نصب ۲۵۰ هزار کنتور جدید هوشمند در سالجاری

مقام مسئول گفت:تاکنون بیش از ۵۵۰هزار کنتور هوشمند در بخش‌های کشاورزی، صنعتی، عمومی و اداری نصب شده و در مرحله بعد کل پروژه نصب کنتورهای هوشمند به تعداد ۳۰ میلیون دستگاه در کشور انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، بند نخست مصوبه هیأت مدیره توانیر که در ۵ بند تنظیم شده، بخش توزیع توانیر را مکلف می‌سازد شاخص‌های رؤیت پذیری و کنترل پذیری بار و برنامه کلان صنعت برق در این ارتباط را نهایی و ابلاغ کند و شرکت‌های توزیع نیز باید برنامه اجرایی رؤیت پذیری و کنترل پذیری بار خود را با توجه به شرایط منطقه، نوع تعرفه و میزان بار قابل پایش، تنظیم و معاونت هماهنگی توزیع پس از بررسی و تأیید برنامه‌ها، گزارش عملکرد ماهانه را برپایه نظارت مستمر، به هیأت مدیره توانیر ارائه کند.

در بند سوم این مصوبه آمده: به منظور استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی برای تحقق فعالیت‌های فوق، ازجمله در قالب قراردادهای PF (خرید، تجهیز و تأمین مالی به وسیله سرمایه‌گذار)، دفتر تأمین منابع مالی با هدایت معاونت مالی، پشتیبانی و امورمجامع توانیر، تضامین مورد نیاز سرمایه گذاران را پیش بینی و فرمت قراردادهای مرتبط را به شرکت‌های توزیع ابلاغ کند.

براساس بند چهارم، رؤیت پذیری و کنترل پذیری پست‌های توزیع به‌منظور دستیابی به هدف توسعه مدیریت از سطح فیدرهای فشار متوسط به سطح پست‌های توزیع، جهت مدیریت مؤثر بار به ویژه در شرایط کمبود تولید، مورد تاکید قرار گرفت همچنین تشخیص نصب کنتور فهام یا تجهیز هوشمند رؤیت پذیری و اولویت بندی پست‌ها برعهده معاونت هماهنگی توزیع توانیر است و خرید تجهیزات مورد نیاز به شرکت‌های معین خدمات مشرکان ابلاغ و منابع مالی لازم در قالب حواله ارزی یا دیگر روش‌های مطمئن تأمین مالی به وسیله معاونت هماهنگی مالی و پشتیبانی و امورمجامع توانیر پیش بینی و به شرکت‌های معین ابلاغ می‌شود.

در بند پنجم این مصوبه مقرر شد: به‌منظور دستیابی به هدف پایش و مدیریت مشترکان آمپری، معاونت هماهنگی توزیع نیازهای کسب و کاری و مشخصات فنی لوازم اندازه گیری هوشمند را تهیه و معاونت مالی و پشتیبانی و امور مجامع نحوه تأمین سریع این تجهیزات از تأمین کنندگان و تولید کنندگان و سامانه‌های مورد نیاز برای پایش مصرف را با توجه به ظرفیت‌های قانونی و مقررات جاری تعیین و ابلاغ می‌کند.

هادی مدقق، مدیرکل دفتر هوشمندسازی و فن آوری‌های نوین توانیر در خصوص پیشرفت محورهای این مصوبه گفت: کار برنامه‌ریزی درخصوص بند یک تقریباً انجام شده و سهمیه شرکت‌ها را به لحاظ تعداد کنتورهای هوشمند برای نصب در بخش‌های مختلف کشاورزی، تجاری، صنعتی، خانگی و اداری مشخص کردیم. همچنین خرید منطقه‌ای تجهیزات به شرکت‌های معین ابلاغ شده است.

وی با اشاره به تعریف دو شاخص رؤیت پذیری و کنترل پذیری بار، از رصد هدف‌گذاری تعیین شده برای هر یک شرکت‌های توزیع در این خصوص خبر داد و افزود: مطابق هدف‌گذاری انجام شده، متوسط رؤیت پذیری شرکت‌های توزیع باید تا تابستان ۱۴۰۱ با نصب کنتورهای هوشمند از ۴۲ درصد فعلی به ۷۵ درصد افزایش یابد.

وی با اشاره به تعیین معاونت هماهنگی توزیع توانیر به عنوان مجری طرح، از پیشبرد فعالیت‌ها در شرکت‌های توزیع نیرو طبق برنامه ابلاغی و ساختار اجرایی مشخص شده خبر داد.

مدقق در خصوص بند سوم مصوبه پیرامون نحوه تأمین مالی قراردادهای خرید کنتورهای هوشمند یادآور شد: در این ارتباط روش گشایش اسناد ریالی (LC ریالی) از سوی معاونت مالی پشتیبانی توانیر با بانک عامل هماهنگ شده و مناقصات آن نیز بر همین اساس در بورس کالا برگزار می‌شود.

وی همچنین از تعیین مجری برای بحث رؤیت پذیری پستهای توزیع خبر داد که طی برنامه ۲ ساله به اتمام می‌رسد و تاکنون نیز یکی از شرکت‌های پیشرو (توزیع برق شهرستان مشهد) رؤیت پذیری پستهای توزیع حیطه عملکرد خود را تکمیل کرده است.

مدقق موضوع بند پنجم را توسعه رؤیت پذیری به تمامی مشترکان از طریق کنتورهای ارزان قیمت (کنتورهای هوشمند ریلی) عنوان کرد که مشخصات فنی آن تهیه و ابلاغ شده و ۴ شرکت توزیع به عنوان پایلوت انتخاب شدند.

وی نصب ۲۵۰ هزار کنتور جدید هوشمند را در برنامه امسال صنعت برق عنوان کرد که پس از تعیین مشخصات فنی از طریق اجرای پروژه‌های پایلوت، تا پایان ۱۴۰۰ نصب می‌شود.

مدیرکل دفتر هوشمندسازی و فن آوری‌های نوین توانیر ادامه داد: تاکنون بیش از ۵۵۰ هزار کنتور هوشمند در بخش‌های کشاورزی، صنعتی، عمومی و اداری نصب شده و در مرحله بعد کل پروژه نصب کنتورهای هوشمند به تعداد ۳۰ میلیون دستگاه با سرعت بالا در کشور آغاز خواهد شد.

مدقق پیشرفت پروژه نصب کنتورهای هوشمند را تاکنون در بخش مشترکان دیماندی ۹۲ درصد، عمومی و اداری ۳۶ درصد، بخش‌های کشاورزی و صنعتی به همراه نصب تابلوهای مکمل ۵۱ درصد و در بخش خانگی و تجاری ۵ درصد عنوان کرد.

کد خبر 5337467

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =