ربات های دوقلو بازی فکری انجام دادند

دو ربات دوقلو که برای پشتیبانی از یکدیگر در مرکز تحقیقاتی انرژی همجوشی در انگلیس فعال هستند، برای نخستین بار پس از ۲۰ سال روبروی هم قرار گرفتند و یک بازی فکری انجام دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آکسفورد میل، دو ربات برای نخستین بار پس از ۲۰ سال دوباره روبروی هم قرار گرفتند و بازی جنگا را انجام دادند.

این ربات‌های دو قلو که به نام MASCOT مشهور هستند توسط سازمان UKAEAانگلیس فعال شده‌اند.UKAEA تحقیقاتی درباره همجوشی هسته‌ای انجام می‌دهد و از یکی از ربات‌های مذکور برای انجام فعالیت‌های نگهداری ماشین انرژی همجوشی استفاده می‌شود که دمای آن ۱۰ بار داغ‌تر از مرکز خورشید است.

تحقیقات همجوشی هسته‌ای با هدف تقلید از فرایندی که در خورشید رخ می‌دهد، انجام می‌شود تا یک منبع جدید و وسیع از انرژی پاک ابداع شود.

ربات‌های مذکور مجموعه‌ای از «مأموریت‌های نجات» تمرینی انجام می‌دهند که در آن هر کدام دوقلوی سرگردان خود را نجات می‌دهند. توسعه ربات‌های خود نجات دهنده برای مواقعی است که کاربران انسانی قادر به انجام فعالیت خاصی نیستند. چنین فرایندی برای تبدیل همجوشی هسته‌ای به یک منبع ایمن و حافظ محیط زیست انرژی کلیدی است.

اپراتورهای ماهر با استفاده از بازوهای رباتیک هر MASCOT را هنگام انجام کارهای مختلف مانند جایگزین کردن قطعات، جوش دادن، بریدن، غبار روبی و بررسی ماشین انرژی همجوشی کنترل می‌کنند.

گری هرمون رهبر پروژه کنترل از راه دور ربات‌ها در UKAEA در این باره می‌گوید: سیستم‌های رباتیک بخشی مهم از انتقال انرژی همجوشی به شبکه توزیع برای طراحی و نگهداری واحدها برق هسته‌ای در آینده هستند. خراب شدن یک ربات بسیار پر هزینه است.

او در ادامه می‌گوید: یک ربات MASCOT دیگر اکنون برای آموزش از راه دور تیم کنترل در بخش‌های مأموریت نجات قرار دارد. به این ترتیب هنگامیکه یک ربات مشغول انجام فعالیت‌های نگهداری است، قل دیگر می‌تواند در صورت اضطرار آن را نجات دهد.

کد خبر 5553966

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha