دشمن می‌خواست با توطئه پمپ بنزین، اتفاقی بدتر از آبان ۹۸ رقم بزند

وزیر نفت گفت: دشمن توطئه کرده بود با از کار انداختن جایگاه‌های سوخت رسانی اتفاقاتی بدتر از آبان ۹۸ را ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا وسیما، جواد اوجی شنبه شب ۲۸ اسفند در برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: با مطالعات خوبی که انجام دادیم مشتری‌های جدیدی به دست آوردیم و در قراردادها تنوع ایجاد کردیم و توانستیم امسال حدود دو و نیم برابر سال گذشته از صادرات نفت و میعانات گازی و محصولات پتروشیمی و گاز خالص ارز به دست آوریم.

وی با بیان اینکه صادرات نفت و میعانات گازی از نظر حجم و وزن افزایش چشمگیری داشته است افزود: افزایش بها قیمت نفت و گاز نیز به افزایش در آمد نفتی ما کمک کرده است.

وزیر نفت گفت: مشتری‌های جدید نفتی کشور صاحب پالایشگاه هستند و به طور مستمر نفت ایران را خریداری می‌کنند.

وی ادامه داد: هر روز در حوزه صادرات نفت میعانات گازی ومحصولات پتروشیمی تنوع ایجاد می‌کنیم.

اوجی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی متخصصان کشورمان به این خودباوری رسیدند که می‌توانیم در بخش نفت و گاز خودکفا شویم و اکنون ظرفیت تولید گاز کشور یک میلیارد متر مکعب و سه میلیون و ۸۰۰ تا سه میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه تولید نفت ما است که همه به وسیله کارکنان و شرکت‌های توانمند داخلی انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: این در حالیست که پیش از ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ انگلیس بخش عمده‌ای از ذخایر نفت کشور را برداشت می‌کرد و سهم ناچیزی به ایران می‌داد اما با ملی شدن صنعت نفت گرچه این نوع قراردادها ملغی شد اما در بخش اکتشاف بهره برداری و توسعه همچنان مستشاران خارجی حضور داشتند.

وزیر نفت درباره مسئله هک شدن سیستم کارت هوشمند سوخت و نحوه مدیریت آن گفت: این توطئه را حمایت و صبوری مردم، اعتماد آنها به مسئولان کشور و تلاش شبانه روزی کارکنان صنعت نفت و اطلاع رسانی به موقع صدا و سیما خنثی کرد.

اوجی افزود: در ساعت اولیه این اتفاق حدود ۴ هزار و ۲۰۰ جایگاه در سراسر کشور به طور کامل از خدمات دهی خارج شد اما کارکنان حوزه شرکت ملی گاز، نفت و شرکت ملی صنایع ملی پتروشیمی تک تک نازل‌ها را از سیستم کارت هوشمند سوخت خارج و به صورت دستی این نازل‌ها را فعال کردند و حتی برخی از همکاران ما دو سه شبانه روز نخوابیدند.

وی ادامه داد: در چند روز پس از این توطئه همه جایگاه‌ها به مدار سوخت رسانی بازگشت و به مرور به شبکه ملی کارت سوخت هوشمند نیز متصل شد.

وزیر نفت گفت: هر کدام از جایگاه‌ها که در مدار سوخت رسانی قرار می‌گرفت در پایگاه اینترنتی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی اعلام می‌شد به ویژه جایگاه‌هایی که در جاده‌ها قرار داشت و می‌توانست در فرآیند حمل و نقل کشور اختلال ایجاد کند.

وی اضافه کرد: دشمن توطئه کرده بود با از کار انداختن جایگاه‌های سوخت رسانی اتفاقاتی بدتر از آبان ۹۸ را ایجاد کند.

وی درباره خام فروشی در حوزه نفت و گاز نیز گفت: در حوزه پالایشگاهی ظرفیت تولید ما بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی است و با توجه به مصرفی که در کشور وجود دارد حتماً باید ظرفیت پالایشگاهی افزایش یابد.

اوجی با بیان اینکه نگاه ما به پالایشگاه در زمینه تولید سوخت تغییر کرده است، افزود: پالایشگاه‌ها را به پترو پالایشگاه تبدیل کرده ایم که هم امنیت انرژی و تأمین سوخت داشته باشیم و هم خوراک پتروشیمی‌ها را تأمین کنیم.

وی گفت: طرح‌هایی که اکنون در وزارت نفت طراحی شده در قالب پترو پالایشگاهی است تا هم سوخت برای خودروها تولید کنیم و هم فرآورده‌های مورد نیاز صنایع پتروشیمی تهیه و نفت خام یا میعانات گازی تبدیل به ارزش افزوده شود.

وزیر نفت افزود: دوازده طرح در کشور تعریف و برای آنها فراخوان داده شده است که از دو تا ۴۰ درصد پیشرفته داشته اند و تا پایان سال ۱۴۰۱ یکی از این طرح‌ها به مدار تولید می‌آید.

وی ادامه داد: دو سه ماه گذشته نخستین پالایشگاه ۳۵ هزار بشکه‌ای نفت خام سنگین در قشم به بهره برداری رسید و در سال‌های آینده نیز پتروپالایشگاه هایی که بخش خصوصی در آنها سرمایه گذاری کرده است به بهره برداری می‌رسد.

اوجی با بیان اینکه با آغاز تولید پتروپالایشگاه ها از خام فروشی جلوگیری می‌شود افزود: در بخش پتروشیمی اکنون متانول، اوره آمونیاک، پلی اتیلن و پروپیلن تولید می‌شود اما این محصولات از نظر ما نیمه خام هستند و باید وارد ایجاد زنجیره تولید پتروشیمی‌ها شویم.

وزیر نفت اضافه کرد: در این زمینه طرح‌های بسیار خوبی به ویژه در صنایع تکمیلی پتروشیمی که سرمایه گذاری کم و ارزش افزوده زیاد دارند تهیه کرده ایم.

وی ادامه داد: اکنون ۶۵ طرح پتروشیمی کشور حدود ۹۹ میلیون تن ظرفیت تولید دارند که در چهار سال آینده این ظرفیت به ۱۴۰ میلیون تن خواهد رسید.

اوجی گفت: در بخش پترو پالایشگاهی نیز حدود دو میلیون بشکه برای آنها خوراک در نظر گرفته ایم که تبدیل به ارزش افزوده می‌شود.

وی افزود: ظرفیت پالایشگاهی کشور اکنون دو میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی است که یک میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه را نفت خام تشکیل می‌دهد.

وزیر نفت افزود: افزایش تولید نفت را نیز در قالب حفظ و نگهداشت تولید و توسعه میادین نفتی با اولویت میادین مشترک در دستور کار داریم. با برنامه ریزی هایی که انجام داده ایم ظرفیت تولید نفت کشور را به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه می‌رسانیم.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر سرمایه گذاری چندانی در صنعت نفت و گاز انجام نشد اضافه کرد: بر اساس برنامه ششم اکنون باید یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین در شبکه داشته باشیم اما این حجم امروز حدود ۸۴۰ میلیون متر مکعب است.

اوجی گفت: در فصل سرمای امسال بر اساس برآوردها ۲۵۰ میلیون متر مکعب گاز کم داشتیم بنابراین با برنامه ریزی های کوتاه مدت از زمستان ۱۴۰۰ عبور کردیم.

وی اضافه کرد: همراه با استخراج گاز روزانه ۸۵۰ هزار بشکه میعانات گازی نیز تولید می‌شود که می‌تواند چالش ایجاد کند.

وزیر نفت افزود: با توجه به اینکه در سال ۹۹ که برای صادرات میعانات گازی اقدامات مؤثری انجام نشده بود زمانی که وزارت نفت را تحویل گرفتیم حدود ۸۷ میلیون بشکه میعانات روی آب و خشکی ذخیره شده بود.

وی اضافه کرد: ظرفیت استفاده از میعانات گازی را در قالب ابتکاراتی در پتروشیمی‌ها افزایش دادیم.

اوجی گفت: به برخی از پتروشیمی‌ها میعانات گازی می‌دادیم و از آنها برش سنگین که سوخت نیروگاه‌ها است تحویل می‌گرفتیم.

وی با بیان اینکه مشترکان پرمصرف ۵۰ درصد مشترکان شرکت ملی گاز را تشکیل می‌دهند افزود: اقدام دیگر برای کنترل مصرف گاز در زمستان گذشته افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف بود.این افزایش تعرفه ۲۸ میلیون متر مکعب معادل تولید یک فاز پارس جنوبی مصرف را کاهش داد. تأمین سوخت مایع نیروگاه‌ها و صنایع و برداشت بخشی از سوآپ گازی ترکمنستان و جمهوری آذربایجان برای استفاده در شمال شرق کشور و مدیریت شبکه خطوط انتقال گاز از اقدامات دیگر برای مقابله با کمبود تولید گاز کشور در زمستان گذشته بود. امسال بیش از ۷۰۵ میلیون متر مکعب گاز از میدان گازی پارس جنوبی در روز برداشت می‌شد.

اوجی افزود: ۵۰ میلیون متر مکعب گاز به دلیل خراب بودن برخی تجهیزات مانند توربوکمپرسورهای پالایشگاه‌های پارس جنوبی کمبود برداشت داشتیم که این مسئله با استفاده از توان بخش خصوصی حل و تجهیزات تعمیر شد.

تحقق همه تعهدات صادراتی وزارت نفت

وزیر نفت گفت: تعهدات وزارت نفت در بودجه سال ۱۴۰۰ در بحث صادرات نفت، میعانات و خالص گاز صادراتی، کامل و حتی بیشتر محقق شده است.

جواد اوجی در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب سیما در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت نفت به تکلیف خود در تبصره ۸ بودجه ۱۴۰۰ مبنی بر محاسبه غیر یارانه‌ای گاز پرمصرف‌ها عمل کرده است؟ افزود: در اصلاح الگوی مصرف برای بخش مشترکان پرمصرف از سال ۱۳۹۶ تا آذر سال ۱۴۰۰ اتفاقی نیفتاد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در دولت سیزدهم برنامه ریزی شد که از اول آذر تعرفه مشترکان پرمصرف را افزایش دهیم؛ البته طبق قانون اصلاح الگوی مصرف مبنی بر رساندن قیمت گاز پرمصرف‌ها به نزدیک قیمت صادراتی انجام نشد اما ان شاءالله در گام‌های بعدی و در سال ۱۴۰۱ برای مشترکان پرمصرف افزایش قیمت دیده شده است.

اوجی افزود: همین برنامه‌ای را که در سال ۱۴۰۰ برای افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف داشتیم ادامه می‌دهیم تا به نرخ گاز صادراتی برسد و به صورت پله‌ای افزایش پیدا کند تا به صورت غیر یارانه‌ای حساب شود.

وزیر نفت درباره افزایش سوآپ گازی گفت: یکی از علل این افزایش این بود که می‌دانستیم کشور ترکمنستان برای سوآپ گاز ظرفیت دارد و جمهوری آذربایجان هم نیاز دارد بنابراین از قبل نشست‌هایی را در تهران با دولتمردان طرف آذری و هم ترکمنستانی برگزار کردیم.

اوجی افزود: ترکمن‌ها هم از نظر پرداخت نشدن و اتفاقاتی که در دولت قبل رقم خورده بود خیلی دلخور بودند.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌ها و خطوط لوله برای سوآپ گازی آماده بود، اضافه کرد: با جلساتی که در تهران و عشق آباد برگزار شد هر دو طرف آذربایجان و ترکمنستان متقاعد شدند که سوآپ انجام شود و بهترین فرصت در اجلاس اکو بود که سران کشورها نیز حضور داشتند و این کار انجام شد.

اوجی اضافه کرد: این کار برای بهبود روابط بین کشورمان و دو کشور آذربایجان و ترکمنستان می‌تواند مثمر ثمر باشد و خدا کمک کرد در اجلاس اکو در عشق آباد این اتفاق رقم خورد.

وزیر نفت درباره جمع آوری گازهای همراه نفت هم گفت: تا کنون حدود ۲۸ قرارداد با شرکت‌ها و مجموعه‌های توانمند منعقد شده و حدود یک میلیارد دلار ارقام این قراردادهاست.

اوجی افزود: عمدتاً میادین غرب و شرق کارون، نفتی که تولید می‌شود همان گاز همراه نفت است که خوشبختانه پالایشگاه‌ها آن را پالایش و خوراک صنایع پتروشیمی می‌شود.

وی اضافه کرد: برای زودتر عملیاتی شدن و زودتر جمع شدن جمع آوری گازهای مشعل به سراغ بخشی از صنایعی رفتیم که گاز مورد نیاز آنهاست اعم از پالایشگاه گاز بید بلند خلیج فارس و دیگر پتروشیمی‌ها و آنها سرمایه گذاری کردند و این قراردادها بسته شد.

اوجی با اشاره به اینکه این گازها غنی هستند، گفت: پس از فرآورش در پالایشگاه‌های گازی، بخشی از آن خوراک صنایع پتروشیمی و این گازهای همراه به ارزش افزوده تبدیل می‌شود.

وی با بیان اینکه جمع آوری این گازها به محیط زیست هم کمک و از آلودگی جلوگیری می‌کند، افزود: روزانه حدود ۴۰ میلیون متر مکعب گاز هدر می‌رود که با اجرای این قراردادها به ارزش افزوده تبدیل می‌شود.

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که فاز ۱۴ پارس جنوبی در چه زمانی به بهره برداری می‌رسد؟ گفت: با کوشش کارکنان شرکت‌های ملی نفت و گاز، یک واحد از پالایشگاه فاز ۱۴ با گاز ترش در چند روز گذشته آزمایش شد و با ۱۴ میلیون متر مکعب وارد مدار تولید شده است و مسئولان قول دادند در هر ۴ تا ۶ ماه، یک واحد دیگر به بهره برداری برسد و ۴ واحد در آن جا وجود دارد که هر واحد در ۴ تا ۶ ماه به بهره برداری می‌رسد.

اوجی افزود: تنها فازی که از ۲۹ فاز پارس جنوبی توسعه داده نشده فاز ۱۱ است که نزدیک مرز آبی ما با کشور همسایه است.

وی ادامه داد: مطالعات این فاز تکمیل شده است و بحث واگذاری قراردادهای آن را با پیمانکاران قدر آغاز کردیم که نصب سکوهای فاز ۱۱ و حفاری چاه‌ها و فشار افزایی را شامل می‌شود که همزمان اجرا خواهد شد.

اوجی افزود: امیدواریم با برنامه ریزی خوبی که عزیزانمان در شرکت ملی نفت و شرکت نفت و گاز پارس انجام دادند طبق برنامه در چند سال آینده، این فاز به بهره برداری برسد.

وی اضافه کرد: همه فازهای پارس جنوبی به مرحله بهره برداری رسیده و احتمال دارد برای بخش‌هایی از مخزن با مطالعاتی که در حال انجام است فازهای جدید نیز تعریف شود.

اوجی در پاسخ به این پرسش که تکلیف وزارت نفت در بودجه سال ۱۴۰۱ مبنی بر فروش روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت تا چه میزان محقق می‌شود؟ گفت: تعهدات وزارت نفت در بودجه سال ۱۴۰۰ در بحث صادرات نفت، میعانات و خالص گاز صادراتی، کامل و حتی بیشتر محقق شده است.

وزیر نفت افزود: حتی درباره تکلیف مندرج در تبصره ۱۴ بودجه با وجود این که ۳۱۳ هزار میلیارد تومان دیده شده بود تا پایان سال، ۳۵۰ هزار میلیارد تومان یعنی حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد بیشتر از تعهد وزارت نفت در این تبصره را انجام دادیم.

وی اضافه کرد: در بودجه سال ۱۴۰۰، مجلس تصمیم گرفت که سقف صادرات از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه برای نفت و میعانات به یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه برسد.

اوجی ادامه داد: وزارت نفت همه تلاش خود را انجام می‌دهد تا اعداد پیش بینی شده در بودجه سال ۱۴۰۱ در زمینه فروش نفت و میعانات گازی و خالص گاز صادراتی محقق شود.

وی اضافه کرد: در ۶ ماه ابتدای امسال، میانگین روزانه صادرات میعانات گازی حدود ۶۰ هزار بشکه بود و خوشبختانه در ۶ ماهه دوم، میانگین بیش از ۲۰۰ هزار بشکه در روز و در برخی ماه‌ها ۳ تا ۴ برابر بیشتر از ماه‌های مشابه در سال ۱۳۹۹ را داشتیم.

کد خبر 5450818

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha