تمام گذرگاه‌های مرزی سیستان و بلوچستان باید بازگشایی شود

زاهدان- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نگاهمان بازگشایی، توسعه و روان‌سازی همه گذرگاه‌های مرزی استان برای رشد اقتصادی و افزایش صادرات به کشورهای همسایه است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، حسین مدرس خیابانی در کارگروه مرز که با حضور سردار احمد گودرزی فرمانده مرزبانی ناجا برگزار شد، اظهار داشت: همه داشته‌هایمان در استان مرزی سیستان و بلوچستان استفاده از مرز است و نگاه و رویکردمان از یک نگاه حفاظتی و امنیتی به رویکرد استفاده از فرصت‌های مرز با هدف توسعه تبادلات تجاری تغییر یافته است.

وی تصریح کرد: اقدامات خوبی در سایه همین نگاه در چند ماه گذشته انجام شده که البته ماحصل تلاش‌های استاندار و مسؤولان سابق نیز هست.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: براین باوریم که اگر اجازه ندهیم که در مرزهای ما کالا جابجا شود، باید بپذیریم که مواد مخدر، اسلحه و تروریست جابجا شوند و اگر مرزنشین ما نتواند امرارمعاش کنند ممکن است کارهایی انجام دهند که به صلاح کشورمان نباشد.

وی بیان کرد: بر همین مبنا ابتدا همه گذرگاه‌های مرزی استان باید بازگشایی شود و در گام بعدی تعداد این گذرگاه‌ها افزایش یابد و زیرساخت‌های مورد نیاز آن فراهم شود.

مدرس خیابانی بیان داشت: در دیدار با سفیر پاکستان با اشاره به دیوار مرزی که پاکستان ایجاد در مرز با سیستان و بلوچستان احداث می‌کند، گفتم با ساخت این دیوار تمام تبادلات و ترددهای مرزنشینان دو طرف مرز قطع می‌شود، پس باید گذرگاه‌های ریمدان، پیشین، کوهک، جالق و میرجاوه باز گشایی شوند.

وی تصریح کرد: مرز ریمدان، پیشین، کوهک، جالق و میرجاوه باید بازگشایی شوند و تعداد این گذرگاه‌ها هم در مرز افغانستان و هم پاکستان اضافه شود.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: تلاش می‌کنیم که زیرساخت‌ها و رویه‌های تجاری را در مرزها تسهیل کنیم چرا که در حال حاضر گذر گذرگاه‌ها، پایانه‌ها و بازارچه‌ها مختصات و زیرساخت‌های لازم را به لحاظ داشتن امکاناتی نظیر پارکینگ، استراحتگاه، محدوده دیوارکشی، محل اسکان، انبار، ایکس ری و گیت ندارند و باید این زیرساخت‌ها در این نقاط فراهم شوند.

وی در خصوص مبادلات مرزی در پایانه میلک گفت: نگاه و تفکرمان در تجارت ایستایی نیست و باید روان سازی را در نقاطی که موانع وجود دارد ایجاد کنیم.

مدرس خیابانی افزود: مرز محل گذر است و محل ایستایی و کنترل نیست و قرنطینه در لب مرز و ارزیابی کالا در لب مرز بی معنی است و این امور باید در پس کرانه انجام شود و در پس کرانه ایستگاه‌ها و تیر پارک‌هایی برای انجام آنها ایجاد شود.

وی تصریح کرد: در مرز تنها دو دستگاه اصلی مرزبانی که جایش در لب مرز است و دیگری گمرک که در نقطه آخر کالا را ارزیابی کند، حضور داشته باشند که تلاش خواهیم کرد این امر را عملی کنیم.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: هرگونه توسعه تجاری باید با پیوست امنیتی صورت گیرد چرا که به هیچ وجه نباید به ازای تأمین معیشت، جان و ناموس مرزنشین در معرض تهدید قرار گیرد.

وی بیان کرد: اصل امنیت یک اصل انکار ناپذیر است و تلاش می‌کنیم این ملاحظات و خط قرمزها را رعایت کنیم اما این ملاحظات نباید توسعه تبادلات مرزی را مخدوش کنند.

موضوعات امنیتی سیستان و بلوچستان در سایه فعالیت‌های اقتصادی حل می‌شود

فرمانده مرزبانی ناجا در این نشست اظهار داشت: موضوعات امنیتی سیستان و بلوچستان در سایه فعالیت‌های اقتصادی حل می‌شود و مرزبانی با هر فعالیتی که موجب تغییر در وضعیت اقتصادی استان شود هماهنگ خواهد بود و از آن حمایت می‌کند.

سردار احمد گودرزی تاکید کرد: ما در هر نقطه از مرز که برای توسعه تبادلات مرزی باید تقویت شود پای کار خواهیم بود و اصلاح فرایندها را در دستور کار قرار می‌دهیم.

وی در خصوص روان‌سازی ترددها در مرز میلک اظهار داشت: پس از حضور و بازدید از پایانه میلک، تصمیمات لازم برای روان سازی ترددها از سوی مرزبانی اتخاذ خواهد شد.

کد خبر 5376844

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =