کنگره خواستار نظارت بر نحوه استفاده ایران از عواید رفع تحریم است

ادعا می شود که سنا در اقدامی فراحزبی به دنبال گنجاندن بندی در لایحه بودجه نظامی آمریکا است که دولت واشنگتن را به توضیح درباره رفع احتمالی هر یک از تحریم های ضدایرانی و عواقب آن ملزم می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وبسایت روزنامه «واشنگتن فری بیکن» وابسته به محافظه کاران آمریکا، همزمان با ازسرگیری مذاکرات وین، در گزارشی مدعی شد که نمایندگان سنای آمریکا به دنبال آن هستند تا در متن نهایی لایحه «مجوز دفاع ملی» شامل بودجه نظامی سالانه، ماده‌ای را بگنجانند که براساس آن، دولت جو بایدن موظف خواهد بود در صورت لغو هر یک از تحریم‌های ضدایرانی، نحوه هزینه دارایی های آزاد شده از سوی جمهوری اسلامی را زیر نظر داشته باشد و در مورد آن توضیح دهد.

ادعا می شود که هدف از این طرح، حصول اطمینان بابت عدم استفاده از این دارایی‌ها برای مصارف به زعم آنها تروریستی است!

آن طور که فری بیکن مدعی است؛ این نخستین بار است که دولت واشنگتن با چنین الزامی مواجه می‌شود که پیشنهاد آن از سوی کمیته مطالعاتی حزب جمهوریخواه ارائه شده و ظاهراً از حمایتی فراحزبی برخوردار است.

سناتور «راجر مارشال» از اعضای ارشد سنا مدعی شده گنجاندن این ماده در لایحه مجوز دفاع ملی، عواقب توافق با ایران را شفاف خواهد کرد.

بخش دیگری از این ماده همچنین وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) را ملزم خواهد کرد که تاثیر کاهش تحریم‌ها بر بهبود زیرساخت‌های نظامی ایران را از جمله گروه‌های نیابتی و برنامه موشکی، ارزیابی کرده و نتیجه را به کنگره گزارش دهد.

طبق برخی ادعاها، تصویب این ماده به معنی دسترسی کنگره به اطلاعات شفافی است که در دوره پیش از برجام هم وجود نداشته است.

زمینه چینی جمهوریخواهان کنگره برای نظارت بر عواید حاصل از برچیده شدن تحریم های ضدایرانی در حالی است که آمریکا و شرکای اروپایی اش با طرح ادعاهایی که در اصل توافق ۲۰۱۵ گنجانده نشده، به دنبال آن هستند که در میز مذاکرات وین، منافع حداکثری خود را برآورده کنند و در مقابل، برای ایران کمترین امتیازها را قائل شوند. با این حال، ایران خواسته های خود را که مطابق با منافع ملی است مطرح کرده و هشدار می دهد که از مواضع خود که برچیدن همه تحریم های غیرانسانی است؛ کوتاه نمی آید.

کد خبر 5371500

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 11 =

  نظرات

  • لی IR ۱۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
   1 0
   با سلام اینکه شما آمریکایی ها مسئلله ای را بررسی کنید به خودتان مربوط است ولی اگر نتیجه این بررسی زیانی به غیر وارد شود حقی بر این امر ندارید اینکه قدرت کشور شما رو به افول است از آنجایی نشآت می گیرد که کشور شما و سیاستمداران شما بر روی نجاست های بین المللی بیشترین سرمایه گذاری ها را دارید
  • علی خوش روان AE ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
   0 0
   کنگره امریکا بیجا کرد که بر درامد ونحوه مصرف کشور قدرتمندی مانند ایران نظارت کند !!!! مگر کشور عربی گیر اوردید چنین حرف مفتی میزنید ؟؟؟ شما توان نظارت بر کار خودتان وکنگره تان ندارید میخواهید به ما نظارت کنید ؟؟
  • علی خوش روان AE ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
   0 0
   کنگره امریکا بیجا کرد که بر درامد ونحوه مصرف کشور قدرتمندی مانند ایران نظارت کند !!!! مگر کشور عربی گیر اوردید چنین حرف مفتی میزنید ؟؟؟ شما توان نظارت بر کار خودتان وکنگره تان ندارید میخواهید به ما نظارت کنید ؟؟