هوای اصفهان آلوده است/ جی بنفش شد

اصفهان- شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان با میانگین ۱۴۸ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

محمود مزارع کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا در ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان‌های احمدآباد با شاخص ۱۲۱، استانداری با شاخص ۱۴۳، باهنر با شاخص ۱۴۱، رودکی با شاخص ۱۲۴، فیض با شاخص ۱۳۴ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۱۹ در وضعیت نارنجی (ناسالم برای گروه‌های حساس) است.

وی با اشاره به قطعی هشت ایستگاه پایش در خیابان‌های انقلاب، باغ غدیر، میرزا طاهر، بزرگراه خرازی، کاوه، رهنان، دانشگاه و کردآباد اضافه کرد: شاخص کیفی هوا همچنین در ایستگاه خیابان پروین با ۱۵۲ و فرشادی با ۱۷۳ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در خیابان جی با ۲۰۶ AQI وضعیت بنفش (بسیار ناسالم) را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان، افزود: امروز وضعیت کیفیت هوای شهر صنعتی سگزی با شاخص ۱۴۱ ناسالم برای گروه‌های حساس و در شاهین شهر با شاخص ۹۶ و مبارکه با ۸۶ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان دائم قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5496840

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =