جریان‌های افراطی محصول تفرقه و عدم اتحاد بین مسلمانان هستند

قزوین- ریشه شکل گیری جریان‌های افراطی را باید در تلاش غرب برای انشقاق در جهان اسلام دانست اما باید باور داشته باشیم که تنها راه مقابله با این فتنه انگیزی ها وحدت در جهان اسلام است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: هم‌گرایی و وحدت در جهان اسلام شعار مربوط به امروز و یا سالهای اخیر نیست بلکه آنچه مسلمانان را در صده های اخیر رنج داده انشقاق و جدایی جریان‌های اصیل و معتقد اسلامی است.

این انشقاق همیشه باعث میدانداری جریان‌های متحجر و نابودگری شده که نه تنها با اسلام میانه ای ندارند بلکه تلاش کرده‌اند تا با قرائتی کاملاً مخدوش از اسلام، زمینه تخریب این کامل‌ترین دین بشریب را فراهم کنند.

هر چند روند رو به افزایش گرایش به اسلام نشان می‌دهد این جریانات موفقیتی نداشته و همیشه تلاششان مذبوحانه و گذرا بوده است اما مراقبت از جریان‌های اصیل اسلامی تنها با وحدت ممکن خواهد بود.

حجت‌الاسلام سید مهدی خضری امام جمعه موقف قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با تأیید این موضوع ضمن اشاره به اهمیت وحدت اظهار کرد: یکی از قواعد قرآن در جامعه اسلامی وحدت به معنای عام است که سبب جلوگیری از تفرقه می‌شود چنانچه طبق گفته امام علی (ع) نتیجه وحدت عزت، آقایی، بزرگی و کرامت و نتیجهٔ تفرقه ذلت و شکست است.

ثمره وحدت شکست ناپذیری و استقلال است

امام‌جمعه موقت قزوین ثمره وحدت را شکست‌ناپذیری و استقلال دانست و بیان کرد: منظور از وحدت این نیست که ما از اعتقادات خود دست برداریم یا کوتاه بیاییم بلکه هدف وحدت در کنار همدیگر قرار گرفتن شیعه و سنی است.

حجت‌الاسلام خضری گفت: هدف از وحدت شیعه و سنی این است که ما به عقاید و اصول مشترک از جمله اعتقادات و شریعت مشترک تأکید کنیم و با استفاده از وجه اشتراک‌های به یکدیگر نزدیک شویم که این امر با تغییر نگاه ما نسبت به کلمه وحدت است به معنای در کنار هم قرار گرفتن شیعه و سنی ضمن حفظ اعتقادات است.

 جریان‌های افراطی محصول تفرقه و عدم اتحاد بین مسلمانان هستند

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه تفرقه‌افکنی متصل به جریان غرب است ابراز کرد: عملی شدن وحدت لازمهٔ مهمی است که اگر در تمام جهان اسلام عملیاتی شود سبب ایستادگی در برابر تفرقه‌افکنی میان شیعه و سنی می‌شود و این در حالی است که برخی که نسبت به این امر آگاهی ندارند در زمین دشمن بازی می‌کنند.

جریان‌های افراطی محصول تفرقه و عدم اتحاد بین مسلمانان هستند

وی گروه تفرقه‌افکن داعش را جزئی از مکتب ابن تیمیه دانست و عنوان کرد: جریان‌های افراطی محصول تفرقه و عدم اتحاد بین مسلمانان است و اگر اتحاد بین مسلمانان ایجاد نشود جریان افراطی تقویت شده و رشد پیدا می‌کند.

حجت‌الاسلام خضری ارائه طرح و برنامهٔ مشترک در حوزه‌های مختلف برای شیعه و سنی را لازمهٔ کار دانست و تصریح کرد: وحدت در حوزه نظامی سبب رقم خوردن اتفاقاتی می‌شود که نتیجهٔ آن پیروزی و مقاومت است چنانچه در خصوص مسئلهٔ امنیتی و نظامی شاهد آن بودیم که تلاش دشمن در ایجاد تفرقه بین مکتب شیعه و اهل تسنن بود اما سردار سلیمانی با آگاه‌سازی و تبیین مسئله و ایجاد وحدت در مناطق مختلف از جمله سوریه، سامرا، عراق و لبنان توانست یک الگوی کامل از وحدت ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه دشمنان از تفرقهٔ ما در اقتصاد در جهت تضعیف کشور و جهان اسلام استفاده می‌کنند، افزود: وحدت در حوزهٔ اقتصاد سبب ایجاد اتحاد منسجم جهان اسلام در بازار مشترک و اقتصاد واحد می‌شود که اگر این امر محقق شود ما در برابر رفت‌وآمدهای تجاری، پول و بازار غرب قدرتمند شده و نه‌تنها دیگر نیازی به آن‌ها نخواهیم داشت بلکه می‌توانیم با استفاده از ذخایر موجود قدرت جهانی را در برابر اقتصاد مجبور به تواضع کنیم.

نتایج عملیاتی شیخ زکزاکی و سردار سلیمانی در خصوص وحدت نشان داده وحدت سبب اقتدار و عزت بوده و نتایج خوبی را خلق می‌کند که لازم است از این موارد الگو گرفته شود اما اگر الگوها کنار رفته و تفرقه ایجاد شود به‌مراتب نتایج خوبی حاصل نخواهد شد.

به گزارش مهر در سالهای اخیر شاهد تلاش بیشتر جریان‌های اسلامی برای تقویت وحدت در جهان اسلام هستیم. تشکیل کنفرانس وحدت اسلامی به ابتکار جمهوری اسلامی و یا تلاش شیخ مظلوم زکزاکی تنها گوشه‌ای از تلاش‌ها برای وحدت در جهان اسلام است.

حجت‌الاسلام خضری با اشاره به تلاش دشمنان در تفرقه‌افکنی و تلاش‌های شیخ زکزاکی برای ایجاد وحدت تأکید کرد: نتایج عملیاتی شیخ زکزاکی و سردار سلیمانی در خصوص وحدت نشان داده وحدت سبب اقتدار و عزت بوده و نتایج خوبی را خلق می‌کند که لازم است از این موارد الگو گرفته شود اما اگر الگوها کنار رفته و تفرقه ایجاد شود به‌مراتب نتایج خوبی حاصل نخواهد شد.

وی وحدت لبنان را اسبابی برای قدرت، هویت و شخصیت کشور لبنان دانست و بیان کرد: عده‌ای دغدغه مدار در خصوص مسئلهٔ وحدت ورود پیدا می‌کنند اما به دلایل مختلف از جمله عدم آگاهی در برابر معارف اهل بیت ظلم می‌کنند و طبق خواستهٔ دشمن عمل می‌کنند و این در حالی است که نقطهٔ مقابل وحدت، براعت نیست.

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه در فضای وحدت شیعه و سنی عزت پیدا می‌کنند گفت: تبلور نتایج وحدت در مسائلی همچون جمهوری اسلامی، شیعیان نیجریه، اقتدار کشورهای عراق، سوریه و لبنان است و در مقابل آن نتایج تفرقه چیزی جز ضعف و محدودیت نبوده است یا به تعبیر دیگر بهترین سلاح دشمن برای نابودی و تضعیف اسلام تفرقه‌افکنی است که وحدت می‌تواند اسلام را در مقابل تفرقه‌افکنی‌ها مقتدر مطرح کند.

به گزارش مهر هرچند ریشه جریان‌های افراطی را باید در تلاش غرب دانست اما باید باور داشته باشیم که تنها راه مقابله با این فتنه انگیزی ها وحدت در جهان اسلام است.

از سویی حضور کشورهای غربی در منطقه و تلاش برای استیلا بر کشورهای اسلامی نیز با یک وحدت عملی در کشورهای مسلمان منطقه و به دور از گرایشات مذهبی از بین خواهد رفت و جهان اسلام راهی جز وحدت را نباید در پیش روی خود ببیند.

وحدت راه اعتلای بیش از پیش مسلمانان است

حجت‌الاسلام سید اسماعیل موسوی دبیر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان قزوین نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه وحدت راه اعتلای بیش از پیش مسلمانان است، معتقد است وحدت زمینه بیداری مسلمانان بر علیه نظام سلطه را فراهم می‌کند و این همان نقطه ترس و وحشت دشمن است.

وی با بیان اینکه وحدت عملی در جهان اسلام نشان داده موفقیت آمیز خواهد بود، اضافه کرد: شکل گیری گروه‌های مقاومت در منطقه بدون توجه به گرایشات مذهبی و فقط برای تقویت جهان اسلام در برابر نظام سلطه نشان داده نتایج خوبی داشته است.

 جریان‌های افراطی محصول تفرقه و عدم اتحاد بین مسلمانان هستند

این مسئول راه حل مشکلات بزرگ در جهان اسلام همچون مسائلی چون فلسطین، یمن، افغانستان و امثالهم را وحدت در جهان اسلام دانسته و عنوان کرد: زمان بیداری و اتحاد در بین مسلمانان رسیده و هیچ گاه به مانند امروز منتظر وحدت نبوده‌ایم.

وی تمرکز بر روی اصول و دور شدن از عوامل تفرقه انگیز را امری سهل الوصول دانسته و عنوان کرد: مقابله با داعش که برای ایجاد تفرقه بود نشان داد با تکیه بر اصول می‌توان به موفقیت رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، امروز در شرایطی ایستاده‌ایم که همگان بر وحدت تاکید داریم. جهان اسلام خسته از خشونت‌های تفرقه افکنانه برای پیروزی به وحدت فکر می‌کند و الگوهای بسیار خوبی نیز از نتایج وحدت در برابر خود دارد.

این امید وجود دارد تا جهان اسلام با سرعت بیشتری برای تقابل با نظام سلطه به وحدت و همراهی دست یابد.

کد خبر 5334980

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =