه پیشرفته‌ترین روش‌ها و پروتکل‌های زیست فناوری که تنها در انحصار کشورهای معدودی در دنیا می‌باشد را نشان می‌دهد.

کد خبر 5160984

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha