مجمع مطالبه‌گران سمنان ایجاد شد/ تغییر نگرش درباره امر به معروف

سمنان- مسئول شناسایی برنامه اطلاعات مردمی قرارگاه بقیه الله(عج)، از ایجاد مجمع استانی مطالبه گران در سمنان خبر داد و گفت: بررسی مطالبات مردمی با دعوت از مسئولان یکی از محورهای این مجمع است.

به گزارش خبرنگار مهر، ‏آرش اشتری‬ ظهر پنجشنبه در نشستی با حضور مردم، اصحاب رسانه و خبرنگاران با موضوع تشکیل مجمع استانی مطالبه گران استان سمنان به میزبانی فرهنگسرای کومش، با بیان اینکه آموزش و جبهه سازی، اقدامات عمومی و عضوگیری و همچنین نشست با مسئولان رأی‌گیری برای انتخاب اعضای مجمع از اقداماتی است که در سطح استان انجام خواهد شد، ابراز داشت: این مجمع مسئولان را دعوت و مطالبات مردم را از آنها بیان خواهد کرد.

وی درباره ضرورت مطالبه‌گری، با اشاره به اهمیت قیام عاشورا در راستای امر به معروف و نهی از منکر، افزود: امام حسین (ع) قیام کربلا را بر پایه امر به معروف و نهی از منکر دانستند و ابعاد بزرگ این حادثه نشان دهنده اهمیت فریضه بزرگ امر به معروف است اما امروز دیدگاه مردم نسبت به این فریضه چه سمت و سویی دارد؟ نخستین موضوعی که در ذهن مردم از امر به معروف متبادر می‌شود تذکر به شخصی است که لباس مناسبی در خیابان ندارد در حالی که این فریضه مقدس ابعاد کلان اصلاح‌گری در جامعه دارد و در واقع مجمع مطالبه گران به دنبال بازگرداندن چنین جایگاهی است.

تبیین اهمیت امر به معروف

مسئول شناسایی برنامه اطلاعات مردمی قرارگاه بقیه الله (عج) با بیان اینکه امر به معروف در جامعه به خوبی جا نیفتاده است، تاکید کرد: باید دید که در اولویت‌های امر به معروف چه میزان موفق عمل کرده و آیا توانسته‌ایم این موضوع را نهادینه کنیم که امر به معروف ابتدا باید متوجه مسئولان باشد؟ در امر به معروف ابتدا باید اولویت‌ها بین مردم نهادینه شود و از این منظر قرآن کریم می‌فرمایند ابتدا باید دعوت به خیر صورت گیرد سپس امر به معروف و پس از آن نهی از منکر در جامعه اتفاق بیفتد لذا قرآن اینجا مراحل امر به معروف و اجرای این فریضه را بر شمرده است.

اشتری با بیان اینکه آیات و روایات مختلفی درباره امر به معروف وجود دارد، بیان داشت: موشکافی این روایات آن است که امر به معروف از رئوس جامعه، مسئولان و موضوعات کلی شروع می‌شود و ما ابتدا باید دعوت به خیر را مد نظر قرار دهیم و سپس به امر به معروف بپردازیم از سوی دیگر در این فریضه باید ابتدا به سراغ مسائل ریشه‌ای تر رفت. اصلاً دولت به معنای مسئولان (عام) اولویت دارد چرا که تا اینها اصلاح نشوند، وضعیتی رخ می‌دهد که اصلاح عموم مردم رخ نخواهد داد.

وی با بیان اینکه امر به معروف ترتیبی دارد و لذا اولویت با اصلاح مسئولان محسوب می‌شود، ابراز کرد: افرادی که مطالبه گری می‌کنند واقعاً حقیقت کار امر به معروف و جهاد را صورت می‌دهند و اولویت ترین کاری که امروز در کشورمان نیاز است را صورت می‌دهند که از این منظر رسالت شأن دارای ارزش بسیاری است.

رویه مطالبه گری در کشور

مسئول شناسایی برنامه اطلاعات مردمی قرارگاه بقیه الله (عج) با بیان اینکه مطالبه گری جسته و گریخته از سال‌های دهه ۷۰ اقدامات خود را صورت می‌دادند اما به صورت جدی در این زمینه ورود نشده بود، ابراز کرد: در دولت احمدی نژاد اتفاقی که رخ داد این بود که مطالبه گران به جای اینکه جدی تر به مسائل ورود کنند و بر مسئولانی که روی کار آمده‌اند نظارت داشته باشد، قدری محافظه کار شدند و بر این عقیده که دولت در دست افراد حزب الهی است کار مطالبه گری را کمتر جدی گرفتند از سوی دیگر مسئولان نیز به همین شکل، مدام اعلام می‌کردند که مصلحت نیست به برخی افراد چیزی را گفت و نباید مسائلی مانند زمین خواری و… بیان شود.

اشتری افزود: حرکت‌های مطالبه گرانه در این روزها فروکش کرد تا اینکه اختلاس سه هزار میلیارد تومان در دولت دوم احمدی نژاد تلنگر بزرگی به مطالبه گران زد و پس از آن با روی کار آمدن دولت روحانی دوباره موضوع عدالت خواهی و مطالبه گری به صورت جدی تر دنبال شد و رسانه‌ها غیر رسمی و مجازی نیز به کمک مطالبه گری آمدند چرا که فضایی برای بیان صحبت‌ها پدید آمد در نتیجه فعالیت‌های مطالبه گری و افشاگری عمومی‌تر شد در این بستر بود که قرارگاه مطالبه گری و عدالت خواهی در کشور به صورت رسمی شکل گرفت همچنین قرارگاه شهید احمدی روشن نیز در کنار مجمع شروع به کار کرد و برخی حمایت‌ها نیز از آنها شد.

وی با بیان اینکه نتیجه این مطالبه گری‌ها در گرگان دیده شد که ۲۰ قاضی بیش از ۲۰ زمین را در اختیار گرفته بودند و در نهایت این زمین‌ها پس گرفته شد و در ادامه آن موضوع شرکت‌های هفت تپه و اراک و… ایجاد شد که توانست نتایج این مطالبه گری را نیز جلوه دهد، ابراز داشت: این کارها البته کم و کاستی‌هایی هم داشت اما اصل ماجرا که مردم به میدان بیایند و مطالبه کنند و همچنین نظارت بر عملکرد مسئولانی که خودشان انتخاب کرده‌اند را داشته باشد امری بسیار مثبت ارزیابی شد.

مطالبه گری و فاز جدید

مسئول شناسایی برنامه اطلاعات مردمی قرارگاه بقیه الله (عج) با بیان اینکه حرکات مطالبه گری در سطح کشور به شکلی که بیان شد تداوم یافت تا اینکه به بیانیه گام دوم انقلاب در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی رسیدیم، تاکید کرد: معظم له حرکت‌های مردمی با محوریت جوانان را با ارزش دانستند و بلافاصله پس از آن، ایشان در جمع دانشجویان سخنرانی مفصلی داشتند و مبانی عملیاتی گام دوم را تبیین فرمودند لذا بعد از صدور این بیانیه بود که مقوله جریان‌های عدالت خواهی و مطالبه گری وارد فاز جدی تری شد.

اشتری با بیان اینکه در ابتدای انقلاب برخی احزاب مانند حزب جمهوری اسلامی مسئولیت تربیت مدیران در تراز انقلاب اسلامی را بر عهده داشتند و دشمنان نیز بسیار دقیق این موضوع را شناسایی و سپس مهره‌های آن حزب را به شهادت رساندند و پس از انحلال این حزب کم کم بحرانی پدید آمد که در کشور مسئول جدید و جوان تراز انقلاب وجود نداشت و مدیران گذشته از ارگانی به ارگان دیگر منتقل می‌شدند و بعضاً برخی افراد چندین وزارتخانه را نیز تجربه می‌کردند از سوی دیگر مدیران میانی بسیاری وزارتخانه‌ها اصلاً تغییر نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه بعد از سال ۸۸ اتفاقاتی رخ داد که بسیاری از خواب بیدار شدند و به فکر مسائل فرهنگی و تربیت نیروهای انقلابی افتادند، گفت: برگزاری مراسم، سخنرانی‌ها و کلاس‌ها و… برای توانمند سازی عقیدتی جوانان و تزریق به مجموعه بدنه مدیریت کشور از آن زمان استارت خورد تا بتوانیم شاهد دولت جوان حزب الهی باشیم. نتیجه این امر نیز مثبت بود چرا که گروهی جوان مستعد و مؤمن تریبت شدند اما مشکل اینجا است که به درستی از آنها استفاده نشد و البته علم مدیریتی درستی هم به آنها آموخته نشد و اگر هم معدود افرادشان مثلاً توانستند به شورای یک شهر راه یابند کاری از پیش نبردند.

کارگروه‌های ۹ گانه ایجاد دولت جوان

مسئول شناسایی برنامه اطلاعات مردمی قرارگاه بقیه الله (عج) با بیان اینکه در این برهه زمانی بود که فراخوان‌هایی برای جذب افرادی که می‌توانند فرایند ورود جوانان (هم متعهد و هم متخصص) به دولت را فراهم آوردند، صادر شد، بیان داشت: پیشنهادات بسیاری در این زمینه انجام شد که در نهایت پس از بیانیه گام دوم به ۹ کارگروه رسیدیم که رهبر معظم انقلاب اسلامی خواستار تشکیل آن شدند تا منجر به تشکیل دولت جوان حزب الهی شود.

اشتری با بیان اینکه در این کارگروه‌ها علی رغم اینکه جوانان از لحاظ عقیدتی رشد می‌کنند، با کارها نیز آشنا می‌شوند، بیان داشت: یکی از کارگروه‌های مهم در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی کارگروه اطلاعات مردمی بود یعنی افرادی باشند که اگر اتفاقی رخ می‌دهد نسبت به آن بی تفاوت نبوده و آن را اعلام کنند زیرا دستگاه‌های نظارتی مثل اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و… برخی کارها دارند که بنا به تعداد پرونده‌ها از حل آنها باز می‌مانند در نتیجه امور مرتبط با زمین خواری، تخلفات کارخانه دارها و… از سوی مردمی که احساس مسئولیت می‌کنند به مثابه یک مطالبه بیان شود و این در واقع نخستین پایه‌های برنامه اطلاعات مردمی، مطالبه گری و مجمع‌های فساد ستیزی بود که امروز در استان سمنان نیز شاهد هستیم که مجمع آن در حال تشکیل است و امروز رئیس این مجمع در سمنان با رأی مجمع انتخاب خواهد شد.

کد خبر 5279852

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha