انحصار در واردات وتوزیع نهاده های دامی/ اولویت مبارزه با فساد است

مشاور سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: ورود دستگاه‌های نظارتی از جمله دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و وزارت اطلاعات می‌تواند در مبارزه با فساد موثر باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا جاوید عربشاهی، مشاور عالی سازمان تعاون روستایی در نشست ملی مطالبه گران حوزه آب و کشاورزی با اشاره به اینکه فراتر از مبارزه با مفسد، مبارزه با زمینه‌های ایجاد فساد است، گفت: متاسفانه خیلی از عوامل فسادزا برای جریان‌های مطالبه‌گر مشهود نیست و تشکلی که می‌خواهد با فساد مبارزه کند ابتدا باید زمینه‌های را بشناسند و بعد با آنها مبارزه کند.

وی افزود: راهکار مبارزه با فساد صرفاً مصداقی برخورد نمودن و رسانه‌ای کردن آن نیست. باید دستگاه‌هایی همچون دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و وزارت اطلاعات در مبحث نظارتی ورود کنند و در بخش قانون گذاری، قوانین فسادزا را در مجلس حذف کنیم و همچنین در نسبت به شناسایی زمینه‌های فسادزا آنها را اولویت بندی نماییم.

عربشاهی در ادامه به زمینه‌های بروز فساد در حوزه کشاورزی پرداخت و در این باره اظهار کرد: در توزیع نهادها و واردات انحصارگرایی داریم و اگر یک سامانه شفافیت از میزان تولید و توان صادرات برای اشخاص و تاجران وجود داشت، فرصت ورود عادلانه و منصفانه برای همه افراد در این زمینه فراهم می‌شد.

وی تصریح کرد: به جای دستوری کردن اقتصاد بدون مشارکت کشاورزان، باید در سیاست گذاری‌هایمان به صورت منطقه‌ای از آنها استفاده کنیم. به عنوان مثال خرمایی که در بوشهر است با خرمایی که در خوزستان کشت می‌شود، نسبت به میزان قیمت تمام شده، هزینه‌های اولیه و هزینه‌های حمل بار با یکدیگر متفاوت است که در این مسئله باید منافع هر کشاورز در هر شرایطی که داراست بررسی و حفظ شود.

مشاور عالی سازمان تعاون روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: الگوی کشت در استان‌ها باید بر اساس آمار هر استان بررسی و انجام شود، به این شکل نباشد که یک سال با فراوانی گوجه مواجهیم و سال دیگر با کمبود آن و این موضوع باید بر اساس مبتنی بر اقلیم اتفاق بی افتد که یکی از بحث‌های جدی امروز مطالبه‌گری است.

وی در ادامه افزود: در بروکراسی‌های اداری به دلیل عدم شفافیت در فرایند اخذ مجوز، مشکلات سختی را برای کشاورزان پدید آورده که خود این موضوع در این بین رانتی را ایجاد کرده که گرفتن رشوه و خیلی از فسادهای مالی محصول همین بروکراسی‌های پیچیده اداری است. آن چیزی که در سازمان مرکز تعاونی روستایی پیش بینی کرده‌ایم شفاف کردن فرایندهاست که هر کشاورز حتی در دور افتاده‌ترین روستای ایران هم بتواند به صورت الکترونیکی مجوزهایش را پیگیری و اخذ نماید.

جاوید عربشاهی با بیان اینکه به اسم حمایت از تولید داخل، برخی از تعرفه‌های گمرکی را افزایش داده‌ایم گفت: این اقدام باعث کم شدن رقابت و ایجاد انحصار همچون ایران خودرو می‌شود و در طرف مقابل اگر بدون تعرفه گمرکی وارداتی صورت گیرد باعث نابودی تولید داخل می‌شود که به عنوان مثال اخیراً قرار بود برخی دلالان با تعرفه‌های پایین، محصولات لوازم خانگی کره‌ای در کشور وارد کنند.

وی در پایان تصریح کرد: امروزه یکی از مباحث مهم مطالبه‌گری، هوشمندانه کردن تعرفه‌هاست به طوری که نه باعث از بین رفتن رقابت در تولید داخل شود، به سمت انحصارگرایی نرویم و از سویی دیگر به محصولات تولید داخل نیز ضربه‌ای وارد نشود که این موضوع باید ابتدا مورد بررسی و در نهایت در مرحله اجرا قرار گیرد.

کد خبر 5328608

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha