پست‌های کلیدی دولت دراختیار اصلاح‌طلبان است/نگفته‌ام نامزد نمیشوم

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه پست‌های کلیدی در دست کسانی است که سبقه اصلاح‌طلبی دارند گفت: برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم من بر نه بوده است، ولی هیچ وقت نگفته‌ام نامزد نمی شوم.

به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور امشب (جمعه) در شبکه اجتماعی کلاب هاوس در پاسخ به سوالات کاربران این شبکه اظهار کرد: کلاب هاوس فرصت خوبی است؛ به همه دوستانی که نگران هستند و طوری اظهار نظر می‌کنند که از فضای مجازی و توسعه آن می‌ترسند، می‌گویم که چرا می‌ترسید؟ اتفاقاً شفافیت در همین جا معنا پیدا می‌کند؛ بگذارید مردم آزادانه صحبت کنند.

جهانگیری گفت: اپراتورها در کلاب هاوس اخلال ایجاد کرده بودند، اما آقای جهرمی پیشنهاد دادند که جرائم سنگینی برای اخلال گران در این شبکه اجتماعی ایجاد شود.

وی گفت: با پیشنهاد آقای هاشمی و آقای خاتمی و موافقت آقای روحانی، در سال ۹۶ وارد صحنه انتخابات شدم. وفای به عهد این بود که وقتی مردم را دعوت کردیم که رای بدهند، باید در دولت می‌ماندیم که مسائل را پیگیری کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: من مسئول بودم که از ۲۴ میلیون رای رئیس جمهور حفاظت می‌کردم.

جهانگیری با اشاره به مساله ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: ما با شروع دولت، سه نرخ ارز داشتیم، ارز ۱۲۰۰، ۲۴۷۷ و ارز آزاد که از اسفند ۹۱ حدود ۴ هزارتومان بود، ولی با شروع این دولت روند کاهشی پیدا کرد.

وی ادامه داد: روزهای اول، دوتا ارز اول را باهم ادغام کردیم، چون فکر می‌کردیم که باید تک نرخی شود. مدتی طولانی در زمان دولت یازدهم، نرخ دلار در محدوده ثابتی حرکت کرد. در پایان دولت یازدهم، دلار در کانال سه هزارتومان بود.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: در سال ۹۵، شوکی در بازار ایجاد شد، عمدتا دیگر بازار رفت روی ساوزکارهای اقتصادی مثل عرضه سکه ولی معلوم شد که پایدار نیست.

جهانگیری اظهار کرد: در مرداد ماه که رئیس جدید بانک مرکزی آمد، جلسه سران سه قوه تشکیل شد، در آن جلسه بحث سیاست های ارزی بررسی شد؛ باید تصمیم جدی گرفته می شد، آنجا براساس اصرار برخی از سران قوای سه گانه، تصمیم بر این شد که ارز ۴۲۰۰ بماند.

وی ادامه داد: اینکه گفته می شود ارز جهانگیری، باید بگویم وقتی آن شب تصمیم گیری شد، اعضای آن جلسه شامل تیم اقتصادی دولت و غیر دولت بودند. پایان تصمیم‌گیری در آن جلسه، اعضای دولت و برخی از مشاورین رسانه ای آقای رئیس جمهور پیشنهاد کردند برای اینکه تحت عنوان تصمیم دولت در جامعه جا بیافتد، جهانگیری آن را اعلام کند، اما من مخالف بودم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: این ارز ۴۲۰۰ مصوبه جلسه سران سه قوه است؛ اینکه آقایان درموردش اظهار نظر نکردند خب بعدا به خودشان بر می‌گردد.

جهانگیری تاکید کرد: ارز کنترلی فیکس تقریبا در ۹۰ درصد سال ها انجام گرفته شد. ما در دوره آقای هاشمی، ارزهای مختلفی داشتیم، ۶۰ تومان بود، ۸۰ تومان هم داشتیم، بعد از مدتی ارز تثبیتی ۱۸۰ تومان گذاشتند؛ در دوره اقای خاتمی هم دو نرخی بود.

وی ادامه داد: در دوره آقای احمدی‌نژاد، ارز فیکس ۱۲۲۴ تومان را اعلام کردند و بعد بصورت سه نرخی شد.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: اکثر تصمیم های غیراقتصادی از جمله ارز ۴۲۰۰ تومانی به خاطر شرایط جنگ اقتصادی بود.

جهانگیری افزود: من در جلسه مربوط به ارز ۴۲۰۰ تومانی، می‌خواستم ارز ۴۲۰۰ تومانی را شناور کنم تا فیکس نباشد و با نرخ تورم تغییر کند. الان فکر می‌کنم مهمتر از ارز ۴۲۰۰ تومان این است که باید از زندگی مردم حراست بکنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا باید در انتخابات شرکت کنیم وقتی دولت شما می‌گوید نمی گذارند کار کنیم؟ گفت: من فکر می‌کنم که اگر بخواهیم به زبان جوانان شرایط را توصیف کنم، باید بگویم که اگر شهروندان کنار صندوق رای جمع نشوند، ممکن است شهر سقوط کند. هیچ راهی جز رای دادن برای اصلاح امور نداریم. اگر راه دیگری داشتیم که از طریق آن بتوانیم اصلاحات کنیم و شهر را حفظ کنیم و شهر را به مافیا واگذار نکنیم، خب کار دیگری می کردیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: نباید بگذاریم کسانی که برای رای مردم ارزش قائل نیستند، به اسم رای مردم پیروز شوند.

جهانگیری گفت: دود تحریم از دل تحریم انتخابات مثل سال ۸۴ ایجاد شد. اگر وارد انتخابات می‌شدیم، در آن سال افرادی نمی‌آمدند که پرونده ما به شورای امنیت برود.

وی با بیان اینکه ما بین جنگ اقتصادی آمریکا و تحریم ها باید تفاوت قائل باشیم گفت: در شروع کار دولت، ما با تحریم های شورای امنیت یعنی ۷ قطعنامه شورای امنیت و تحریم‌های اتحادیه اروپا مواجه بودیم؛ این تحریم ها در دو سال و نیم اول دولت فعلی هم وجود داشت.

معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که دولت روحانی اصلاح طلب است یا اصولگرا؟ گفت: آقای روحانی خودش هیچ وقت نگفته است که اصلاح طلب است، هیچ وقت هم نگفته دولت اصلاح طلب تشکیل داده است، همیشه گفته دولت فراجناحی تشکیل داده است. اتفاقا پست های کلیدی در دست کسانی است که سبقه اصلاح طلبی دارند.

جهانگیری تاکید کرد: اصلاح طلبان در دو انتخابات گذشته با حمایت از روحانی می خواستند قطعنامه های تحریمی رفع شود و روند توسعه ایجاد شود.

وی با بیان اینکه من قبول دارم یکی از ضعفای دولت، لکنت زبان است گفت: ما در دوره اول، درآمدهای افسانه ای را نداشتیم، اما دستاوردهایمان خوب بود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: دستاوردها توسط دولت وجود داشت اما چون سفره مردم کوچک شد نتوانستیم دستاورد ها را تشریح کنیم، لکنت زبان به این دلیل است. دوستان ما در دولت می‌گویند وقتی سفره های مردم کوچک شده است، ما بیاییم بگوییم برایتان سد ساخته ایم؟

جهانگیری گفت: مجلسی که کمتر از یکسال کار خود را آغاز کرده است بیش از  ۱۰۰ لایحه دولت را نگه داشته و این مجلس شده مجلس طرح‌ها درحالی که در نظام قانونگذاری  اصل بر لایحه است.

وی با بیان اینکه مجلس حتی ۸ لایحه دولت را اعلام وصول نکرده است گفت: مجلس حق ندارد لوایح دولت را اعلام وصول نکند. 

جهانگیری در ادامه عنوان کرد: لایحه شفافیت و تعارض منافع و هشت لایحه دیگر دولت، علی رغم گذشت زمان بسیار، حتی در مجلس اعلام وصول نشده و این حتما خلاف قانون اساسی است، البته مجلس حق دارد رد کند، ولی حق ندارد آن را اعلام وصول نکند.

وی افزود: وقتی بازار سرمایه رشد می کند، مجلسی ها می گویند ما بودیم، وقتی شاخص می آید پایین می گویند به خاطر دولت است.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: با اطمینان می گویم هر حمایتی که لازم باشد از بازار سرمایه و سهامداران جز انجام می دهیم، جلسه سران قوا در هفته ای آینده در همین راستا است.

جهانگیری اظهار کرد: ما کوتاهی کردیم، باید همان اول دولت، گزارش جامعی نسبت به آنچه تحویل گرفتیم از دولت قبل، ارائه می‌دادیم. وقتی پاسخ نمی‌دهیم بعضی‌ها خیلی رویشان زیاد می‌شود.

وی با اشاره به شکایت احمدی‌نژاد از او، بیان کرد: آقای احمدی‌نژاد در ۱۱ بند از من شکایت کرد، در مرحله دادسرا رفتم و از خودم دفاع کردم و در نهایت منع تقعیب صادر شد.

جهانگیری با بیان اینکه یکی از فسادهای دوره احمدی نژاد بابک زنجانی بود، گفت: (احمدی نژاد) با ۴ امضای وزیرش، بیش از ۱.۷ میلیارد دلار نفت به زنجانی داد. نفت به نیروهای مسلح دادند، به نیروی انتظامی دادند و هیچ کدام پولش برنگشت.

معاون اول رئیس جمهور افزود: ایشان یک کاری کرده که ما تا ۵۰ سال دیگر نمی‌توانیم به پول هایمان دسترسی پیدا کنیم.

وی عنوان کرد: هر وقت در مورد شرایط دولت احمدی نژاد صحبت می شود، آدم اعصابش خورد می شود، چرا که شرایط بسیار بدی ایجاد کردند.

جهانگیری تاکید کرد: در بحث سفارت عربستان، نیروهای ما ضعیف برخورد کردند و باید با آنها برخورد شود. یکی از خیانت هایی که در حق مردم شد، حمله به سفارت عربستان بود.

معاون اول رئیس جمهور با ابراز علاقمندی به ارتباط با عربستان افزود: حتما علاقمند هستیم که زودتر با عربستان به یک نقطه مشترک برسیم.

وی با بیان اینکه حرف های زیادی برای گفتن با مردم دارم، در رابطه با ارتباط دوستانه اش با سردار شهید سلیمانی گفت: من با سردار سلیمانی، مثل دو برادر بودیم. من جهاد بودم در کرمان، ایشان سپاه بودند. من پشتبانی جنگ برای لشکر ثارالله درست کردم، حاج قاسم فرمانده بودند.

جهانگیری افزود: هر وقت می رفت کرمان، می رفت به مادرم سر می زد. مادرم می گفت قاسم را از شما بیشتر دوست دارم، دوتا از بچه های مادرم در رکاب حاج قاسم شهید شده بودند.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: من ۴ تا برادر دارم، دوتای آنها شهید شدند. یک برادر بزرگتر دارم که جانباز است و آموزش پرورشی، یک برادر که کوچکتر است، همین مهدی است که در بخش خصوصی است.

وی تاکید کرد: سال ۹۶، در انتخابات حضور پیدا کردم و حرف زدم. من بعد از آن خیلی هزینه دادم و سه ماه بعد از حضورم، برادرم در بخش خصوصی را به نحو عجیبی گرفتند. من از رسانه ها فهمیدم بازداشتش کردند.

جهانگیری تصریح کرد: در مبارزه با فساد، هیچ خط قرمزی نباید وجود داشته باشد، چه از اطرافیان باشد چه فردی از مسئولان کشور.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: چرا یک پروند کوچک را به بزرگترین پرونده تبدیل می کنند اما یک پرونده بزرگ میلیاردی، هیچ صدایی ازش در نمی آید؟

وی عنوان کرد: در آن پرونده ای که این همه در بوق و کرنا کردند، برادرم دو اتهام داشت، حتما هر وقت بتواند می آید اطلاع رسانی می‌کند.

جهانگیری بیان کرد: برادر من که قائم‌مقام من نبوده است، برادر من که معاونم نبوده است. من هیچ ارتباط کاری با برادرم نداشتم. برادرهای من آنقدر مراقب هستند که دفتر من هم نمی‌آیند. برادر من هر کاری که کرده در دولت احمدی‌نژاد کرده است.

معاون اول رئیس‌جمهور در رابطه با مذاکرات وین خاطرنشان کرد: با آقای ظریف صحبت کردم، ایشان گفتند مذاکرات خوب دارد پیشرفت می کند. فعلا چهارچوبی که در دستور کار است، مذاکره با ۱+۴ است. آنچه خواسته ایران است و از طرف تیم مذاکره کننده پیگیری می شود و تحریم هایی که در دوره ترامپ اعمال شد، همه آنها باید لغو شوند.

وی با بیان اینکه طرفین از میزان پیشرفت راضی هستند، گفت: راجع به مذاکرات ایران و آمریکا در بغداد، هیچ مذاکره ای در این سطح (ویلیام برنز رئیس سیا) نبوده است.

جهانگیری در خصوص کاندید شدن برای انتخابات ۱۴۰۰ گفت: درمورد کاندیدا شدنم، هنوز تصمیم من بر «نه» بوده است، ولی هیچ وقت نگفته‌ام نمی شوم. حتما با بزرگان کشور مشورت می کنم. عده‌ای فقط دوست دارند بگویند کاندیدا می‌شوند. اما کار، کار سختی است و نیازمند انسجام و بسیاری از کارهاست.

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: وقتی درمورد کاندیداتوری تصمیم بگیرم، حتما به مردم اعلام می‌کنم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: کارهای جدیدی که صالحی در بحث هسته ای شروع کردند، کار عالی بود. یک عده از روز شروع برجام، به جای اینکه بگذارند مردم از نعمت برجام استفاده کنند، هر جا خواسته شد استفاده شود، جوری برنامه ریزی کردند که بهره نبرند.

وی گفت: فکر می کنند اگر تحریم ها حل نشود، فضا برای پیروزی آنها فراهم می شود، اینها زندگی مردم را گروگان گرفته اند.

جهانگیری در پاسخ به سید محمود رضوی مشاور رسانه‌ای رئیس مجلس بیان کرد: من واقعا تلاش کردم در دوره مسئولیتم، جاهایی که حضور پیدا می‌کنم خیلی از شهدا خرج نکنم. آنها انسان‌های بزرگی بودند، قرار نیست ما بخواهیم از آنها سو استفاده کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: اگر انسان مروت داشته باشد، وقتی ببیند یک دشمنی مثل آمریکا دارد با ایران جنگ می کند، باید با مجموعه دولت همراهی کند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: اگر این آقایان جای ما بودند و این کارهای دولت فعلی را کرده بودند، و بعد آمریکا هم بگوید ما شکست خوردیم، صداوسیما و دوستانشان جشن می‌گرفتند؛ در مقابل اما الان چوب لای چرخ ما می‌گذارند و توهین می‌کنند.

وی اضافه کرد: این توهین به نمایندگان مجلس است که از طرف مجلس، افراد غیر نماینده از سوی مجلس در جلسات شرکت می‌کنند.

جهانگیری تصریح کرد: دیدید مجلس چه بر سر بودجه آورد؟ دیدید مجلس آن را رد کرد؟ دیدید اصلاحاتی را که بر آن اعمال کرده، چه بود؟ گرانی‌های ناشی از مصوبات مجلس بسیار است. مانده‌ایم چگونه این مصوبات را اجرا کنیم.

معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به سوال محمود رضوی مشاور رسانه ای رئیس مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: چه کسی مسئول اداره کشور است؟ مصوبات در مجمع تشخیص گرفتار است. FATF، مهمترین خود تحریمی بوده است. این ها واقعیت هایی است که باید گفته شود.

وی ادامه داد: برخی که می گویند رفیق حاج قاسم بوده اند از قاسم دارند سو استفاده می کنند.

جهانگیری در خصوص انتشار فایل صوتی ظریف، تاکید کرد: معتقد هستم یک توطئه ی اسرائیلی، سعودی این ماجرای فایل صوتی را استارت زد.

معاون اول رئیس در ادامه در رابطه با حاج قاسم گفت: قاسم همه جان ما است.

جهانگیری در حمایت از آذری جهرمی وزیر جوان دولت دوازدهم گفت: آذری جهرمی هزینه داده اما عقب نشینی نکرده است، این جور مدیران برای کشور خیلی خوب است اما برایش پرونده ساخته اند.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم وقتی می‌بییند و متوجه می‌شوند که این راه، راه مبارزه با  فساد نیست، باید همه چیز صادقانه باشد، گفت: پرونده های املاک نجومی باید پیگیری شود.

وی افزود: راجع به عیسی شریفی و مسائل دیگر شهرداری گزارشی داده نشده است. بازرس ویژه رئیس جمهور یک گزارشی در مورد شهرداری دوره قبل تهیه کرده بود. من این گزارش را یک سال پیش فرستادم.

معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: من در دولت ماندم که دیگر بابک زنجانی درست نشود. یک میلیارد دلار به این آدم پول داده شده است؛ آن هم بدون مصوبه شورای امنیت ملی، پول را واریز کردند به بانک زنجانی.

جهانگیری اضافه کرد: به بانک زنجانی نفت می دادند، اما او پولش را پس نمی داد، با این حال بازهم به او نفت می دادند.

وی تصریح کرد: اینکه دائم یک سری شعار بدهیم و صداوسیما هم دائم پخش کند، فایده ای ندارد.

جهانگیری بیان کرد: من در دور دوم، در تغییر هیچ معاون وزیری نقش نداشتم، تماما در دفتر رئیس جمهوری تصمیم گیری می شود، من فقط بعد از اینکه حکم داده شود، خبر دار می شوم.

معاون اول رئیس‌جمهور در رابطه با مطلبی که در خصوص ناتوانی اش برای امضای حکم منشی خود، ادامه داد: مطلبی که راجع به منشی گفتم، اولین نفری که از من سئوال کرد، اقای رئیس‌جمهور بود.

وی عنوان کرد: به آقای روحانی گفتم من از یک موضوعی ناراحتم؛ رفتم در جلسه می بینم فردی به نام وزیر صنعت معرفی شده، در حالیکه خبر نداشتم اما صنعتگران از من توقع داشتند و می گفتند یک کسی که تحصیلاتش الهیات است، باید وزیر شود؟ من هم در پاسخ، آن حرف ها را زدم.

وی تاکید کرد: یک عده اصرار دارند که بگویند آن ۲۴ میلیون اشتباه کردند که رای دادند. خدا را خوش نمی آید که شرایط کشور را به جایی برسانید که یک فردی با چند هزار رای، نماینده مجلس شود.

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: دین خودم را به مردم ایران فراموش نکردم. من سعی و تلاش خودم را کردم؛ من در بخش امنیتی مثلا هیچ وظیفه ای بر دوشم نبود.

جهانگیری تاکید کرد: در بحث بنزین، من در سال ۹۸، در جلسه سران سه قوه، پیشنهاد دیگری راجع به بنزین داشتم، برخورد بدی با من شد. قهر کردم. گفتم دیگر نمی آیم و دیگر ادامه نمی دهم.

وی اضافه کرد: در بحث اقلیت های قومی و مذهبی، من قبول دارم آن طور که شایسته بود، نتوانستیم از این عزیزان در دولت استفاده کنیم، البته تابوشکنی‌هایی شد، مثلا فرماندار یا سفیر اهل سنت داریم؛ ولی بیشتر از اینها باید انجام می شد.

وی تاکید کرد: ما در درون حاکمیت باید سعی کنیم به تفاهم برسیم.

جهانگیری یادآور شد: در دی ۹۶، مشهد بودم، آنجا این جمله مهم را اعلام کردند. آقایانی که این تظاهرات را راه انداختید، دودش به چشم شما هم خواهد رفت؛ آن تظاهراتی که راه انداخته شد، توسط ترامپ مورد استفاده قرار گرفت.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه بیان کرد: سوریه کشوری بزرگ و نیازمند بازسازی وسیع است. حتما کشورها تلاش خواهند کرد که سهمی از بازار بازسازی آن داشته باشند. بخش خصوصی ایران ورود خوبی پیدا کرده، اما قدری مقررات در این کشور مثل کشور خودمان سخت است.

جهانگیری در خصوص موسسات اعتباری گفت: در مورد موسسات اعتباری، یکی از کانون های اصلی فساد بودند؛ مشکل این بود که اینها زندگی یک عده از مردم ایران را گروگان گرفته بودند؛ کل زندگی مردم در خطر بود. دولت باید فکری می کرد برای مردم. باید البته مشخص شود چگونه آن فساد شکل گرفت.

وی در خصوص گلایه های مربوط به ستاد کرونا عنوان کرد: من عضو ستاد کرونا نیستم، من فقط در اولین جلسه در میانه بهمن حضور داشتم و خواستار توقف سفرهای چین شدم.

جهانگیری ادامه داد: آقای رئیس‌جمهور خیلی در بحث کرونا وقت گذاشت. حداقل در مورد این بحث دو سه بار در هفته جلسه می گذارد.

وی با بیان اینکه این روزها، روزهای حساس تاریخی است، گفت: در میانه مذاکرات وین برای رفع تحریم‌ها و فشارها، یک دفعه یک نوار گفتگوی غیرقابل انتشار از آقای ظریف منتشر شد.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: یک بخشی از این مساله بحث امنیتی است که چگونه این نوار لو رفته است. آقای رئیس‌جمهور به وزارت اطلاعات برای پیگری مساله دستور داده است، آنها هم در دستور کارشان است. باید با دقت و صراحت این ماجرا پیگیری شود که چطور این فایل سر از سر یک رسانه سعودی درآورده است.

جهانگیری با تاکید بر اینکه دوستی دیرینه و برادری با حاج قاسم و همینطور با ظریف داشتم، گفت: این دو نفر از چهره‌های ملی هستند.

وی افزود: اولا موضوع میدان در منطقه ما، یک موضوع جدی است. ما جنگ 8 ساله را داشتیم، بعد از جنگ عراق صدام تصمیم گرفت به کویت حمله کند. در آن مقطع به آقای هاشمی نامه نوشت و گفت حاضریم با شما توافق کنیم که آقای هاشمی گفت اول از کویت بیرون بیایید اما صدام در پاسخ گفت کویت یک بحث عربی است.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: سپس در ماجرای افغانستان، به خاطر شهادت دیپلمات‌های ما قرار بر حمله بود، اما رهبر انقلاب جلوگیری کردند.

جهانگیری افزود: بعد از آن نیز نوبت به بهار عربی و سپس داعش رسید. ما به عنوان ایران در میانه شرق و غرب، وقتی وجه غالب منطقه نظامی می‌شود، حتما هم این باید این حساسیت را داشته باشیم که از مرزهای ایران به شدت حراست و حفاظت کنیم.

وی تاکید کرد: در این شرایط دو نهاد نقش کلیدی دارند، یکی میدان است که براساس بررسی‌های سردار سلیمانی اگر داعش سوریه را می‌گرفت و در عراق مستقر می‌شد، حتما هدف بعدیش ایران بود. داعش همه تلاش خود را در این راستا کرد اما اتفاقی نیفتاد.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: در این میان، بال دیپلماسی نقش کلیدی دارد.

جهانگیری گفت: سردار سلیمانی فقط یک فرمانده میدان نبود، او باور داشت که مذاکره در همه حال به حل مسائل کمک می‌کند، او خیلی از مذاکرات را انجام می داد. سفری که او در آن به شهادت رسید، برای مذاکره در مورد یمن و عربستان بود. او از هوشمندی بالایی برخوردار بود، دلسوزی زیادی داشت و شخصیت همه جانبه‌ای بود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ مسئله‌ای جز منافع ملی برای ظریف و حاج قاسم مهم نبود گفت: نگذاریم دوگانه سازی کاذب درست کنند. میدان و دیپلماسی باهم هستند. نباید ظریف را در این شرایط و وقتی او در حال مذاکره با شش کشور قدرتمند دنیا است، تضعیف کنیم.

به گفته معاون اول رئیس‌جمهور، مردم سردار سلیمانی و ظریف را مکمل یکدیگر می‌دانند. او گفت: بارها از زبان ظریف و سردار سلیمانی در [تمجید] از یکدیگر شنیده‌ام، به آنها گفتم می‌خواهید جلسات سه نفری داشته باشیم؟ به من گفتند ما هر هفته جلسه داریم و کارهایمان را بایکدیگر هماهنگ می‌کنیم.

جهانگیری تاکید کرد: نباید درمورد قهرمان بزرگ دیپلماسی در کشور، اینطور صحبت شود و مورد تضعیف قرار بگیرد. بگذارید ظریف و حاج قاسم قهرمان ملت ایران بمانند.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم آن چیزی که بیرون طراحی کرده بودند، این بود که فایل صوتی را در زمان مذاکره پخش کرده و در داخل ایجاد اختلاف کنند. هدف و بازی‌شان این بود که ظریف عزیز را بزنند.

کد خبر 5201384

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 8 + 1 =

  نظرات

  • صمد IR ۰۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
   1 0
   سلام.اقای جهاتگیری فکرکنم خسته هستیدهمون بهترکه استراحت فرمایید.ازتورم ۸۰۰درصدی طلا ازتورم۳۰۰درصدی آهن الات ........خبردارید؟
  • IR ۰۷:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
   3 0
   نزدیک انتخاباتوشستشوی مغزی مردم۰ آقای جهانگیری حناتون دیگه رنگی نداره برید برنگردید انشا الله
  • IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
   2 0
   جناب اقای دکتر اسحق جهانگیری : فکر میکنید با این کارنامه ائی که دولت از خودش به جای گذاشته چه کسانی حاضر میشوند به جنابعالی رای دهند ؟