تنور داغ تبلیغات در گرمای ۵۰درجه‌ای کرمان/برگزاری تریبون‌های آزاد

کرمان – این روزها کرمان بیش از هر زمان دیگر در تب و تاب انتخابات است و هر چند دمای هوا در برخی از شهرهای کرمان به ۵۰ درجه می رسد اما تنور انتخابات داغ است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: این روزها دمای برخی از شهرهای جنوبی استان کرمان به بالای ۵۰ درجه رسیده و رکود شکن شده است اما این گرمای هوا از شور و حال برگزاری انتخابات نکاسته و تنور آن را داغ‌تر هم کرده است.

برگزاری مناظره‌ها در شبکه‌های اجتماعی، تریبون‌های آزاد در شهر و روستا، تبلیغات شهری نواختن سازهای محلی در گوشه و کنار شهرها و برپایی ستادهای انتخاباتی که اکثراً با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود بخشی از این اقدامات است و البته برخی تبلیغات عجیب هم در چند شهرستان استان مشاهده شده که می‌توان از ذبح گاو با آویزان کردن آن در روبروی ستاد یکی از نامزدهای شورای شهر در سیرجان اشاره کرد که با واکنش منفی مواجه شد.

فضای مجازی پیشرو در تبلیغات

اما به هر صورت برگزاری مناظره‌های انتخاباتی تنور انتخابات در کرمان را بیش از گذشته داغ کرده است، هر چند تبلیغات نامزدهای شوراهای شهر و روستا هم به خصوص در شهرهای کوچک و روستاها به صورت تنگاتنگ پیگیری می‌شود اما در شهر کرمان مهمترین بحث تمام محافل انتخابات ریاست جمهوری است.

محورهای مناظره‌ها بعد از گذشت دو روز از آخرین دور از این رویداد همچنان در قالب کلیپ‌هایی در فضای مجازی دست به دست می‌شود.

شیوع کرونا به خصوص در هرمزگان و سیستان و بلوچستان و هشدارهای داده شده به مردم سبب شده کمتر شاهد برگزاری تجمعات فیزیکی در کرمان باشیم اما فضای مجازی بیش از هر زمان دیگری بار تبلیغات را به دوش می‌کشد.

شیوع کرونا به خصوص در هرمزگان و سیستان و بلوچستان و هشدارهای داده شده به مردم سبب شده کمتر شاهد برگزاری تجمعات فیزیکی در کرمان باشیم

انتخابات شورها در کرمان در قالب لیست‌های حزبی پیگیری می‌شود اما ه چند این امر توسط دغدغه مندان و کارشناسان شهری زیر سوال رو رفته و این دسته از افراد اعتقاد دارند باید بنا به توانمندی و برنامه‌ها برای توسعه شهر و روستا پای صندوق‌های رأی رفت اما گمان می‌رود انتخابات شوراها بیشتر از اینکه دید تخصصی داشته باشد گرفتار جریان‌های سیاسی شده است.

طی روزها اخیر تبلیغات شهری نیز در شهر کرمان افزایش یافته اما خوشبختانه این تبلیغات به جای افراط در تبلیغات کاغذی و پوشاندن شهر از پوسترها و بنرهای مختلف به سمت ارائه برنامه‌ها در فضای مجازی پیش رفته است و این مساله شاید یکی از نکات مثبت تبلیغات در انتخابات اخیر باشد.

در زمینه انتخابات ریاست جمهوری نیز با وجود برپایی ستادهای انتخاباتی سعی شده به دلیل شیوع کرونا از تجمعات غیر ضروری خودداری شود. تبلیغات در این حوزه به شکل نوشتن نام بر مکان‌های مجاز پیش رفته است و البته ستادهای تبلیغاتی نیز تمام توان خود را بر روی فعالیت بیشتر در فضای مجازی معطوف کرده‌اند.

استقبال مردم از تریبون‌های آزاد

برپایی تریبون‌های آزاد هم یکی از برنامه‌هایی بوده که مورد استقبال مردم قرار گرفته و با رعایت فاصله اجتماعی مردم به بیان دیدگاه‌های خود در فضایی آزاد می‌پردازند.

برپایی تریبون‌های آزاد هم یکی از برنامه‌هایی بوده که مورد استقبال مردم قرار گرفته و با رعایت فاصله اجتماعی مردم به بیان دیدگاه‌های خود در فضایی آزاد می‌پردازند

اما نکته اصلی در روزهای اخیر پیشی گرفتن تبلیغات ستادهای انتخابات شورای شهر از ستادهای ریاست جمهوری بر تبلیغات شهری بوده است.

۶۰۰ نقطه از شهر کرمان برای تبلیغات در نظر گرفته شده و همین محدودیت رقابت برای بیشتر دیده شدن را تنگاتنگ کرده است.

تبلیغات پیامکی و تلفنی رونق گرفت

اما مردم هر روز که بیدار می‌شوند با حجم بالایی از گروه‌های تبلیغاتی در فضای مجازی مواجه می‌شوند، برخی از نامزدها نیز تبلیغات پیامکی را در دستور کار قرار داده و برخی هم را پا را فراتر گذاشته‌اند و با تماس تلفنی با صدای ضبط شده از مردم می‌خواهند که به آنها رأی دهند.

در همین راستا با برخی از ساکنان شهر کرمان به گفتگو نشستیم، مریم تجلی دانشجوی کرمانی است که می‌گوید: برای من این انتخابات از این جهت بسیار فرق دارد که به دلیل تعطیلی دانشگاه‌ها و فعالیت در فضای مجازی شاهد فعالیت جنبش‌های دانشجویی در فضای میدانی نیستیم زیرا فعالیت‌های این جنبش‌ها جریان ساز بود و در ایجاد شور انتخاباتی بسیار تأثیر داشت.

وی می‌افزاید: برخی از دانشجویان با همکاری یکدیگر کلیپ‌های تبلیغاتی می‌سازند و در گروه‌های اجتماعی باز نشر می‌کنند و تولید محتوا در این فضا را در دستور کار قرار داده‌اند.

برخی از دانشجویان با همکاری یکدیگر کلیپ‌های تبلیغاتی می‌سازند و در گروه‌های اجتماعی باز نشر می‌کنند و تولید محتوا در این فضا را در دستور کار قرار داده‌اند

وی می‌گوید: آنچه که در این فشارهای اقتصادی مهم است اینکه ستادهای تبلیغاتی نباید هزینه‌های هنگفت انجام دهند و تجمعی مخاطره آمیز با خطر شیوع کرونا برگزار کنند.

محمد ابراهیمی افزود: مردم در این انتخابات هم پای کار هستند و می‌بینیم چه در انتخابات شوراها و چه ریاست جمهوری برخی از کاندیداها در هر خیابان چندین ستاد دارند اما جای خوشبختی دارد که تا امروز شاهد تجمعات فشرده نبودیم و اکثر تلاش‌ها در فضای مجازی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در خصوص انتخابات ریاست جمهوری مناظره‌ها جو انتخاباتی را آماده‌تر کرد اما آنگونه که باید برنامه‌ای از سوی کاندیداها ارائه نشد با این وجود سخنرانی‌های نامزدها در شبکه‌های استانی کمی فضا را برای شناخت نامزدها باز تر کرد.

نگاه به انتخابات شوراها باید تخصصی باشد

وی افزود: در این شرایط اقتصادی برخی از ستادهای تبلیغاتی شوراها با مخارج هنگفت سعی در جذب آرا دارند و باید از همین ابتدا پی برد اینها جزو اقشار مردمی نیستند مگر نه همین پول‌ها را خرج کمک به آسیب دیدگان از کرونا و مشکلات اقتصادی می‌کردند.

یکی دیگر از شهروندان کرمانی نیز با ابزار نگرانی از نگاه سیاسی به انتخابات شوراها گفت: در انتخابات شورا نیاز به فرد متخصص در مدیریت شهری داریم نه ائتلاف‌های سیاسی.

وی گفت: همین نگاه را هم باید در انتخابات ریاست جمهوری داشت و به برنامه‌ها و راه حل‌ها برای رفع مشکلات معیشتی رأی داد نه جریان‌های سیاسی، به همین دلیل مردم باید با دقت بیشتر رأی دهند و از گذشته درس بگیرند.

مردم کرمان خود را برای برگزاری انتخابات شور انگیز آماده می‌کنند و دستگاه‌های اجرایی نیز از آمادگی برای برگزاری انتخابات در فضایی آرام و با رعایت نکات بهداشتی خبر می‌دهند.

کد خبر 5235252

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =