ظرفیت تولید ماهانه ۳ میلیون دز واکسن کووپارس در مؤسسه رازی

البرز - سخنگوی پروژه واکسن رازی کووپارس ظرفیت تولید این واکسن را ماهانه حداقل ۳ میلیون دز عنوان کرد.

محمدحسین فلاح مهرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه مؤسسه رازی درحال حاضر ظرفیت تولید ماهانه ۳ میلیون دز از واکسن رازی کووپارس دارد، اظهار کرد: اما وزارت بهداشت تاکنون بدهی خود به این مجموعه را برای ۵ میلیون دز واکسن تولید شده که بنا به دستور رئیس جمهور می‌بایست تا خرداد ماه سال جاری پرداخت می‌شد را پرداخت نکرده است.

وی افزود: وزارت بهداشت در بهمن ماه سال گذشته نامه‌ای مبنی بر درخواست تولید ۳.۵ میلیون دز واکسن ارائه کرد که در اسفندماه تولید شد، اما متأسفانه قراداد خرید آن تاکنون منعقد نشده و این واکسن‌ها در حال حاضر در انبار مؤسسه هستند.

سخنگوی پروژه واکسن رازی کووپارس با تاکید بر اینکه بر این اساس مؤسسه رازی با تولید ۸.۵ میلیون دز واکسن تاکنون تنها ۱۰ درصد از مبلغ قرارداد اولیه را دریافت کرده و برای ۳.۵ میلیون دز واکسن موجود در انبار هیچ مبلغی دریافت نکرده است، گفت: به همین دلیل و تا زمانی که وزارت بهداشت به تعهدات خود عمل کند و ۳.۵ میلیون دز را خریداری نکند تولید جدیدی از واکسن کرونا را انجام نخواهیم داد.

وی ظرفیت تولید واکسن رازی کووپارس را ماهانه حداقل ۳ میلیون دز عنوان کرد.

دکتر فلاح با تاکید بر اینکه واکسن‌های رازی کووپارس دارای یکسال تاریخ انقضا هستند، گفت: با توجه به مطالعات پایداری مستمر واکسن رازی کووپارس، این زمان حداقل به یک سال و نیم قابل افزایش است و پیش بینی می‌کنیم این مدت به ۲ سال نیز برسد.

وی با بیان اینکه نگرانی از بابت پایداری واکسن رازی کووپارس وجود ندارد، تصریح کرد: به زودی مستندات لازم در زمینه افزایش عمر پایداری این واکسن به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه خواهد شد.

معاون تحقیق و تولید فرآورده‌های بیولوژیک مؤسسه رازی خاطرنشان کرد: با توجه به مطالعات انجام شده، واکسن رازی کووپارس این قابلیت را دارد تا به عنوان دز یادآور تمامی پلتفرم‌های واکسن موجود مورد استفاده قرار گیرد و می‌تواند (به عنوان دز یادآور سوم و چهارم) پس از واکسن‌های کشته، وکتور بیس و پروتئین نوترکیب تزریق شود.

وی با اشاره به میزان ایمنی این واکسن تصریح کرد: تزریق واکسن رازی کووپارس به عنوان دز یادآور تا ۱۶ برابر تیتر آنتی بادی را افزایش می‌دهد.

کد خبر 5531905

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha