آمادگی کانون وکلای ایلام برای حمایت از خبرنگاران

ایلام-رئیس کانون وکلای دادگستری استان ایلام از آمادگی کانون وکلای دادگستری ایلام برای حمایت قضایی و حقوقی از اصحاب رسانه استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الله محمدی ظهر سه شنبه در نشست با جمعی از خبرنگاران ایلامی اظهار کرد: وجه اشترک خبرنگاران و وکلا، احقاق حقوق مردم، آگاهی بخشی جامعه، دفاع از حقوق مردم و… است.

وی گفت: وجوه اشتراک فراوان بین خبرنگاران و وکلا وجود دارد و هر دوی این قشر تاثیرگذار جامعه، پیشگامان تحقق دموکراسی هستند.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان ایلام با اشاره به اینکه خبرنگاران باید منتقد باشد، افزود: بر همین اساس جامعه و حاکمیت باید بپذیرد که خبرنگار باید نقاد باشد چون توسعه بدون توجه به نقدهای سازنده رسانه‌ها میسر نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در اصل ۲۴ قانون اساسی بر آزادی مطبوعات کاملاً تاکید شده و رسالت خبرنگاران بسیار حساس، ظریف و خطیر است، تصریح کرد: کانون وکلای دادگستری استان ایلام آمادگی خود را برای هر گونه حمایت حقوقی و قضایی از خبرنگاران فعال و رسانه‌های دارای مجوز اعلام می‌دارد.

محمدی با تشکر از جامعه رسانه‌ای به خاطر تنویر افکار عمومی، اطلاع رسانی و مطالبه گری برای احقاق حقوق عامه، اظهار کرد: کانون وکلای دادگستری استان ایلام از سال ۱۳۹۵ مستقل شده و فعالیت خود را در استان آغاز کرده است.

وی با بیان اینکه کانون وکلا به عنوان یک نهاد مدنی، قانونی و مستقل، تکالیف و وظایف خود را برای تحقق اهداف و برنامه‌های مصوب و دفاع از حقوق عامه، دنبال می‌کند، افزود: هم اکنون حدود ۴۰۰ نفر از وکلا در کانون وکلای دادگستری استان ایلام عضویت و فعالیت دارند.

حدود ۲۵ درصد از وکلای استان فعالیت خاصی ندارند

رئیس کانون وکلای دادگستری استان ایلام یادآور شد: متاسفانه حدود ۲۵ درصد از وکلای استان فعالیت خاصی ندارند و به ناچار پروانه فعالیت خود را تودیع کرده‌اند.

وی گفت: متاسفانه هجمه‌های زیادی علیه کانون‌های وکلا از طرق گوناگون و با کیفیت‌های مختلف وارد می‌شود که بیشتر آنها درست نیست.

رئیس کانون وکلای ایلام در خصوص جایگاه کانون وکلای دادگستری تصریح کرد: برخی از افراد هنوز جایگاه کانون وکلا را به عنوان یک نهاد مدنی نمی‌شناسند و با نهادهای مشابه اشتباه می‌گیرند.

وی اضافه کرد: در پرونده‌های قضایی هرگاه شخصی مثل مددجویان نهادهای حمایتی و یا زندانی‌ها مشکلی دارند، اما تمکن مالی برای پرداخت هزینه وکیل ندارد، کانون وکلا وکیل رایگان در اختیار این افراد قرار می‌دهند.

محمدی در ادامه با اشاره به وصول طرح اصلاح پاره‌ای از قوانین وکالت به هیئت رئیسه مجلس افزود: وکیل اگر مستقل نباشد نمی‌تواند از حقوق ملت دفاع کند.

کد خبر 5278350

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =