اسطوره سازی در بیان لازمه ادبیات پایداری است

رشت- مدیرکل ارشاد گیلان با اشاره به اینکه امروز ادبیات پایداری به معنای واقعی نداریم، گفت: اسطوره سازی در بیان لازمه ادبیات پایداری است.

به گزارش خبرنگار مهر، فیروز فاضلی شامگاه دوشنبه در جمع ناشران و نویسندگان فعال در حوزه دفاع مقدس با اشاره به اینکه ادامه راه پایداری به ویژه در حوزه تولید آثار ادبی باید به واقعیت‌ها توجه بیشتری شود، اظهار کرد: متأسفانه در حال حاضر ادبیاتی با عنوان ادبیات پایداری نداریم اما کتاب‌های پایداری و دفاع مقدس داریم.

وی با تأکید بر اسطوره سازی در حوزه فرهنگ پایداری، افزود: وجود اسطوره برای هر جامعه لازم و ضروری است زیرا اسطوره زمینه فرهنگ سازی و نهادینه شدن یک باور را فراهم می‌کنند.

مدیرکل ارشاد گیلان با اشاره به اینکه در حوزه ادبیات به ویژه ادبیات پایداری مخاطب شناسی اصلی ضروری است اما نویسنده در این بخش هم باید به گفتن و هم به چگونه گفتن توجه کند، گفت: نویسندگان ادبیات پایداری برای ماندگاری و جلب مخاطب باید چگونگی گفتن آنها متفاوت بوده و دارای سطح بندی باشد.

وی با بیان اینکه در این بخش باید برای نوجوان، جوان و انسان فرهیخته حرفی برای گفتن داشته باشیم، اضافه کرد: امروز شاهد تحریف‌های در حوزه فرهنگ پایداری هستیم که حتی در برخی بخش‌ها به اوج خود رسیده و حتی بیان واقعیت‌ها نیز نمی‌تواند القای این باورهای غلط را ترمیم و پاک کند.

فاضلی با تأکید بر اینکه باید تغییر افراد به واسطه فرهنگ پایداری در زمان دفاع مقدس برای جامعه به ویژه نسل جوان روایت شود، گفت: زمانی که موضوع همانند فرهنگ پایداری به گونه‌ای بیان می‌شود که برای آحاد جامعه قابل دسترسی و همزاد پنداری نیست دیگر نمی‌توان توقع داشت که از آن فرهنگ الگوسازی شود لذا نویسندگان ادبیات پایداری در بیان و گفتن توجه لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه دنیای نقد، دنیای نسبی است و کسی که می‌خواهد بحث نقد را مطرح کند باید شهدا را نیز نسبی ببینید، ادامه داد: شهدا مسیری را انتخاب کرده و برای حفظ آرمان‌ها دفاع کردند و در نهایت به فیض شهادت نائل شدند اما همین شهدا دارای واقعیت‌هایی هستند که باید برای جامعه توصیف شود زمینه را برای بهره بردای سو عده‌ای فراهم می‌کند.

مدیرکل ارشاد گیلان با تأکید بر اینکه آثار تولید شده در این حوزه قبل از انتشار و پخش باید ارزیابی شود، گفت: متأسفانه شاهد هستیم بسیاری از آثار تولید، منتشر و پخش شده و سپس به دنبال رفع اشکالات موجود در اثر هستیم لذا نیازمندیم در ابتدا آثار نقد و بررسی و سپس منتشر و پخش شود.

وی با بیان اینکه مسئله اصلی انسان‌ها از ابتدای پیدایش تاکنون دو موضوع زبان و زیبایی است، اضافه کرد: نویسندگان نیز به این دو مؤلفه مجهز هستند حال باید دید آیا فعالان این بخش موفق شده اند عمل کنند.

فاضلی با اشاره به فعالیت ۲۶ نهاد فرهنگی در کشور، علت وجود برخی ناهماهنگی‌ها در این حوزه را موازی کاری دانست و ادامه داد: وجود این تعداد نهاد نشان دهنده اهمیت موضوع فرهنگ در جامعه است که همکاری و هماهنگی این نهادها در ارائه طرح و برنامه‌ها می‌تواند نتیجه و بازخورد خوبی به دنبال داشته باشد.

وی با بیان اینکه متأسفانه یکی از معضلات این حوزه این است که نهادهای فرهنگی به جای نقش آفرینی از دیگر دستگاه‌های فرهنگی مطالبه گر هستند، افزود: قطعاً وجود این تعداد نهاد فرهنگی باید قدرت عملکرد برای این دستگاه‌ها را افزایش دهد اما متأسفانه نبود هماهنگی بین این نهاد معضل جدی است.

مدیر کل ارشاد گیلان با اشاره به اینکه برای فرهنگ سازی باید هزینه کرد، اظهار کرد: تنها تعریف فرهنگ نمی‌تواند بیان کننده دغدغه فرهنگی یک دستگاه باشد بلکه باید میدانی وارد شد.

وی با بیان اینکه فرهنگ پایداری از بعد از پیروزی انقلاب و جنگ هشت سال دفاع مقدس تا به امروز همچنان در کشور جاری و ساری است، تصریح کرد: در طول ۴۲ سال گذشته بارها شاهد ایستادگی و پایداری ملت ایران بوده ایم و امروز نیز در برابر فشارها و تحریم‌های مختلف دشمنان در حال پایداری هستیم.

فاضلی با اشاره به اینکه امروز شاهد صدور این فرهنگ پایداری هستیم که نمونه آن را در جنگ ۱۲ روزه فلسطینیان مشاهده کردیم، گفت: امروز در بسیاری از نقاط جهان شاهد هستیم که زمانی که از پایداری صحبت می‌شود پایداری ملت ایران مثال زده می‌شود این نشان دهنده صدور این فرهنگ است.

وی با بیان اینکه البته در حوزه ادبیات پایداری تنها نوشتن با موضوع پایداری و جنگ مهم نیست بلکه باید به نحوی درست گفتن موضوع نیز توجه شود، ادامه داد: در حوزه ادبیات پایداری ظرفیت و پتانسیل وجود دارد اما دستگاه‌هایی نیز به عنوان ناظر حضور داشته باشد.

مدیر کل ارشاد گیلان با اشاره به اینکه اسطوره سازی در بیان لازمه ادبیات پایداری است، افزود: در این نوع از ادبیات نوع بیان بسیاری مهم و حائز اهمیت است یکی از وظایف سنگین فعالان حوزه ادبیات پایداری بیان واقعیت‌ها است.

وی با بیان اینکه متأسفانه ادبیات پایداری به معنای واقعی آن در حال حاضر نداریم، گفت: البته در حوزه شعر پایداری پیشرفت‌های خوبی داشته ایم و آثار خوبی سروده و منتشر شده است.

فاضلی با تأکید بر اینکه فرهنگ پایداری باید در ابتدا در خود نویسنده نهادینه شود، اظهار کرد: نسل خوبی داریم که توانایی ارتقای این حوزه را دارند.

کد خبر 5219907

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =