فیروز تنها یوز نر غالب شاهرود نیست/ انتقال یوزپلنگ به سایت توران

شاهرود- مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان بابیان اینکه فیروز تنها یوز نر غالب طبیعت توران شاهرود نیست، گفت: این یوز از طبیعت به سایت تحقیقات یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران انتقال داده‌شده است.

امیر عبدوس در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه زنده گیری یوزپلنگ نر به نام فیروز از منطقه پارک ملی توران شاهرود در فضای مجازی بسیار خبرساز شده است، ابراز داشت: این یوزپلنگ از سال ۹۱ در همین منطقه توران شاهرود شناسایی، مشاهده و نسبت به نام‌گذاری آن اقدام شده است.

وی ضمن بیان اینکه هم‌اکنون فیروز حداقل ۱۱.۵ سال سِن دارد، افزود: اگر فیروز در طبیعت به زندگی خود ادامه می‌داد حداقل یک سال دیگر پایان زندگی او فرامی‌رسید و شانس زندگی بیشتر را از دست می‌داد.

خطری متوجه فیروز نیست

مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان بابیان اینکه فیروز به سایت مرکز تحقیقات یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران شاهرود انتقال یافت، ابراز داشت: یوزه‌ای موجود در این سایت به لحاظ تغذیه و شرایطی که مهیا است و خطری آن‌ها را تهدید نمی‌کند می‌توانند تعداد سال‌های بیشتری را عمر کنند.

عبدوس ضمن بیان اینکه زنده گیری فیروز با هماهنگی سازمان حفاظت محیط‌زیست انجام شد، تصریح کرد: درب‌های اتوماتیک امکان ورود یوز نر به داخل سایت و نزدیک شدن به ایران «یوز ماده» را فراهم می‌کند همچنین باید گفت این درب‌ها از همان ابتدای ورود یوزها از پارک پردیسان به شاهرود نصب شدند.

وی افزود: در گام بعدی پراکنده کردن سرگین یوز ماده در اطراف فنس‌ها انجام شد تا بتواند یوزه‌ای نر را به منطقه هدایت کند و حتی یک‌بار نیز یوز نری در اطراف مشاهده و تصویر او توسط نگهبانان به ثبت رسید.

تصویربرداری ۲۵ قلاده یوز در توران

مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان بابیان اینکه طی سال جاری ۲۵ قلاده یوز مختلف از جمعیت یوزپلنگ‌های توران تصویربرداری شدند، ابراز داشت: ۱۵ فرد از این جمعیت به دلیل آنکه تصاویر قابل‌شناسایی و تفکیک بود خال نگاری و شناسنامه برای آن‌ها تهیه‌شده و از این تعداد چهار فرد نر و دو فرد دیگر ماده هستند و ۹ مورد دیگر هنوز ناشناس باقی ماندند.

عبدوس بابیان اینکه طبق اطلاعات دوربین‌های تله‌ای فیروز تنها نر غالب منطقه طبیعت توران شاهرود نیست، تصریح کرد: نرهای دیگری نیز در منطقه مورد شناسایی قرار گرفتند و اتفاقاً در محل تعیین قلمرو فیروز نیز نرهای دیگری مشاهده و بیم نزاع بین آن‌ها می‌رود.

وی افزود: روش زنده گیری ابتدا بر اساس مطالعات میدانی از ساعات حضور و ورود یوزه‌ای نر در مکان‌های علامت‌گذاری بود با توجه به اینکه شش ماه همه مکان‌های عبور یوز نر مورد پایش قرارگرفته بود از تله‌های استاندارد استفاده شد و کل عملیات از زمان نصب تا سه ساعت به طول انجامید و بعد از ۱۰ دقیقه نیز یوز بی‌هوش و بلافاصله به سایت انتقال یافت.

فیروز خرگوش شکار کرد

مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان بابیان اینکه تصاویر دوربین‌ها به‌خوبی نشان داد که یوز در آرامش کامل قرار دارد و هیچ وحشتی متوجه او نیست، ابراز داشت: با توجه به اینکه قبل از زنده گیری فیروز طعمه بزرگی را شکار کرده بود بعد از سه روز خرگوش زنده در اختیار او قرار داده شد و فیروز از آن تغذیه کرد.

عبدوس بابیان اینکه سایت پنج هکتاری از یک‌سو در ارتباط با درب‌های خروجی کوشکی، دلبر و ایران و از سوی دیگر توسط یک درب عریض دو دهانه به سایت ۷۰۰ هکتاری متصل است، تصریح کرد: سایت ۷۰۰ هکتاری در حال حاضر محل پرورش و تکثیر طعمه‌های یوز است.

وی بابیان اینکه آهوها از سایت ۷۰۰ هکتاری وارد پنج هکتاری شده و یوزها شکار را در آنجا تمرین می‌کنند، افزود: ازآنجاکه امکان ورود خرگوش‌ها وجود دارد، یوز در حین گشت‌وگذار این محدوده می‌تواند آن‌ها را شکار کند.

کد خبر 5174934

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 7 + 11 =

  نظرات

  • رضا AE ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   0 0
   سلام سالهاست اخبار یوزپلنگ رو پیگیری میکنم به نظرم تعداد یوزپلنگ ایرانی خیلی بیشتره و اینکه ببر مازندران فک کنم نسلش منقرض نش