مسکو هنوز پاسخی به پیشنهادات آمریکا نداده است

دیپلمات های روسی اعلام کردند که پاسخ تلفیقی به جوابیه آمریکا و ناتو درباره تضمین های امنیتی همچنان در حال آماده سازی است و پیام وزیر خارجه روسیه ربطی به آن ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، یک مقام ارشد وزارت خارجه روسیه در گفتگو با خبرگزاری ریانووستی اعلام کرد که مسکو هنوز به پیشنهادات آمریکا و ناتو درباره تضمین‌های امنیتی پاسخی نداده است و پیام «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در خصوص درک اصل تفکیک ناپذیری امنیت توسط همکاران غربی است.

وی در این باره گفت: لاوروف پیام هایی به همکاران عضو ناتو از جمله «آنتونی بلینکن» (وزیر خارجه آمریکا) فرستاد مبنی بر اینکه ناتو چگونه اصل اساسی و کلیدی تقسیم ناپذیری امنیت را که ما به آن اشاره می کنیم درک می‌کند و هیچ پاسخی به این پیام از سوی غرب و از جانب هیچکس داده نشد. بنابراین، طرح کردن این موضوع به این صورت که ما به عنوان واکنش به (پاسخ) آنها پیامی مکتوب فرستادیم، اشتباه است.

دیپلمات ارشد مذبور در این باره ادامه داد: ما به تحلیل پاسخ های کتبی آنها ادامه می دهیم و به موازات آن، ما این سؤال را در قالب درخواست وزیر از همکاران در ناتو، پرسیدیم. چیز دیگری به صورت مکتوب ارسال نشده است. پاسخ تلفیقی ما در حال آماده شدن است.

همچنین «الکساندر گروشکو» معاون وزیر خارجه روسیه نیز در این باره گفت که مسکو هنوز پاسخی در مورد تضمین های امنیتی به ایالات متحده ارسال نکرده است.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که مسکو به پیشنهادات ارسال شده از واشنگتن پاسخ داده است، اما مذاکره در فضای عمومی بی فایده است، بنابراین جزئیات آن فعلا علنی نخواهد شد.

وزیر خارجه روسیه پیشتر گفته بود: ما نه تنها به دنبال تضمین‌ها و تعهدات سیاسی «روی کاغذ»، بلکه ضمانت‌های الزام‌آور قانونی نیز خواهیم بود که امنیت را در کل قاره اروپا با در نظر گرفتن کامل و برابر منافع مشروع فدراسیون روسیه تضمین می‌کند.

همچنین «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه با اشاره به پاسخ مکتوب واشنگتن به درخواست‌های امنیتی مسکو، گفته بود که غرب اصلی ترین دغدغه‌های روسیه را بی پاسخ گذاشته است.

پیشنهادات تضمین های امنیتی ارائه شده از سوی مسکو اواخر سال گذشته به واشنگتن و ناتو ارائه شده بود و مقامات طرفین جلساتی نیز در این زمینه برگزار کردند که البته نتیجه ملموسی از آن به دست نیامد.

اخیراً تنش‌ها درباره اوکراین بین روسیه و غرب بالا گرفته است. آمریکا و ناتو روسیه را به آماده شدن برای حمله به اوکراین متهم می‌کنند و در این باره از هرگونه اقدامی در راستای تنش زایی مانند ارسال تسلیحات و مشاوران نظامی به اوکراین و کشورهای اطراف روسیه خودداری نمی‌ورزند.

کرملین اما در مقابل با رد این اتهام می‌گوید که این آمریکا و ناتو هستند که با در نظر نگرفتن خطوط قرمز مسکو مانند مسئله عضویت اوکراین در ناتو، مسبب تنش‌ها در شرق اروپا شده اند.

کد خبر 5414189

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha