لزوم توانمندسازی و درمان معتادان در مناطق حاشیه نشین

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه اعتیاد از جمله آسیب‌های بزرگ اجتماعی است گفت:باید برای حل معضل اعتیاد نگاه پیشگیرانه داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر علی آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ششمین جلسه طرح تحول محلات کشور که با حضور نمایندگان دستگاه‌ها در محل وزارت کشور برگزار شد با اشاره به اینکه یکی از معضلات اساسی در محله و مناطق حاشیه نشین کشور اعتیاد است؛ تصریح کرد: اعتیاد از جمله آسیب‌های بزرگ اجتماعی است و زمینه ساز بروز سایر آسیب‌هایی نظیر فقر و فروپاشی خانواده را به همراه دارد.

دکتر آقا محمدی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های اساسی مجموعه نظام و وزارت کشور طی سال‌های اخیر سامان دهی محلات و مناطق حاشیه نشین کشور است؛ گفت: در این راستا سازمان دهی موضوع اعتیاد به صورت ریشه‌ای با ارائه آموزش‌های فنی لازم و از سوی دیگر ایجاد اشتغال و به‌کارگیری آنها در کارهای تولیدی می‌تواند این چالش اساسی را در محلات کشور حل و فصل سازد.

وی در این خصوص گفت: باید در حل چالش اعتیاد نگاه حل‌المسائلی و پیشگیرانه داشته باشیم و اجازه ندهیم بعد از گسترش چالش اعتیاد در مرحله بعدی به فکر حل این مساله باشیم.

آقا محمدی خاطر نشان کرد: به تجربه دیده شده که برای حل مساله اعتیاد، محل معتادان جمع‌آوری شده و همین موضوع باعث شده که معتادان دوباره سراغ مکان جدیدی برای کارهای خودشان باشند.

وی اضافه کرد: برای همین به جای اقدام به جابجا کردن محل معتادان به سمتی برویم که معتادان را مدیریت و از امکان آسیب زایی کردن این قشر در محلات جلوگیری کنیم.

آقا محمدی با بیان اینکه باید با به‌کارگیری استراتژی‌هایی نظیر تقویت امکانات زیرساختی بهداشتی و درمان بتوانیم در سریع‌ترین زمان ممکن معتادان را درمان کنیم؛ گفت: واقعیت این است که عدم کنترل این قشر به خصوص در بخش‌های درمانی و پزشکی باعث افزایش زمینه‌های گسترش بیماری‌های واگیر دار می‌شود و برای همین باید در بخش درمان معتادان هم چاره اندیشی داشته باشیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ضرورت توانمند سازی و جامعه پذیر ساختن معتادان در محلات و مناطق حاشیه نشین کشور اشاره کرد و گفت: درمان معتادان بخش اول کار است که باید در کشور انجام شود اما مهم‌ترین بخش بازگرداندن این طیف از جمعیت به زندگی عادی شهری است و باید در این خصوص با استفاده از روانشناسان و جامعه شناسان بتوانیم معتادان را بعد از درمان به زندگی بازگردانیم.

کد خبر 5245969

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =