۳ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۹:۱۷
هوای اصفهان سالم است

اصفهان - کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: هوای این کلانشهر در سومین روز بهار سالم است.‌

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به هفت صبح امروز سه‌شنبه - سوم فروردین - با میانگین ۶۴ در وضعیت قابل قبول ثبت شد و در نخستین ساعات نیز شاخص کیفی هوا با میانگین ۹۰ همچنان وضعیت سالم (زرد) را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به وضعیت هوا در ایستگاه‌های سنجش دائم آلودگی شهر اصفهان، ادامه داد: هم اکنون میدان احمدآباد با شاخص ۸۶، خیابان استانداری با شاخص ۸۳، خیابان باهنر با شاخص ۷۶، خیابان رودکی با شاخص ۶۷، خیابان رهنان با شاخص ۷۵، خیابان کاوه با شاخص ۷۷، خیابان میرزا طاهر با شاخص ۶۹ و خیابان ورزشگاه میثاق با شاخص ۸۱ در وضعیت قابل قبول "سالم" است.

کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه شاخص‌های کیفی هوا در سه ایستگاه در وضعیت ناسالم است، ادامه داد: شاخص‌های کیفی هوا صبح امروز در ایستگاه خیابان پروین با میانگین ۱۰۶، بزرگراه خرازی با میانگین ۱۰۷ و کردآباد با میانگین ۱۰۲ وضعیت (نارنجی) و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

مزارع با اشاره به کیفیت هوای شهرهای مجاور کلانشهر اصفهان نیز، گفت: امروز هوای شاهین شهر با میانگین ۵۹، شهر سجزی با میانگین ۷۴ و مبارکه با میانگین ۶۲ در وضعیت قابل قبول است؛ همچنین داده‌های ایستگاههای سنجش کیفی هوا در شهرهای خمینی شهر، نجف آباد، کاشان و منطقه دولت آباد در دسترس نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5174498

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =