زعفران‌کاران خواستار رسیدگی به وضعیت این صنعت شدند

شورای مشورتی زعفران کاران خراسان رضوی در بیانیه ای خواهان رسیدگی هرچه سریعتر به مشکلات این صنعت، کوتاهی دست دلالان، ایجاد امنیت خاطر در کشاورزان و همچنین اصلاح ساختار شورای ملی زعفران شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دبیرخانه شورای مشورتی شهرستان های زعفران خیز خراسان رضوی، شورای مشورتی زعفران کاران خراسان رضوی در بیانیه ای خواهان رسیدگی هرچه سریعتر به مشکلات این صنعت، کوتاهی دست دلالان مسئول نما از زعفران ایرانی، ایجاد امنیت خاطر در کشاورزان و همچنین اصلاح و بازسازی ساختار شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکنندگان زعفران شدند.

در این بیانیه همچنین عنوان شده است: نظر به رهنمودهای مقام معظم رهبری در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها و در راستای فرهنگ اقتصاد مقاومتی، با رویکرد مدیریت جهادی در سطح ملی و منطقه‌ای با محوریت حمایت از کشاورز و مصرف‌کننده به استحضار می رساند، پیرو تصمیمات نادرست چند تن از اعضای شورای ملی زعفران، ما مسئولین شورای شهرهای زعفران خیز در این بیانیه اقدام و رسیدگی مجدانه در خصوص مواردی را خواستاریم.

انتخاب عادلانه و صحیح اعضای شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکنندگان زعفران از نمایندگان منتخب کشاورزان و تاثیرگذاران کلی بخش های زنجیره ارزش زعفران، ایجاد کمیته های تخصصی از اعضای شوراهای شهرهای زعفران خیز به نمایندگی از کشاورزان و مردم هر شهرستان در جهت نظارت و کنترل فعالیت‌های همراستا با صیانت از محصول ملی زعفران، ایجاد قرارگاه های حمایتی از محصول زعفران در فصل برداشت زعفران به حمایت از کیفیت محصول کشاورزان و ایجاد زیر سیستم های تخصصی محصولات استراتژیک هر شهر در جهت حمایت از ایده های جدید در راستای مدیریت ارزش محصولات آن ناحیه و مدیریت و نظارت بر منافع کشاورزان و تولیدکنندگان و هماهنگی و همراهی با سازمانهای مربوطه در جهت شفاف سازی و مدیریت اطلاعات آگاهی و آموزش کشاورزان از اطلاعات به روز در سطح جهانی از جمله مواردی بود که در بیانیه به آن تاکید شد.

در سالی که با تاکید مقام معظم رهبری سال تولید و مانع زدایی از مسیر تولید و پشتیبانی ها نام گذاری شده است خواهان رسیدگی هرچه سریعتر به این مشکلات، کوتاهی دست دلالان از زعفران ایرانی، ایجاد امنیت خاطر در کشاورزان و همچنین اصلاح و بازسازی ساختار شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکنندگان زعفران هستیم.

شورای جدیدی برای مدیریت زعفران تشکیل شود

همچنین مهدی جهانشیری، رئیس شورای شهرستان تربت حیدریه در جمع مشورتی شورای ۳۳ شهرستان زعفران خیز استان خراسان رضوی در همین راستا  ضمن اشاره به اینکه شورای ملی زعفران در سال‌های اخیر دستاوردی برای کشاورزان نداشته، بر ضرورت  انتخاب عادلانه و صحیح اعضای شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکنندگان زعفران از نمایندگان منتخب کشاورزان و به طور کلی دست اندرکاران و دلسوزان  بخش های زنجیره ارزش زعفران تاکید کرد.

جهانشیری افزود: در سال‌های اخیر خلا بزرگی به وجود آمد و در نبود یک تشکل قوی که کشاورزان در آن مستقیما حضور داشته باشند ،عده ای سودجو  علیه منافع زعفران کاران از هیچ کوششی دریغ نکرده و سعی در آشفته کردن بازار داشتند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند.

وی ادامه داد: اکنون همه ما مسئولان شهرهای زعفران خیز به نیابت از کشاورزان وظیفه داریم نگذاریم مثل چند سال اخیر پول زعفران به جیب دلالان و عده‌ای خاص برود .

جهانشیری پیشنهاد داد که  شورای جدیدی شامل زعفران کاران، فرآوری کنندگان زعفران، اهالی صنعت زعفران و صادرکنندگان تشکیل شود.

وی ادامه داد: نقش فرآوری کنندگان زعفران به عنوان فعالین بازار زعفران باید پر رنگ تر از قبل باشد.خدمتی که آنها به ارتقای کیفیت زعفران در این سال ها کرده اند ستودنی است و در سال های اخیر با تلاش آنها تعریف جدیدی از کیفیت زعفران ارائه شد و قطعا واژه دلال، برازنده این قشر پر تلاش نیست.

کد خبر 5392780

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha