باید طلاب را به مسائل فرهنگی و اجتماعی حساس کرد

چهارمین اجلاسیه کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی حوزه علمیه خراسان برگزار شد و سخنرانان در آن ضمن بحث درباره مسائل مختلف بر ضرورت حساس کردن طلاب نسبت به مسائل فرهنگی جامعه تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان، چهارمین اجلاسیه کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی حوزه علمیه خراسان، دیروز چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ در مدرسه علمیه عالی نواب در مشهد مقدس برگزار شد. در این نشست ابتدا روسای کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی به ایراد سخن پرداختند.

باید طلاب را نسبت به مسائل سیاسی و اجتماعی حساس کرد

در این نشست که برخی از اساتید و مدیران مدارس مشهد نیز حضور داشتند، حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی گنابادی، رئیس کمیسیون اجتماعی سیاسی با تاکید بر لزوم بصیرت حوزویان در جریان‌های مختلف، ابراز کرد: باید نسبت به این مسئله اهتمام ویژه داشت و طلاب علوم دینی به این مهارت برسند.

وی با اشاره به اینکه باید به مسائل سیاسی اجتماعی به طور جدی توجه شود، گفت: اگر قرار است یک طلبه موفق باشد، باید در این بعد نیز مانند ابعاد آموزشی، پژوهشی و فرهنگی، ورود داشته باشد.

الزامات و تعیین اولویت‌های نظام جامع تبلیغ مورد بررسی قرار گرفته است

حجت‌الاسلام والمسلمین حجت گنابادی نژاد، رئیس کمیسیون تبلیغ نیز با اشاره به ایام کرونایی سال ۹۹، اظهار کرد: بررسی نهایی سامانه جامع مبلغان با توجه به ظرفیت عظیمی که در خراسان وجود دارد، انجام شد و امیدواریم به زودی با بهره برداری آن، همه استعدادها و قابلیت‌های این عرصه رصد، راهبری و ارائه گزارش شود.

وی افزود: بررسی الزامات و تعیین اولویت نظام جامع تبلیغ، حضور در مدارس تخصصی تبلیغ، بررسی نقش آفرینی در دوران کرونا و پساکرونا، بررسی طرح مهارت‌های تبلیغی خطیب و… از دیگر کارهایی است که توسط این کمیسیون اقدام شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی، رئیس کمیسیون معیشت نیز در این نشست به اقدامات ویژه‌ای که در دوره شیوع کرونا انجام شده است، اشاره و گزارشی از کمک‌ها و برنامه‌های صورت گرفته، ارائه داد.

نظام جامع اخلاقی تربیتی حوزه علمیه خراسان تدوین شد

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد نظافت، رئیس کمیسیون تخصصی فرهنگ و اخلاق خطاب به مدیران و اساتید، پدر معنوی و طبیب دوار بودن برای طلاب علوم دینی را امروز بسیار حساس و مهمتر از گذشته دانست، به دقت در انتخاب مدیران مدارس و اساتید توجه داد و مهمترین مسئله را شناسایی افرادی برای این امور خواند.

رئیس کمیسیون فرهنگ و اخلاق شورای عالی حوزه علمیه خراسان اشاره کرد: امروز به نیروهای تربیتی و موثر که انگیزه‌های طلاب را عمیق کنند و با اقتناع، زنده نگهدارند، نیاز داریم.

وی با اشاره به هجوم فرهنگی، بر اخلاق و تربیت محور بودن در همه امور تاکید کرد و گفت: اگر در این عرصه درست عمل نکنیم، آموزش و عمر اساتید هدر می‌رود و مدرک و نمره، محور خواهد شد.

رئیس کمیسیون فرهنگ و اخلاق شورای عالی حوزه علمیه خراسان، با تاکید بر اینکه اگر انگیزه‌های معنوی حفظ و تعمیق نشود، ضرر خواهیم کرد، ادامه داد: امروز معیارها آموزش است در حالی که حتی در معیشت و ساخت و سازها باید ملاک تربیتی را لحاظ کرد.

وی، عدالت تربیتی و لزوم فراهم کردن بسترهای این مقوله را نکته مهم دیگر خواند و گفت: اگر مدرسه‌ای نمی‌تواند کار تربیتی و مستمر داشته باشد، باید رودربایستی را کنار گذاشت و به تجمیع مدرسه با مدرسه‌ای دیگر پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین نظافت همچنین به گزارشی از کارهای انجام شده در کمیسیون فرهنگ و اخلاق شورای عالی حوزه علمیه خراسان پرداخت و به مشخص شدن آسیب‌های مرتبط اشاره و با بیان اینکه با کمی تدبیر و ورود به میدان عمل، کارها به ثمر خواهد رسید، گفت: در سال ۹۹ نظام جامع اخلاقی تربیتی، آیین نامه اخلاقی با رویکرد تربیتی و منشور اخلاقی طلاب، اساتید، کارکنان مرکز مدیریت و مدارس نیز تدوین شده است.

نگاه به آینده در برنامه ریزی‌ها و سیاستگذاری‌ها باید لحاظ شود

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدباقر فرزانه، دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان به تدوین پنج نظام جامع خدمات و معیشت، تبلیغ، آموزش، پژوهش و اجتماعی - سیاسی اشاره کرد و گفت: طرح‌های دیگری مانند: «مجاورت اجتماعی» این حوزه در دست اقدام است که می‌خواهد به این نکته یعنی «حوزه از مردم و برای مردم» است و نمی‌تواند از آنان جدا باشد، توجه جدی کند.

وی با اشاره به حضور بالغ بر ۱۲۰ نفر از اساتید و فضلای حوزه علمیه خراسان در قالب ۶ کمیسیون و ۱۴ کارگروه، کمیسیون‌های تخصصی را بازوی مشورتی و تصمیم ساز برای شورای عالی دانست.

دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان طرح حوزه و آینده را برنامه در دست اقدام شورای عالی حوزه علمیه خراسان خواند و گفت: باید ۵۰ سال دیگر را در نظر گرفت و دید که به چه اساتید، طلاب، محققانی نیاز است.

دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان، مطالعات کلان راهبردی را طرح دیگری دانست که در حال برنامه ریزی است.

نظام ارزیابی قوی و دقیق باید از سوی سیاستگذاران تدوین شود

آیت الله شیخ جواد مروی، دیگر سخنران این مراسم با اشاره به اینکه باید جایگاه امروز تفکر شیعی و پیش بینی برای آینده این اندیشه و نقش حوزه علمیه را در این مقام، دید، گفت: عظیم‌ترین تبلیغ را در جهان غرب ضد اسلام اصیل و تفکر اهل بیت (ع) به راه انداخته‌اند که البته نتیجه‌ای عکس آنچه مدنظرشان بوده، حاصل شده است.

وی با بیان اینکه امروز تفکر تشیع و اسلام اصیل در همه دنیا به ویژه اروپا و آمریکا موج می‌زند، ادامه داد: فردا برای اسلام اصیل و مکتب بزرگ تشیع روشن است و این حرکت‌ها مدیون حوزه علمیه است. اگر این مکتب بخواهد حرکت خود را گسترده‌تر کند به قوت علمی، پژوهشی و تهذیبی حوزه علمیه نیاز دارد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با تقدیر از تضارب آرا و تبادل افکار برای برنامه ریزی در حوزه علمیه خراسان، این مسئله را بسیار ارزشمند دانست و گفت: در این راستا باید با دقت و تیزبینی همراه با صداقت و دلسوزی نسبت به رفع کاستی‌ها کوشید.

وی، حفظ و تحکیم ارزش‌ها و سنت‌های سلف صالح را مورد تاکید جدی قرار داد و بی توجهی به آن را خسارت مهم به حوزه‌های علمیه برشمرد و نگرانی برای انقطاع نسل کنونی با سنت‌های سلف صالح را گوشزد کرد.

آیت الله مروی با بیان اینکه به ثمر نشستن علمیت، معنویت و تهذیب حوزه‌های علمیه در گذشته به خاطر این سنت‌هاست، اشاره کرد: دستگیری اساتید از طلاب در گذشته و ارتباط آنان را باید مدنظر قرار داد زیرا این نوع ارتباط، شاگردپروری می‌کند.

وی با تاکید بر مسئله پژوهش، گفت: سیاستگذاری دقیق در این عرصه، کسب مهارت‌ها، توجه به اصول تحقیق، گسترش آن، تربیت محقق و… از مسائل جدی است که باید نخبگان حوزه ورود داشته باشند، زیرا اگر پژوهش محکم و با اصول نباشد، فاجعه است.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم، نظام ارزیابی قوی و دقیق را از سوی سیاستگذاران نکته دیگر خواند و اضافه کرد: با توجه به گستردگی امروز باید اولاً سیاست‌ها درست تبیین و نیروهای سیاستگذار با قدرت تحلیل، تبیین و ارائه راهکار به ارزیابی بپردازند و الاّ گستردگی باعث ایجاد خلاءهایی می‌شود.

رونمایی از سایت جدید شورای عالی حوزه علمیه خراسان

در انتهای این مراسم از سایت جدید شورای عالی حوزه علمیه خراسان رونمایی شد. علاقه‌مندان می‌توانند جهت مشاهده سایت جدید شورای عالی و مطالب و اطلاعات بارگذاری شده به آدرس www.shorakh.com/home مراجعه کنند.

کد خبر 5167044

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =