رویکرد دولت تسهیل دسترسی مردم به کالاهای فرهنگی است

وزیر ارشاد در آیین افتتاحیه دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران گفت: دولت مردمی در زمینه گسترش فعالیت‌های عمومی رویکرد مردم‌محوری دارد و هدفش تسهیل دسترسی مردم به کالاهای فرهنگی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیین افتتاحیه «دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران» دیروز شنبه دوم بهمن‌ با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی رمضانی رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران و مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، محمود شالویی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل حوزه وزارتی، رمضانعلی سبحانی‌فر معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، معاونان و مدیران دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، جمعی از مدیران ستادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران انجمن‌ها و تشکل‌های نشر، برگزار شد.

در نمایشگاه مجازی کتاب تهران بیش از ۲۰۰ هزار عنوان کتاب در اختیار مخاطبان قرار گرفته است

اسماعیلی در ابتدای آیین افتتاحیه دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران که به صورت وبیناری حضور پیدا کرد، ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: دولت مردمی در زمینه گسترش فعالیت‌های عمومی رویکرد مردم‌محوری دارد. مردم ازجمله مهمترین عوامل تاثیرگذار ‌بر رشد و اعتلای فرهنگی هستند.

وی ضمن تاکید بر رویکرد دولت مبنی بر تسهیل هرچه بیشتر دسترسی مردم به کالاهای فرهنگی اظهار کرد: اگر کرونا محدودیت‌هایی را ایجاد کرد، فرصتی را نیز فراهم کرد. امروز در نمایشگاه مجازی کتاب تهران، بیش از ۲۰۰ هزار عنوان کتاب در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. بسیاری از دستگاه‌ها ازجمله شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و چند دستگاه دیگر در برگزاری این رویداد فرهنگی مشارکت دارند. باید بعد از کرونا نیز برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران تداوم داشته باشد.

محمد مهدی اسماعیلی در پایان سخنان خود با بیان اینکه ماه بهمن بسیار اهمیت دارد چراکه سالروز پیروزی خون بر شمشیر بوده و روزهای پرعظمت انقلاب اسلامی با سرنگونی رژیم پهلوی را در خود دارد، گفت: سالروز ولادت حضرت زهرا(س) با سالروز ولادت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران همزمان است، امام راحل درخت تناور انقلاب اسلامی را با مجاهدت‌ و پشتوانه مردم در ایران به پیروزی رساند.

انقلاب اسلامی پرچمدار تولید علمی و کتابخوانی است

در بخش دیگر این آیین یاسر احمدوند با اشاره به جایگاه و مقام تاریخی مادر بیان کرد: در تاریخ ما بزرگان به مادران خود افتخار می‌کردند؛ امام حسین(ع) برای افتخار خود می‌فرمودند جد من حضرت خدیجه(س) و مادرم حضرت فاطمه زهرا(س) است. امید است که مادران این سرزمین همواره سبب افتخار فرزندان خود باشند.

وی با بیان اینکه در طلیعه رویداد فرهنگی بزرگ نمایشگاه مجازی کتاب تهران و ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و فرزند برومند او امام خمینی‌( ره) قرار داریم، اظهار کرد: امام خمینی(ره) در جوانی خود یک نویسنده تمام عیار بودند که «شرح سرالصلاه» یکی از این آثار ایشان است که بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی آن را نگاشت. انقلابی که به وسیله چنین شخصیتی ایجاد شده باید حتما پرچمدار تولید علمی و کتابخوانی باشد.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: در نمایشگاهی که ۲ هزار ناشر بیش از ۲۰۰ هزار اثر متنوع را عرضه کنند، جای تفاخر دارد. این نمایشگاه از نظر ناشر و تعداد کتاب بزرگترین نمایشگاه است؛ امید که توسط مردم هم استقبال خوبی صورت گیرد. همچنین در جلسه‌ای با رئیس سازمان صدا و سیما مقرر شد رویدادهای این نمایشگاه پوشش گسترده داده شود.

یاسر احمدوند در پایان سخنان خود با تشکر از زحمات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران جهت برگزاری این جشن بزرگ ملی گفت: تمام اقدامات فرهنگی در حاشیه نمایشگاه به رویداد فرهنگی تبدیل می‌شود. همچنین در نمایشگاه مجازی کتاب تهران به کتاب‌های کودک و نوجوان توجه در خوری شده است؛ کتاب‌های خوبی برای نمایشگاه در نظر گرفته شده است تا خانواده‌ها با فرزندان خود برای خرید کتاب اقدام کنند.

همراهی حدود ۵۰ سازمان برای برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران

در ادامه آیین افتتاحیه «دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران» علی رمضانی ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت زهرا (س) بیان کرد: دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از فردا مقارن با سالروز میلاد حضرت زهرا (س)، روز زن و مادر آغاز می‌شود. براساس برنامه‌ریزی‌ها مخاطبان و علاقه‌مندان به کتاب از سه روز پیش می‌توانستند برای ثبت سفارش کتاب‌های مورد علاقه خود به سامانه مراجعه کنند. در برگزاری این نمایشگاه باید از معاونان و مدیران‌کل معاونت‌های مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به ویژه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی که عنایت ویژه به این رویداد داشتند تشکر کنم.

وی ضمن طرح این نکته که دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران ۲۴ ساعته به علاقه‌مندان و دوستداران کتاب خدمت خواهد کرد و آن‌ها می‌توانند آثار خریداری شده خود را به صورت رایگان در آدرس مورد نظر خود دریافت کنند، اظهار کرد: همزمان در مرکز پاسخگویی نمایشگاه و در نقطه اوج نمایشگاه، هفتاد نفر پاسخگوی پرسش‌های مردم هستند. اگر کاربران در جریان ثبت سفارش یا دریافت مرسوله خود دچار مشکل شدند، مرکز پاسخگویی از ساعت ۹ تا ۲۱ از طریق شماره تماس ۹۱۰۰۹۸۹۸ -۰۲۱آماده راهنمایی آن‌هاست.

رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران افزود: در این رویداد فرهنگی بیش از ۲۰۰ هزار عنوان کتاب از دو هزار و ۱۰۰ ناشر داخلی و خارجی در معرض دید علاقه‌مندان به کتاب قرار دارد. ۱۵۰هزار دانشجو، طلبه، استاد دانشگاه و اعضای هیأت علمی موفق به ثبت‌نام بن خرید کتاب در دومین نمایشگاه مجازی کتاب شدند. امیدواریم از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین حامیان نمایشگاه، میزان اعتبار بن خرید دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران افزایش پیدا کند.

وی در ادامه تاکید کرد: در بزرگترین رویداد فرهنگی کشور حدود ۵۰ سازمان، برگزارکنندگان نمایشگاه مجازی کتاب تهران را همراهی می‌کنند که از میان آنها می‌توان به سازمان صدا و سیما، شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، بانک صادرات ایران، وزارت کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حوزه علمیه، شهرداری‌ها و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اشاره کرد. نقطه عطف نمایشگاه مجازی کتاب تهران، همزمانی برگزاری برنامه‌های ترویجی و فرهنگی در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها است.

رمضانی با بیان این مطلب که به یمن تقارن زمان آغاز به کار نمایشگاه مجازی کتاب تهران با سالروز میلاد حضرت زهرا(س) بخش ویژه‌ای در سامانه این رویداد پیش‌بینی شده، عنوان کرد: آثار مرتبط با حضرت زهرا (س) از سوی ۱۳۰ ناشر دسته‌بندی و با نام این شخصیت بزرگ دینی متمایز شده است.

رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران با اشاره به برگزاری برنامه‌های ترویجی و فرهنگی همزمان با نمایشگاه بیان کرد: این برنامه‌ها از سوی ادارات کل استان تنظیم و همزمان با برگزاری نمایشگاه میزبان علاقه‌مندان به کتاب است. سه پویش مهم همزمان با نمایشگاه برگزار خواهد شد. نخست پویش «این کتاب را بخوان» که در آن ناشران و گروه‌های ترویجی و تشکل‌های نشر آثار خود را معرفی می‌کنند و در آخرین روز نمایشگاه به برگزیدگان این پویش جوایزی اهدا می‌شود. دومین پویش نیز با عنوان «من هم کتاب خریدم» با مشارکت خریداران کتاب برگزار خواهد شد؛ از علاقه‌مندان درخواست می‌شود بعد از خرید کتاب از نمایشگاه و به اشتراک‌گذاری سفارش خود در فضای مجازی هشتگ #من_هم_کتاب_خریدم را فعال کنند.

علی رمضانی در پایان سخنان خود درباره پویش «نذر کتاب» گفت: در برگزاری پویش «نذر کتاب» از همه ناشران و خریداران تقاضا می‌شود برای توزیع کتاب در مناطق کم‌برخوردار مشارکت داشته باشند. علاوه بر این از همه دستگاه‌های و مجموعه‌های اقتصادی خصوصی و دولتی می‌خواهیم‌ بهره‌مندی فرهنگی را برای کارکنان و اعضای خانواده خود از نمایشگاه فراهم کنند.

تقویت ناوگان پستی برای دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران

رمضان‌علی سبحانی‌فر با اشاره‌ به اقداماتی که در نخستین دوره نمایشگاه مجازی کتاب شده‌ بود، بیان کرد: در نخستین دوره نمایشگاه مجازی کتاب تهران بیش از ۹۵ درصد بسته‌ها به سلامت به دست مخاطب‌ها رسید. همچنین باید توجه کرد که در این نمایشگاه بیش از هزار و ۸۰۰ ناشر شرکت کرده بودند، یک میلیون و ۵۰۰ هزار جلد کتاب به ۸۵۰ هزار آدرس و ۱۷ هزار نقطه روستایی فرستاده‌شد. دورترین فاصله‌ای که بسته پستی در طول اولین دوره نمایشگاه طی کرد، از ناشری در تبریز به یک روستای مرزی در سیستان و بلوچستان بود.

او با بیان اینکه نمایشگاه مجازی کتاب تهران و خرید و فروشی که در آن انجام می‌شود، دو بال آی.تی و لجستیک دارد، توضیح داد: سخت‌ترین بخش برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب مربوط به بخش لجستیک آن است که توسط هفت هزار نفر موزع و هزار و ۵۰۰ دستگاه وسایل نقلیه ارسال‌ها انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی پست با اعلام اینکه در این دوره ضعف‌های سال گذشته بر طرف شده است، ادامه داد: با تامین امکانات زیرساختی بیشتر، این رویداد را به خوبی به سرانجام خواهیم رساند تا طعم شیرین فناوری را به مردم بچشانیم. به همین منظور ۴۰۰ دستگاه وانت را به دستگاه شهری اضافه کردیم و پنج هاب –قطب- پستی دیگر به سیستم مکانیزه سورتینگ - یکی از مهم‌ترین و کاراترین سیستم‌های اتوماسیون انتقال، تشخیص وتفکیک محصول‌های متنوع است- وصل کردیم تا به سرعت ارسال بسته‌ها افزوده شود. در تهران در مدت برگزاری نمایشگاه مجازی جدای از شعبه‌های ثابت پست، ۱۸ نقطه یعنی ۹ شعبه ثابت و ۹ شعبه سیار مشغول جمع‌آوری کتاب از ناشران خواهندبود. این امکانی است که پست می‌تواند در استان‌های پرترافیک انجام دهد.

سبحانی‌فر افزود: برای حفظ امنیت و صیانت از بسته‌های مخاطب‌های نمایشگاه مجازی کتاب تهران، چهارهزار باکس چرخ‌دار و هفت هزار باکس کوچک به چرخه پستی اضافه شده‌است. همچنین با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چهار لفاف استاندارد برای ارسال بسته‌های پستی معرفی شده‌است تا ناشران از آن‌ها استفاده دقیق کنند. همچنین باید در آدرس‌دهی توجه دقیق شود. ناشران باید توجه داشته‌باشند تا در بسته‌ها و پاکت‌ها به تعداد و حجم استاندارد کتاب بگذارند، زیرا سال گذشته شاهد بسته‌هایی بودیم که جای سه کتاب هفت تا ۱۰ کتاب در آن جاسازی شده ‌بود. این اقدامات باعث صدمه دیدن کتاب‌های ارسالی می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پست با بیان اینکه در مدت برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران، یک نماینده از خانه کتاب و ادبیات ایران در شرکت پست حضور خواهدداشت، بیان کرد: این فرد در مرکز توزیع پست، بسته‌ها را بررسی می‌کند و اگر بسته‌ای خراب و قابل ترمیم بود، آن را ترمیم می‌کند و اگر قابل ترمیم نبود، بسته به ناشر بازگردانده می‌شود.

سبحانی‌فر با اعلام آمادگی شرکت پست برای ارسال بسته‌های دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران به ۱۹۲ کشور، افزود: این ارسال مشروط به این است که وجه پستی پرداخت شده‌باشد. این پرداخت می‌تواند از طریق بانک‌های ایران یا کارت‌های مورد قبول برای سیستم بانکی انجام شود.

رمضانعلی سبحانی‌فر در پایان سخنان خود گفت: تسهیلاتی از سوی شرکت پست برای مخاطب‌ها و ناشرها در دومین نمایشگاه مجازی کتاب در نظر گرفته شده‌است. وقتی بسته تحویل پست شد، پیامک با بارکد به افراد فرستاده می‌شود و اگراین بارکد را بررسی کنند، می‌توانند بسته پستی را رهگیری کنند. امیدواریم با همکاری ناشران، با این شرایط و امکاناتی که فراهم شد نسبت به سال گذشته امکانات بیشتری در دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران ارائه کنیم. زیرا تجربه نخست پست در همکاری با نمایشگاه مجازی کتاب تهران، در دنیا نمونه بود تا جایی که اتحادیه جهاتی پست از آن تقدیر کرد. امیدوارم امسال هم با کار خوب و اقدامات شایسته همکاران زبانزد دنیا باشیم.

راه‌اندازی مرکز اطلاع‌رسانی و میز خدمت ویژه دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران

سعید مجیدی (مدیر فعالیت‌های فرهنگی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران) در پایان این نشست ضمن تبریک ایام ولادت با سعادت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها، امام خمینی رحمت الله علیه و روز زن گفت: در تمام شئون جامعه به ویژه در حوزه فرهنگ، جهت پیشرفت و تعالی نیازمند مشارکت و هم افزایی تمام نهادهای مرتبط هستیم و باید با تمام امکانات و ظرفیت ها وارد عرصه شویم؛ ستاد برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران با مشارکت دستگاه‌ها، مؤسسات، انجمن‏‌ها، تشکل‏‌ها، ناشران و دیگر نهادهای مرتبط فعالیت‌‏های فرهنگی متنوعی را با محوریت کتاب و کتابخوانی، برنامه‌ریزی و پیش‌بینی کرد تا مشتاقان و علاقمندان این حوزه در کنار لذت خرید کتاب، از این برنامه‌‏ها هم بهره ببرند.

مجیدی با بیان این‌که سلسله نشست‏‌های فرهنگی در سه سطح ستادی، ملی و بین‌المللی و در چهار حوزه اقتصاد نشر، ترویج کتاب و کتابخوانی، نشر الکترونیکی و هم‏افزایی بخش دولتی و خصوصی برنامه‌ریزی شده است، گفت: برنامه‌های بخش سرای اهل قلم با حضور نویسندگان، ناشران، منتقدان و مخاطبان مشتاق در حوزه کتاب برگزار می‏شود، هر چند به جهت محدودیت‏های کرونایی امکان حضور تعداد محدودی از علاقمندان در این برنامه‌ها فراهم شده است اما علاقه مندان می توانند از طریق فضای مجازی بدراین نشست‌ها شرکت کنند.

مدیر فعالیت‌های فرهنگی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران ادامه داد: بیش از ۵۰ نشست‏ داخلی، ۱۳ نشست‏ خارجی و بین‌المللی، شش محفل ادبی و شعر، پنج کارگاه در زمینه نویسندگی، شعر و داستان، ویراستاری و درست‌نویسی از جمله برنامه‌های مهم بخش نشست‌های فرهنگی هستند. رویدادهای فرهنگی، مجموعه فعالیت‏هایی هستند که در سطح کشور همزمان با دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران اتفاق می‏افتد. در این بخش شاهد حضور و مشارکت دیگر نهادها با هدف ترویج کتاب و کتابخوانی و کمک به رونق فروش کتاب خواهیم بود. در انجام برنامه‏های فرهنگی قریب به بیست مجموعه اعم از سازمان‏ها و ارگان‏ها و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهر تهران و سراسر کشور با نمایشگاه همکاری و مشارکت کرده‏ و برنامه‏های متنوعی را برنامه ریزی و اجرا خواهند کرد.

وی ادامه داد: پویش «من هم کتاب خریدم» (ویژه عموم خریداران) با هدف ترویج کتاب و کتابخوانی توسط علاقمندانی که یک یا چند کتاب از نمایشگاه خریداری کرده‌اند، طراحی شده است. همچنین پویش«این کتاب را بخرید» (ویژه ناشران) برنامه‌ریزی شده است؛ این پویش با معرفی کتاب توسط ناشر، معیاری به دست خواننده می‌دهد تا ضمن رونق فروش کتاب و بالا بردن سطح سلیقة عمومی، افراد کتاب‌های بهتری را بخرند و بخوانند. پویش«نذر کتاب» نیز به منظور اهدای کتاب توسط خیرین، حامیان و علاقمندان به افرادی که امکان خرید کتاب ندارند، برگزار می‏شود.

مدیر فعالیت‌های فرهنگی دومین نمایشگاه مجازی تهران بیان کرد: با توجه به اهمیت اطلاع‏رسانی و آگاهی از این رویداد بزرگ فرهنگی، امسال برای اولین‌بار مرکزی برای استقبال از مقامات، ناشران و چهره‏‌های فرهنگی و هنری پیش‏بینی شده است؛ بر همین اساس با دعوت‏ رسمی از افراد، درباره کمیت و کیفیت برگزاری برنامه‌های مربوط به نمایشگاه، فرآیند پشتیبانی و برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سعید مجیدی در پایان گفت: مرکز اطلاع‌رسانی و میز خدمت (از من بپرسید) از دیگر بخش‌های این دوره از نمایشگاه مجازی کتاب تهران است. علاقه‌مندان برای یافتن پاسخ سوالات خود درباره نمایشگاه، نحوه خرید و... می‌‏توانند با مرکز پاسخگویی این‌رویداد فرهنگی تماس بگیرند. همچنین با مراجعه حضوری به مرکز اطلاع‌رسانی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از امکان پشتیبانی خرید بهره‌‏مند شوند.

کد خبر 5406596

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =