بیماری ام اس افراد جوان را درگیر می کند

نایب رئیس انجمن ام اس ایران، از بیماری ام اس به عنوان بیماری نام برد که افراد جوان را درگیر می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی صحرائیان، به مناسبت روز جهانی ام اس، گفت: می‌دانید که بیماری ام اس در تمام دنیا فراگیر شده و کمتر کشوری در دنیا هست که تعدادی بیمار ام اس نداشته باشد.

وی افزود: بیماری ام اس دو خاصیت مهم دارد، یکی اینکه افراد جوان را درگیر می‌کند و دیگر آنکه مزمن و طولانی است. بنابراین تمام کشورهای دنیا و بیماران و خانواده‌های آنها تلاش بیشتری می کنند برای درک بهتر شرایط بیماران و شناساندن بیماری به دیگران و از طرفی ارائه راهکارهای درمانی بهتر.

صحرائیان ادامه داد: فدراسیون جهانی ام اس که متشکل از ۸۰ کشور است از حدود ۱۰ سال پیش روز جهانی ام اس را در ماه مه تعیین کرده است و هر سال نیز یک شعار دارد. شعار امسال نیز درک بیشتر و بهتر از بیماری ام اس است.

نایب رئیس انجمن ام اس ایران افزود: از این نظر که این مسئله یک مفهوم دوگانه است. از یک طرف برای پزشکان است تا تلاش بیشتری بکنند و واقعیت بیماری ام اس بیشتر شناخته شود و بتوانند سطح خدمات بیماری ام اس را ارتقا بدهند و راهکارهای بهتری در حیطه پژوهش و آموزش برای ام اس ایجاد شود. از طرف دیگر مخاطب این شعار مردم و مسئولین جامعه هستند که درک بهتری از بیماران و بیماری ام اس داشته باشند. یعنی بدانیم این بیماری واگیردار نیست، الزاماً ناتوان کننده نیست، درست است مزمن است اما در طول زمان خود بیمار می‌تواند بسیاری از کارها را به خوبی انجام دهد و در نهایت اینکه باید خود بیمار هم درک بهتری از بیماری پیدا کند تا چیزهایی که به عنوان افکار ناامید کننده در جامعه با اسم این بیماری عجین شده کمتر و کمتر شود.

وی گفت: بنابراین شعار امسال روز جهانی ام اس یک شعار سه گانه است، از یک طرف برای متخصصین و پژوهشگران در جهت تلاش بیشتر برای درمان بیماری، از یک طرف برای کنترل و خودمراقبتی بیماران و از طرفی هم برای مردم و مسئولین جامعه برای برنامه ریزی بهتر برای کنترل و تلاش در جهت ارتقای سلامت بیماران.

کد خبر 5223701

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha