جزئیات مرحله دوم آزمون دکتری ۱۴۰۰ در دانشگاه‌های بزرگ

دانشگاه‌های بزرگ کشور در اطلاعیه‌های جداگانه‌ای جزئیات پذیرش، نحوه برگزاری مصاحبه دکتری و همچنین نکات کلیدی در مرحله دوم آزمون دکتری ۱۴۰۰ را اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، اسامی معرفی‌شدگان دارای حدنصاب در مرحله دوم آزمون دکتری (مصاحبه علمی و سنجش عملی و بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری) ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ توسط سازمان سنجش اعلام شد و تعداد ۳۸ هزار و ۲۲۲ نفر برای مصاحبه به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی عالی معرفی شدند.

بر اساس مصوبه شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی می‌توانند برای نمره مرحله دوم آزمون دکتری ۱۴۰۰ که شامل مجموع نمرات سوابق آموزشی، پژوهشی، فناوری و مصاحبه و همچنین طرح‌واره (در رشته محل‌های پژوهش محور) است، حدنصاب نمره برای هر کد رشته محل تعیین کنند و سازمان سنجش آموزش کشور مکلف است در پذیرش نهایی حدنصاب را اعمال کند.

امسال به دلیل شیوع کرونا مرحله دوم آزمون دکتری ۱۴۰۰ در تمامی دانشگاه‌ها به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

دانشگاه‌های پذیرنده دانشجوی دکتری در سال ۱۴۰۰، نکاتی را در خصوص زمان، نحوه برگزاری مصاحبه دکتری، حد نصاب نمرات و… اعلام کرده‌اند که به شرح زیر است؛

دانشگاه خواجه نصیر در اطلاعیه خود اعلام کرده است؛ داوطلبانی برای مصاحبه علمی در هر کدرشته محل دعوت شده‌اند که نمره کل مندرج در کارنامه آزمون نیمه‌متمرکز دکتری سال ۱۴۰۰ آنها در کد رشته امتحانی مربوطه مساوی یا بالاتر از حدّنصاب تعیین شده از طرف دانشگاه باشد. همچنین حدّنصاب لازم برای داوطلبان دارای سهمیه ایثارگر ۷۰ درصد و برای داوطلبان دارای سهمیه رزمندگان و مربیان حائز شرایط ۸۰ درصد حدنصاب تعیین شده برای داوطلبان آزاد خواهد بود.

زمان ثبت نام و برگزاری مصاحبه دکتری در دانشگاه خواجه نصیر

داوطلبان دکتری از ساعت ۹ صبح روز دوشنبه ۳ خرداد ماه تا پایان روز پنجشنبه ۶ خرداد ماه می‌توانند نسبت به ثبت‌نام برای حضور در جلسه مصاحبه اقدام کنند. جلسات مصاحبه در بازه زمانی ۱۱ خرداد ماه لغایت ۱۴ تیرماه ۱۴۰۰ بر اساس زمان‌بندی اعلام شده از طرف هر دانشکده به شیوه غیرحضوری برگزار خواهند شد. شهریه دانشجویان دوره نوبت دوم ورودی سال ۱۳۹۹ در مقطع دکتری مبلغ هشتصد و پنجاه و پنج میلیون ریال (۸۵۵/۰۰۰/۰۰۰) است که طبق مصوبه هیئت امنای دانشگاه در هر سال درصدی افزایش خواهد یافت لذا شهریه نهایی دانشجویان ورودی سال ۱۴۰۰ متعاقباً اعلام خواهد شد.

تاریخ برگزاری مصاحبه‬ در دانشگاه تهران / ‏مصاحبه‬ فقط یکبار برگزار می‌شود

ثبت‌نام الکترونیکی و بارگذاری مدارک پذیرفته شدگان در دانشگاه تهران از امروز دوشنبه ۳ اردیبهشت ماه آغاز شده و تا روز دوشنبه ۱۰ خرداد ماه ادامه دارد و داوطلبان می‌توانند به سامانه جامع آموزش دانشگاه تهران به آدرس ems۱.ut.ac.ir مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و بارگذاری مدارک خود اقدام کنند.

تاریخ ارزیابی تخصصی مرحله دوم آزمون مذکور از روز شنبه ۲۲ خرداد تا روز چهارشنبه دوم تیر ۱۴۰۰ صورت می‌گیرد. داوطلبان جهت اطلاع از زمان دقیق مصاحبه به سایت پردیس یا دانشکده مربوط و جهت اطلاع از نحوه انجام مصاحبه به «راهنمای مصاحبه الکترونیکی» به سایت معاونت آموزشی دانشگاه تهران مراجعه کنند.

بر این اساس انجام مصاحبه صرفاً برای داوطلبان یک بار برگزار می‌شود و عدم شرکت در بازه زمانی تعیین شده به منزله انصراف تلقی گردیده و برگزاری مصاحبه مجدد امکان پذیر نیست.

ثبت‌نام الکترونیکی در هریک از کد رشته محل‌های معرفی شده از سوی سازمان سنجش، جهت مصاحبه الزامی است و کلیه داوطلبان موظف هستند در تاریخ‌های مقرر در سامانه جامع آموزش دانشگاه تهران ثبت نام کنند. در غیر این صورت از انجام مصاحبه محروم خواهند شد.

جزئیات برگزاری مرحله دوم آزمون دکتری در دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی نیز گفته است؛ معرفی شدگان مرحله دوم (مصاحبه) آزمون دکتری نیمه متمرکز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ می‌توانند از ۳ تا ۵ خرداد نسبت به ثبت نام و تکمیل مدارک از طریق سیستم جامع آموزشی گلستان به آدرس http://golestan.sbu.ac.ir/home/Default.htm اقدام کنند.

براساس اطلاعیه دانشگاه، مصاحبه دکتری از ۸ خردادماه تا ۱۲ خرداد برگزار می‌شود و داوطلبان برای آگاهی از زمان بندی مصاحبه در رشته‌های مختلف می‌توانند به این لینک (جدول زمان بندی مصاحبه دکتری) مراجعه کنند.

در روز مصاحبه مجازی دانشجویان باید چه امکاناتی داشته باشند؟

دانشگاه تربیت مدرس نیز زمان ثبت نام الکترونیکی برای مصاحبه را از ۳۱ اردیبهشت تا ۴ خردادماه اعلام کرده است. داوطلبان باید در این فاصله زمانی براساس راهنمای مندرج در اطلاعیه شماره ۲، نحوه ثبت نام در سامانه دانشگاه، ثبت نام الکترونیکی خود را انجام دهند.

براساس اعلام این دانشگاه، با توجه به شرایط خاص جامعه به دلیل شیوع کووید ۱۹، مرحله دوم آزمون دکتری به صورت غیرحضوری انجام خواهد شد که الزام است داوطلبان آمادگی و برنامه ریزی کامل برای شرکت در جلسات مجازی مصاحبه، در بازه زمانی ۱۷ الی ۳۱ خردادماه سال ۱۴۰۰ را داشته باشند.

داوطلبان در روز مصاحبه حتماً امکانات مورد نیاز تماس مجازی شامل سیستم رایانه‌ای دارای دوربین، اسپیکر و میکروفون قوی و خط اینترنتی پرسرعت در اختیار داشته باشند.

همچنین تاکید شده، داوطلب کلیه مدارک شناسایی اعم از کارت ملی و شناسنامه و نسخه کامل کلیه مدارک و سوابق آموزشی و پژوهشی بارگذاری شده در سیستم جامع دانشگاهی گلستان را در روز برگزاری مصاحبه در دسترس خود داشته باشد تا در صورت درخواست هیأت مصاحبه کننده به ایمیل ایشان ارسال کنند.

۲۲ و ۲۳ خرداد زمان برگزاری مصاحبه در دانشگاه شریف

بر اساس اعلام دانشگاه صنعتی شریف، مصاحبه آزمون نیمه متمرکز دکتری در تمامی دانشکده‌ها و گروه‌های (فنی و مهندسی، مدیریت و اقتصاد، شیمی، فیزیک و علوم ریاضی) در روزهای شنبه ۲۲ خرداد و یکشنبه ۲۳ خرداد سال جاری انجام می‌شود. همچنین مصاحبه در پژوهشکده علوم و فناوری نانو در روز دوشنبه ۲۴ خرداد ماه ۱۴۰۰ پیگیری خواهد شد.

جزئیات در خصوص زمان بندی و نحوه شرکت در جلسه مصاحبه (حضوری / غیر حضوری)، از طریق آدرس ایمیلی که توسط داوطلبان در سامانه پذیرش دانشگاه صنعتی شریف ثبت می‌گردد و از طریق وبسایت این دانشگاه به نشانی www.sharif.ir به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

دانشگاه آزاد: امسال ۱۰ هزار نفر بیشتر نسبت به سال گذشته انتخاب رشته کردند

رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد در تشریح جزئیات آمار انتخاب رشته در دکتری ۱۴۰۰ و همچنین مرحله دوم آزمون به خبرنگار مهر گفت: امسال نزدیک به ۱۰ هزار نفر بیشتر از سال گذشته در دانشگاه آزاد انتخاب رشته کرده‌اند. ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاد در دوره دکتری در سال ۱۴۰۰، ۱۱ هزار و ۵۳۸ ظرفیت است.

وی با بیان این مطلب که تعداد داوطلبان واجد شرایط انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی ۱۳۰ هزار و ۷۳۲ نفر هستند که سازمان سنجش اطلاعاتشان را در اختیار ما قرار داده است، گفت: از این تعداد ۶۰ هزار و ۷۸۳ نفر در سامانه دانشگاه آزاد انتخاب رشته کردند.

فرایند ثبت نام مصاحبه تا ۴ خرداد

کاظمی ضمن بیان این مطلب که ۳۱ هزار و ۱۰۹ داوطلب برای مصاحبه مجازی به دانشگاه دعوت می‌شوند، خاطرنشان کرد: تا ۴ خرداد داوطلبان فرصت دارند، نسبت به ثبت نام برای مصاحبه دوره دکتری اقدام کنند.

آغاز برگزاری مصاحبه از هفته آخر خرداد / ‏۳‬ برابر ظرفیت به مصاحبه دعوت می‌شوند

رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد ضمن اشاره به اینکه مصاحبه دکتری از هفته آخر خردادماه شروع خواهد شد و تا نیمه تیرماه ادامه دارد، تصریح کرد: با توجه به استانداردی که در همه آزمون‌ها وجود دارد، ما ۳ برابر ظرفیت به مصاحبه دعوت خواهیم کرد. نتایج پذیرفته شدگان همزمان با سایر زیر نظام‌ها توسط سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام خواهد شد.

مرکز سنجش در اطلاعیه تکمیلی خود اعلام کرده است؛ کلیه داوطلبان راه یافته به مرحله مصاحبه علمی به منظور شرکت در مصاحبه لازم است با مراجعه به سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی به آدرس www.azmoon.org نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

مصاحبه علمی مجازی است / جزئیات ‏نحوه‬ ثبت نام

مصاحبه علمی داوطلبان آزمون دکتری تخصصی در سال جاری به صورت مجازی برگزار خواهد شد و زمان و نحوه دریافت برگه اطلاعات کاربری به منظور شرکت در مصاحبه مجازی پس از اتمام ثبت نام طی اطلاعیه جداگانه‌ای منتشر خواهد شد. امکان انتخاب رشته / گرایش به منظور ثبت نام جهت مصاحبه علمی و پرداخت وجه مصاحبه تنها زمانی امکان پذیر خواهد بود که فایل سوابق تحصیلی، علمی، آموزشی و پژوهشی توسط متقاضی در سامانه بارگذاری شده باشد.

داوطلبان لازم است پس از پرداخت وجه مصاحبه و ثبت نام در رشته (رشته‌های) مورد نظر خود رسید ثبت نام را از منوی سمت راست از سامانه دریافت و تا زمان دریافت برگه ورود به جلسه مصاحبه مجازی نزد خود حفظ کنند. پس از پرداخت وجه و ثبت نام به منظور شرکت در مصاحبه امکان لغو ثبت نام و عودت وجه تحت هیچ شرایطی وجود ندارد اما داوطلبانی که در بیش از یک رشته دعوت به مصاحبه شده‌اند می‌توانند تا پایان مهلت ثبت نام با مراجعه به سامانه نسبت به پرداخت وجه و ثبت نام در رشته‌های مجاز خود اقدام کنند.

آخرین مهلت ثبت سوابق آموزشی و پژوهشی در دانشگاه امیرکبیر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر در اطلاعیه خود اعلام کرده است؛ داوطلبان لازم است از رو ز چهارشنبه مورخ ۲۹ اردیبهشت لغایت روز جمعه ۷ خردادماه به سامانه تحصیلات تکمیلی دانشگاه (ثبت نام دوره دکتری سال ۱۴۰۰) مراجعه و کلیه اطلاعات و سوابق شخصی، آموزشی، پژوهشی، تدریس، اشتغال و…، همچنین رشته / گرایش / محل‌های مورد نظر خود را طبق راهنمای مربوطه وارد سامانه کنند. آدرس سامانه http://pgrad.aut.ac.ir/۳/applicant است.

صحت اطلاعات وارد شده در سامانه به عهده داوطلب است. در صورتیکه در هر مرحله از فرآیند پذیرش داوطلب و حتی پس از قبولی دانشجو در دانشگاه مشخص گردد که اطلاعات وارد شده در سامانه با اطلاعات واقعی مغایرت دارد، پذیرش داوطلب لغو شده و مطابق با قوانین برخورد خواهد شد.

توصیه دانشگاه برای انتخاب تنها دو رشته گرایش

انتخاب هر تعداد رشته گرایش مطابق با انتخاب‌های انجام شده در سامانه سازمان سنجش آموزش کشور بلامانع است ولی توصیه می‌گردد که هر داوطلب بیش از دو رشته گرایش را انتخاب ننماید. لازم به ذکر است که برای هر رشته گرایش انتخاب نوع ورود روزانه، نوبت دوم و پردیس خودگردان نیز باید مطابق انتخاب‌های انجام شده در سامانه سازمان سنجش آموزش کشور باشد. لازم است هر داوطلب، صرف نظر از نوع ورود (روزانه، نوبت دوم و پردیس خودگردان) فقط یک هزینه برای ثبت نام پرداخت کنند.

هزینه ثبت نام رشته گرایش‌ها در دانشگاه امیرکبیر / ‏بازه ‬زمانی برگزاری مصاحبه

هزینه ثبت نام برای هر رشته گرایش بر اساس مصوبه هیأت امنا دانشگاه مبلغ ۸۰۰/۰۰۰ ریال (هشتاد هزار تومان) است. در صورتی که داوطلبی برای یک رشته / گرایش همزمان، متقاضی دوره روزانه و یا نوبت دوم و یا پردیس بین الملل (پردیس خودگردان) باشد، صرفاً هزینه یک ثبت نام از ایشان دریافت می‌شود.

بازه زمان مصاحبه در دانشگاه امیرکبیر از روز دوشنبه ۱۷ خردادماه لغایت پنجشنبه ۲۰ خردادماه خواهد بود.

پذیرش ۲۲۰ دانشجوی دکتری در دانشگاه خوارزمی

براساس اعلام دانشگاه خوارزمی، زمان مصاحبه (روزانه نوبت دوم / پردیس، حضوری / غیر حضوری) این دانشگاه حداکثر تا تاریخ ۸ خرداد اعلام می‌شود.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خوارزمی افزود: از آن جایی که در سال گذشته همانند امسال ویروس کرونا وجود داشت بنابراین بیشتر دانشکده‌ها تصمیم گرفته بودند تا آزمون مصاحبه و پذیرش دانشجویان دکتری را به صورت مجازی برگزار کنند و با این حال بخشی هم به شیوه ترکیبی یعنی مجازی و حضوری عملی شد.

وی ادامه داد: امسال بیشتر دانشکده‌های ما در پذیرش دانشجویان دکتری گرایش دارند که طبق نظر وزارت علوم و ظرفیت دانشگاهی حدود ۲۲۰ نفر را پذیرش خواهیم کرد.

مبلغ هر جلسه مصاحبه در دانشگاه علم و صنعت

دانشگاه علم و صنعت در اطلاعیه خود آورده است؛ پرداخت مبلغ ۱،۲۰۰،۰۰۰ ریال (یک میلیون و دویست هزار ریال) بابت هر جلسه مصاحبه جداگانه لازم است.

داوطلبین باید از طریق سیستم گلستان ( golestan.iust.ac.ir) مدارک خود را برای مصاحبه بارگذاری کنند و مبلغ ذکر شده را به صورت الکترونیکی از طریق سیستم گلستان پرداخت کنند.

بارگذاری مدارک از ۳ تا ۸ خردادماه / ‏زمان‬ برگزاری مصاحبه به تفکیک دانشکده‌ها

زمان بارگذاری مدارک از تاریخ ۳ خردادماه تا ۸ خردادماه خواهد بود و نام کاربری به‌صورت شماره داوطلبی +۰۵۹۰۰ (بدون فاصله) و رمز ورود کد ملی (بدون صفر ابتدایی) است. (به‌عنوان مثال نام کاربری داوطلبی با شماره ۱۲۳۴۵۶ می‌شود: ۰۵۹۰۰۱۲۳۴۵۶).

داوطلبان جهت اطلاع کامل‌تر از تاریخ و ساعات برگزاری آزمون مرحله دوم که به صورت مجازی برگزار می‌شود به سایت‌های دانشکده‌های ذی ربط مراجعه کنند.

آغاز ثبت نام مصاحبه دانشگاه الزهرا از امروز

بنا بر اعلام دانشگاه الزهرا، با توجه به شرایط خاص جامعه به دلیل شیوع کووید ۱۹، مرحله دوم آزمون دکتری دانشگاه الزهرا به صورت غیرحضوری انجام خواهد شد لذا لازم است داوطلبان آمادگی و برنامه‌ریزی کامل برای شرکت در جلسات غیرحضوری مصاحبه را فراهم نمایند.

داوطلبان برای ثبت نام و شرکت در مرحله دوم آزمون نیمه متمرکز دوره‌های دکتری که شامل بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و مصاحبه علمی است، لازم است نسبت به تهیه و آماده سازی مدارک اعلام شده و انجام ثبت نام الکترونیکی، بارگذاری مدارک و دریافت گواهی انجام ثبت نام اقدام نمایند.

زمان ثبت‌نام از امروز چهارشنبه ۵ خرداد آغاز و تا پایان روز ۱۳ خرداد ماه ادامه دارد. همچنین، مصاحبه مجازی داوطلبان ۲۴ الی ۲۶ خرداد ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

مهلت ثبت نام در مرحله دوم آزمون نیمه متمرکز دکتری دانشگاه علامه تمدید شد

مهلت ثبت نام در مرحله دوم آزمون نیمه متمرکز دکتری سال ۱۴۰۰ دانشگاه علامه طباطبایی تا ۶ خرداد ماه جاری تمدید شد.

براساس اعلام دانشگاه علامه مهلت ثبت نام پس از پایان تاریخ اعلام شده اتمام خواهد یافت و مجدداً تمدید نخواهد شد.

کد خبر 5218728

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =