دشمن همواره در حال طراحی اختلاف بین امت اسلامی است

تربت جام ـ دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: دشمن هر لحظه در حال طراحی برای اختلاف بین امت است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حمید شهریاری ظهر سه‌شنبه در همایش تقریبی «ریحانه النبی» که با حضور مسئولان مجمع جهانی تقریب مذاهب، جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی تربت جام برگزار شد، اظهار کرد: قرآن کریم پیامبر اسلام (ص) را ریسمان واحد برای امت اسلام می‌داند و به همراهان ایشان هم اشاره دارد، این همراهان از صدر اسلام تا پایان دنیا است و این همراهی نباید فقط در لفظ بلکه باید در عمل باشد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: تفکیک بین امت اسلام دوری از «والذین معه» در قرآن کریم است، در واقع قرآن دو معیار برای «والذین معه» یا همراهی با رسول خدا (ص)، برخورد شدید با کفر که طاغوت و سردمدار مبارزه با اسلام و رحمت و دوستی با مسلمانان است.

وی تصریح کرد: برخی علما می‌گویند اشتراکات شیعه با برخی مذاهب چهارگانه اهل سنت آن‌قدر زیاد است که ممکن است بین خود این مذاهب آن‌قدر اشتراک نباشد اما دشمن تمایل دارد گفتمان ما درباره اختلافات باشد زیرا با این کار می‌تواند قصد خود را از حضور در منطقه توجیه کند.

شهریاری به حضور آمریکا در عراق و افغانستان اشاره کرد و ادامه داد: نیت آمریکا برای حضور در منطقه، کسب منافع خود است، در ۱۵۰ سال اخیر استکبار سرمایه کشورهای اسلامی را به سرقت برده است، حضور در افغانستان، عراق و سوریه برای منافع خود آن‌ها است نه ایجاد صلح بین مذاهب اسلامی است.

سرقت آثار تمدنی ایرانی و اسلامی به موزه‌های غرب

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به قانون حمورابی و بیانیه حقوق بشر کوروش، گفت: سوال از فرانسه، انگلیس و آمریکا این است که آثار تمدنی ما چطور از کشور شما سر درآورده است؟ این کشورها ایران بزرگ را به ده‌ها کشور، عثمانی و هند را نیز به چند کشور تقسیم کردند تا ثروت ملی ما را غارت کنند.

وی تأکید کرد: تقابل آن‌ها با ایران به دلیل این است که از ما ترس دارند تا مانع این غارت شویم، به موضوع عراق اگر نگاه کنیم ده سال دیگر همین آثار تمدنی که داعش مثلاً تخریب کرد را در موزه‌های آن‌ها خواهیم دید، ما باید به عقلانیت اسلامی برسیم.

شهریاری اضافه کرد: ما پروژه شیعه‌سازی نداریم بلکه به دنبال امت اسلامی هستیم، چهار کتاب بزرگ شیعه از سه شخصیت بزرگ به نام‌های شیخ صدوق، شیخ طوسی و کلینی بوده است که هم اساتید اهل سنت و هم شاگردان اهل سنت داشتند، این مراودات را در گذشته داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: دشمن وقتی ما را واحد می‌بیند، نمی‌تواند ساکت باشد، اگر تاریخ غرب را بخوانیم می‌بینیم که قومی وحشی بودند، فقط در جنگ جهانی حدود ۸۰ میلیون انسان از خود را کشتند تا منافع کسب کنند، این کشورها امروز برای ما پز حقوق بشری می‌دهند.

منبع مالی تأسیس شبکه شیعی در انگلستان کجاست؟!

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اظهار تأسف از همراهی برخی سران کشورهای اسلامی با اسرائیل و آمریکا، گفت: چرا باید سرمایه کشورهای اسلامی در فلان تیم اروپایی هزینه شود؟ این «اشدا علی الکفار» است؟ در رسانه هم این چنین است، اگر در شبکه‌های ماهواره‌ای و مجازی را بگیرید که مدام به مقدسات شیعه و سنی توهین می‌کند، قطعاً به انگلستان و آمریکا می‌رسد.

وی ادامه داد: یک شیخ شیعه از کجا در بریتانیا پول آورده است و شبکه افتتاح کرده است تا به «امهات المؤمنین» توهین کند؟ وقتی ما اعتراض می‌کنیم به دولت بریتانیا، می‌گویند سند بیاورید؟ سند حضور همین آقا در شهرهای شما است، سند آثار تمدنی ما در موزه‌های شما است.

شهریاری با بیان این‌که مذاهب اسلامی در بین خود اختلافاتی دارند، گفت: ممکن است در شرح یا نقد تاریخی تفاوت حدیثی داشته باشیم اما تفاوت در ذات بشر وجود دارد، تفاوت باید منجر به دلسوزی شود، توصیه قرآن این است و اگر منجر به درگیری شود نهی قرآنی دارد. وقتی خداوند متعال به ما اجازه توهین به بت و بت‌پرست را نداده است، چطور اجازه داده به مقدسات اسلامی توهین کنیم؟

برای اختلاف از لباس روحانیت استفاده می‌کنند

وی اضافه کرد: شیعه اگر تابع امیرالمؤمنین (ع) هستیم، باید مثل ایشان عمل کنیم، امیرالمؤمنین (ع) پس از جنگ جمل وقتی پرسیدند با همسر پیامبر (ص) چه‌کنیم؟ فرمود با همان احترام او را به مدینه برگردانید، اهل سنت هم باید تابع اهل بیت و پیامبر و اصحاب باشد و توهین دوری کند، دشمن اگر به دنبال اختلاف باشد، از لباس روحانیت استفاده می‌کند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: سقوط هر قلعه به دو گروه وابسته است، در اسلام هم این دو گروه اول عالم جاهلی است که نقشه استعمار را ندیده، خواب است و باید بیدار شود، باید پاره پاره شدن جهان اسلام را برای او توضیح داد و دوم عالمی است که جیب او به خارج وابسته است و او دیگر بیدار نمی‌شود.

وی به فلسفه حضور داعش در عراق و سوریه اشاره کرد و گفت: حضور داعش برای سه پاره کردن عراق بود و پس از آن باید از بین می‌رفت اما وحدت بین کرد، شیعه و سنی عراق با همراهی شهید سلیمانی که نگاه او وحدت اسلامی بود، مانع این مأموریت شد، ما نیز اگر مراقب نباشیم و وحدت را تکرار نکنیم، نقشه‌های مشابه برای ما هر ساعت طراحی می‌شود.

کد خبر 5408586

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =