طرح‌های نوین آبیاری در ۱۳۰هزارهکتار ازاراضی کشاورزی اصفهان اجراشد

اصفهان- مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: طرح‌های نوین آبیاری تاکنون در ۱۳۰ هزار هکتار از اراضی این استان اجرا شده و در سطح ۲ هزار هکتار نیز کشت گلخانه‌ای انجام می‌شود.

منصور شیشه فروش ظهر چهارشنبه در حاشیه همایش کم آبی (چالش‌ها و فرصت‌ها) که در فرمانداری شاهین شهر برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه سه درصد استان اصفهان بیابانی است، اظهار داشت: بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از مساحت این استان درگیر خشکسالی است که بر خشکی چاه‌ها، قنوات و رودخانه زاینده‌رود تأثیر گذاشته است.

وی به فعالیت کانون‌های گردوغبار به عنوان یکی دیگر از اثرات کم آبی در استان اشاره کرد و گفت: طی دو روز گذشته بر اثر فعال شدن کانون‌های گردوغبار در مرز استان‌های اصفهان، سمنان و خراسان جنوبی شاهد خیزش ریزگردها در ۱۷ شهرستان اصفهان بودیم که کماکان تا پایان هفته جاری ادامه دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه کلانشهر اصفهان از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۹ روز هوای ناسالم تجربه کرد، گفت: فرونشست زمین، خسارت بر اراضی کشاورزی و از بین رفتن فضای سبز شهری نیز از دیگر اثرات کم آبی در استان اصفهان است.‌

شیشه فروش با بیان اینکه در همایش امروز راهکارهای کاهش خطر و آسیب بحران خشکسالی و کم آبی با حضور اساتید دانشگاهی مطرح و بررسی می‌شود، اضافه کرد: الزامات مرتبط با سازگاری با کم آبی و اجرای طرح‌های مصرف بهینه مورد تأیید استان و در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در سطح ۱۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان طرح‌های نوین آبیاری تاکنون اجرا شده و ۲ هزار هکتار کشت گلخانه‌ای در حال حاضر انجام می‌شود که سیستم گلخانه‌ها بر اساس طرح‌های نوین آبیاری است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان بر مدیریت مصرف بهینه آب در همه بخش‌های شرب، کشاورزی و صنعت تاکید کرد و افزود: در همایش امروز بر لزوم اجرای طرح احیای زاینده رود و تغذیه آبخوان‌های که تحت تأثیر قرار گرفته، تاکید شد.

شیشه فروش با اشاره به اینکه با تغذیه و تقویت این آبخوان‌ها می‌توان اثرات فرونشست زمین را کم کرد، افزود: امید است با اجرای طرح‌های علمی و پیشگیرانه مطابق با اهداف برنامه سازگاری با کم آبی که در این جلسه مطرح شد، سازمان جهاد کشاورزی در همه شهرستان‌ها با همکاری اداره آب منطقه‌ای اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری را در بخش آب و خاک دنبال کنند.

نیمی از اراضی قابل کشت اصفهان زیر کشت می‌رود

همچنین حمید رضا رحمانی کارشناس مرکز تحقیقات کشاورزی استان اصفهان در این همایش در گفتگو با مهر اظهار داشت: امروز درباره تجربیات، راهبردها و راهکاری که توسط اتحادیه‌های تعاونی شهرستان‌ها برای مقابله با خشکسالی و کم آبی اعمال شده، بحث و تبادل نظر شد تا با جمع بندی این راهکارها در زمینه کم آبی برای سراسر استان مورد استفاده قرار گیرد.‌

وی با بیان اینکه مجموع مساحت اراضی قابل کشت استان اصفهان به ۵۷۰ هزار هکتار می‌رسد، افزود: هم اکنون با توجه به کم آبی ۲۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی و ۸۵ هزار هکتار کشت باغی انجام می‌شود و به بیان دیگر در حال حاضر به دلیل کم آبی و خشکسالی نیمی از اراضی قابل کشت استان، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کد خبر 5532101

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha