دبیرخانه دائمی استارت آپ های فناوری توانبخشی دایر می شود

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از دایر شدن دبیرخانه دائمی استارت آپ های فناوری های توانبخشی و سلامت اجتماعی به عنوان حامی رسمی استارت آپ های این حوزه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، دکتر حمیدرضا خرم خورشید در سومین رویداد ملی «استارت اپ فناوری توانبخشی افراد دارای معلولیت، سالمندان و جانبازان» گفت: ارتقای سطح خدمات بهداشتی و دانش پزشکی، سبب بقای نوزادان دارای معلولیت، افزایش تصادفات باعث رشد جمعیت افراد دارای معلولیت و ارتقای سطح خدمات سلامت سالمندان و افزایش امید به زندگی آنان و روند رو به رشد جمعیت سالمندان را در پی دارد.

وی افزود: تمام این موارد نشان می دهند که جمعیت نیازمند به خدمات توانبخشی و سلامت اجتماعی روز به روز در حال گسترش است.

خرم خورشید تاکید کرد: برای پاسخگویی به نیاز این جمعیت گسترده که رو به رشد است، توسعه فناوری های توانبخشی، ضرورت اجتناب ناپذیری است که از طریق استارت آپ های فناوری این حوزه، تحقق پیدا می کند و دبیرخانه دائمی استارت آپ های فناوری توانبخشی و سلامت اجتماعی، حامی رسمی این استارت آپ ها در سراسر کشور خواهد بود.

معاون تحقیقات دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی درباره وضعیت فناوری بویژه فناوری های توانبخشی در کشور گفت: اساسا، پژوهش و تحقیقات در کشور باید بتواند پاسخگوی مسایل و مشکلات جامعه باشد و برای حل مشکلات کشور، راه حل ارائه بدهد.

وی افزود: ضمن آنکه، مسئولان باید به نتایج تحقیقات اعتماد کنند و براساس پژوهش، اقدامات را برنامه ریزی کرده و قوانین را مبتنی بر شواهد علمی وضع کنند که متاسفانه در کشور ما، کمتر به این موضوع توجه می شود.

خرم خورشید تاکید کرد: با پژوهش پاسخگو، و فناوری که متعاقب این نوع پژوهش، شکل می گیرد، می توانیم خدمات جدید و یا محصولات جدید مورد نیاز جامعه را تامین کنیم و یکی از مهمترین این فناوری ها که نه فقط نیاز افراد دارای معلولیت، سالمندان و جانبازان، بلکه نیاز همه اقشار جامعه را مرتفع می کند، فناوری های حوزه توانبخشی است.

وی با اشاره به اینکه خدمات توانبخشی، سطح چهارم خدمات نظام سلامت است، توضیح داد: همه بیماران جسمی و روانی، در حین درمان و یا پس از درمان، برای بهبودی سریعتر و بازگشت به زندگی عادی و مستقل و همچنین حضور در اجتماع، نیازمند خدمات توانبخشی هستند.

قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: فناوری توانبخشی نیز مانند کل حوزه توانبخشی و خدمات آن، در کشور ما مغفول مانده است و حتی در وزارت بهداشت، جایگاه این خدمات در سطح یک «اداره» دیده نشده است و هرچند که برای مسائل مختلف در ساختار نظام سلامت، اداره ای پیش بینی شده، اما متاسفانه برای حوزه وسیع و تاثیرگذار توانبخشی، جایگاه مشخص و مستقلی پیش بینی نشده است و یکی از دلایل کمبودهای حوزه توانبخشی در زمینه آموزش، پژوهش و فناوری، به جایگاه این حوزه در وزارت بهداشت برمی گردد.

وی تاکید کرد: بنابراین برای توسعه خدمات توانبخشی و طراحی، ساخت و تولید تجهیزات روز و مورد نیاز اقشار مختلف مردم، لازم است که در سطح قانونگذاری باید به حوزه توانبخشی توجه جدی شود و قوانین مربوط ارتقاء یابد و دولت نیز با پیش بینی این حوزه در سطح یک مدیریت در نظام سلامت، به اجرای قوانین کمک کند.

خرم خورشید یادآور شد: زیرساخت ها و حمایت های مادی و معنوی نیز از اهمیت بسزایی برخوردارند، چرا که هم اکنون، قوانین خوبی در زمینه فعالیت شرکت های فناوری در کشور داریم ولی حمایت های مالی و بویژه حمایت های معنوی که از حمایت مالی نیز مهمتر است، صورت نمی گیرد، درصورتی که حمایت های مادی و معنوی منجر به توسعه فناوری می شود.

وی از دیگر ملزومات این مهم را «تحول در زمینه آموزش پزشکی و توانبخشی، و ادغام فعالیت های پژوهشی و فناورانه با آموزش در دانشگاه ها» ذکر کرد و افزود: اگر پژوهش و فناوری در آموزش های دانشگاه ها ادغام شود، خودبخود به سمت توسعه فناوری خواهیم رفت.

معاون تحقیقات دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی خاطرنشان کرد: هم اکنون 6 هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت دارند که بیش از 2 هزار شرکت از این مجموعه، در ارتباط با سلامت فعالیت می کنند و تعداد بسیار اندکی از آنها، مربوط به فناوری های توانبخشی هستند. لذا، جا دارد که قانونگذاری بهتری در این زمینه اعمال شود و با توجه به اهمیت این حوزه و تاثیرگذاری آن در جامعه، به روش های مختلف مانند وضع قوانین جدید گمرکی و یا قطع واردات، از فعالیت های شرکت های دانش بنیان بویژه شرکت های نوپا حمایت شود تا بتوانند رشد کنند.

خرم خورشید گفت: با توجه به اهمیت خدمات توانبخشی و نیاز همه بیماران، آسیب دیدگان، افراد دارای معلولیت، سالمندان و جانبازان ، به خدمات جدید و فناوری های جدید در حوزه توانبخشی، که سبب بهبودی سریعتر بیماری، بازگشت آنان به زندگی عادی، و جلوگیری از وابستگی این افراد به خانواده و خدمات دولت و کسب استقلال مالی می شود، ضروری است که راهکارهای توسعه فناوری های توانبخشی و ارتقای خدمات این حوزه از طریق فناوری، بصورت جدی پیگیری شود.

کد خبر 5366904

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =