چهارمین دهکده فناوری حوزه کشاورزی کشوردر زنجان راه‌اندازی می شود

زنجان-رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی استان زنجان گفت: چهارمین دهکده فناوری و نوآوری حوزه کشاورزی کشور، در زنجان راه‌اندازی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نادرعباسی شامگاه سه شنبه در جلسه شورای دانش بنیان در محل استانداری زنجان، با تاکید بر اینکه امنیت غذایی ماموریت اصلی وزارت جهادکشاورزی است، گفت: رمز بقای هر کشوری سه نوع امنیت است؛ امنیت غذایی، دفاعی و بهداشتی که امنیت غذایی محور و اساس موارد دیگر است.

وی افزود: کمیته راهبردی فناوری نانو و همچنین پردیس‌های فناوری و نوآوری هم در وزاتخانه جهاد کشاورزی تشکیل شده که از بین ۱۰ دهکده فناوری پیش‌بینی شده برای کشور، چهارمین دهکده فناوری و نوآوری حوزه کشاورزی کشور، در زنجان راه‌اندازی می شود.

عباسی افزود: امنیت غذایی زیربنای امنیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور است و منظر ارزش‌های بنیادین به عنوان یکی از مهم‌ترین حقوق فرد و جامعه محسوب می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی استان زنجان گفت: نظام‌های ناپایدار کشاورزی، کاهش سطح کیفیت محصولات کشاورزی، تخریب اراضی، کاهش تنوع زیستی، تغییر اقلیم، کاهش منابع آب شیرین و تخریب محیط زیست، افزایش جمعیت از جمله مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده امنیت غذایی به شمار می‌روند.

عباسی با اشاره به اقداماتی در جهت تشکیل قرارگاه کشاورزی دانش‌بنیان، افزود: با توجه به نیاز بخش کشاورزی و شعار سال، قرارگاه کشاورزی دانش‌بنیان در دست اقدام بوده و سعی بر این است در این قرارگاه بر عقب‌افتادگی‌های حوزه کشاورزی و برنامه‌های دانش‌بنیان پرداخته شود.

وی ادامه داد: این حرکت راهبردی علاوه بر تحقق امنیت غذایی، نقش ویژه‌ای را در خلق ثروت، اشتغال‌زایی، افزایش بهره‌وری، ارتقای درآمد و رشد اقتصادی کشور خواهد داشت.

عباسی افزود: دانش‌بنیان کردن بخش کشاورزی سیاست اصلی دولت و نظام است و در همین رابطه تا پایان سال‌جاری ۱۰ دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی در مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی ایجاد می‌شود.

در ادامه رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان گفت: مصوبه مربوط به تامین زمین برای پارک علم و فناوری در اراضی «گرده داغ» با همکاری اداره کل راه و شهرسازی در حال طی مراحل اداری و در واقع روی ریل است.

علی آذر پیوند افزود: امور مصوبات مربوط به سوله راه‌اندازی کارخانه نوآوری، فعالیت پارک در محل ستادی تغییر سهام‌داران صندوق پژوهش و فناوری ارزش آفرین اشراق، تخصیص زمین ۲۲۰ هکتاری در برای ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان هم در حال پیگیری است.

وی از برنامه‌ریزی برای برگزاری رویداد «تانا» در ۲۲ تیرماه خبر داد و گفت: برای برگزاری این دوره که با حضور مسؤلان پارک‌های کشوری برگزار می‌شود نیازمند همکاری ارگان‌ها هستیم تا به صورت آبرومند برگزار شود.

کد خبر 5526311

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha