پیشنهاد نظام پزشکی برای حضور دانش آموزان در مدارس

رئیس منتخب نظام پزشکی تهران بزرگ، از برخورد قاطع با مداخله گران غیر مجاز در امور پزشکی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدموید علویان، روز شنبه بیستم شهریور ۱۴۰۰ در نشست خبری که در محل سازمان نظام پزشکی برگزار شد، با مخاطب قرار دادن وزارت بهداشت، گفت: با توجه به اینکه ما در ستاد کرونا حضور نداریم، اما نظام پزشکی اعلام آمادگی می‌کند که در ستاد کرونا حضور یافته تا هم از فعالیت‌ها آگاهی پیدا کرده و هم راهنمایی‌های کارشناسی کند.

وی افزود: وزارت بهداشت نباید خودش را از این بدنه عظیم کارشناسی در نظام پزشکی محروم کند. انجمن‌های علمی و…، بدنه علمی کشور هستند و در قالب نظام پزشکی آماده‌اند که به وزارت بهداشت کمک کنند.

علویان با عنوان این مطلب که جامعه پزشکی مورد اعتماد مردم است و این اعتماد باید روز به روز با عمل نیک و رفتار و برنامه‌ها و خدمات صادقانه افزایش یابد، ادامه داد: مردم دیدند که در ابتدای کرونا با وجود اینکه از جان کادر درمان حفاظت کامل نشد و واکسیناسیون کرونا در کادر درمان با تأخیر انجام شد که ناشی از بی مبالاتی یا کم سوادی یا ساده‌انگاری بود، اما به هر حال کادر درمان ایستادند و شهدایی را تقدیم حفظ سلامت مردم کردند. باید سر تعظیم نسبت به خانواده‌های آنها فرود آوریم. زیرا اکنون سرپرست و عضو خانواده آنها وجود ندارد. روز پزشک امسال برایم تبریک گفتن بسیار سخت بود. زیرا فکر می‌کردم داغ خانواده‌های داغدار تازه می‌شود. اینجاست که کادر پزشکی پای کار ایستادند و جانفشانی کردند. از همه بخش‌های حاکمیتی تقاضا می‌کنیم که قدر این سرمایه عظیم ملی را بدانند. این سرمایه با خون به دست آمده و اعتبارش با جان به دست آمده است. برای افزایش کرامت این جامعه دست به دست هم داده و کرامت پزشکی را افزایش دهیم.

علویان با بیان اینکه در نظام پزشکی تهران به شفافیت معتقدیم، گفت: برای ارائه فعالیت‌هایمان به اتاق شیشه‌ای اعتقاد داریم. یکی از مواردی که خواستم این است که تمام فعالیت‌ها، نامه‌ها و مکاتباتمان باید قابل مشاهده باشد. ما چیز محرمانه نداریم و همه احکام، قراردادها، برنامه‌ها و…، باید دیده شود. ما منتخب بخشی از جامعه پزشکی هستیم که به ما اعتماد کردند و ما هم باید با آنها شفاف باشیم.

وی از طرح سازمان نظام پزشکی برای تعامل با پزشکان خارج از ایران خبر داد و افزود: ما ظرفیت‌های پزشکی خوبی در خارج از کشور داریم و باید با اینها ارتباط برقرار کنیم. یکی از کارهای ما ارتقا روابط عمومی و بین‌الملل است.

علویان در ادامه با بیان این مطلب که پیام بسیار مهمی دارم، گفت: وقتی مسئولیت بر عهده ما قرار داده شد، باید آن را درست انجام دهیم. اینجا اعلام می‌کنم که تهران بزرگ برای کسانی که بخواهند در امور پزشکی دخالت غیرمجاز انجام دهند، ناامن است.

وی افزود: با تدبیر و اقتدار هرگونه دخالت غیرمجاز در امور پزشکی تحت هر عنوان یا پرچمی برای ما قابل قبول نیست. به اندازه کافی ابزارهای قانونی داریم و از آنها در این راستا استفاده می‌کنیم.

رئیس منتخب نظام پزشکی تهران بزرگ تاکید کرد: دنبال این هستیم که اگر جایی نقض حقوق بیمار، خلاف پزشکی و دخالت غیرمجاز در امور پزشکی رخ داد، تحت هر عنوان قطعاً با آن برخورد قاطع می‌کنیم. حوزه انتظامی، دادستانی و…، در نظام پزشکی تهران تقویت می‌شود و به سازمان نظام پزشکی کل هم کمک می‌کنیم.

علویان درباره بازگشایی مدارس با حضور دانش آموزان، گفت: در بحث مدارس پیشنهاد دادیم و اعتقاد داریم باید در کمیته ملی کرونا تصمیمات کارشناسی‌تر گرفته شود. اصراری برای افتتاح مدارس در مهر ماه نشود. شاید بتوان با یک تا دو ماه تأخیر با پوشش مناسب واکسیناسیون معلمین، مربیان، کارمندان اداری مدارس، رانندگان سرویس‌های مدارس، والدین و…، انجام شود که در این صورت ریسک و حلقه انتقال به شدت کاهش می‌یابد. می‌توانند این یک ماه را در فروردین یا تابستان جبران کنند. 

کد خبر 5301999

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha