بودجه سالیانه شهرداری تهران باید متناظر با برنامه چهارساله باشد

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران گفت: معمولاً در پیوند برنامه و بودجه گسست وجود دارد و باید تلاش شود بودجه سالیانه شهرداری تهران متناظر با برنامه چهارساله تهیه و تدوین شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، میثم مظفر در آئین آغاز تدوین برنامه چهارم مدیریت شهری تهران گفت: تنظیم سند برنامه چهارم مدیریت شهری نقش به شدت مؤثری در آینده شهر تهران دارد.

رئیس کمیته بودجه شورای اسلامی شهر تهران به تئوری اثر پروانه‌ای که عنوان می‌کند بال زدن یک پروانه در نقطه‌ای از جهان، می‌تواند طوفانی را در نقطه‌ای دیگر بیافریند؛ اشاره کرد و گفت: اگر امروز می‌خواهیم تصمیمی را اتخاذ و سیاستی را نگارش کنیم باید به تأثیراتی که از خود بر جای می‌گذارد توجه ویژه داشته باشیم. پیامدهای تصمیمی که شاید به ظاهر جزئی و کم اثر به نظر برسد ممکن است تندبادها و اثرات غیرقابل پیش بینی در جامعه ایجاد کند.

وی، مسئله‌یابی، در دستور کار قرار دادن، بدیل یابی، تدوین سیاست و برنامه، مشروعیت بخشی، اجرایی سازی و نظارت و ارزیابی را مراحل هفت‌گانه چرخه سیاست‌گذاری و تدوین برنامه برشمرد و افزود: اگر در همین ابتدا مثلاً بر تغییر جدی در حمل و نقل عمومی متمرکز شویم به یک گونه باید منابع مالی و زمانی را مصروف آن کرده و برش برنامه سالیانه را نسبت به برنامه چهارساله تنظیم کنیم و اگر بخواهیم در همه حوزه‌ها و عرصه‌ها متکثر و متنوع به صورت برابر کار کنیم نیز به گونه‌ای دیگر باید وارد عمل شویم.

مظفر با اشاره به قانون پارتو به عنوان یکی از مفیدترین مفاهیم موجود در دنیای مدیریت و رفتار راهبردی گفت: بر اساس این اصل، ۸۰ درصد نتایج رخدادها ناشی از توجه به ۲۰ درصد موضوعات است. بنابراین باید ۲۰ درصد کلیدی موضوعات مهم و اولویت دار را در دستورکار قرار دهیم که ۸۰ درصد اثر دارد.

رئیس کمیته بودجه شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: جمع‌بندی ما در کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران حاکی از این است که در تدوین برنامه چهارم توسعه شهر تهران، به جای پراکنده کاری، یک سری شاخص‌های کمی و معین در ۲۰ درصد مسائل حائز اهمیتی داشته باشیم که احتمال ۸۰ درصد تأثیرات را می‌تواند به دنبال داشته باشد.

وی تاکید کرد: در تدوین یک برنامه اگر تحقق عدالت شهری را به معنای ایجاد فرصت رشد برابر در کالبد و زیست بوم شهر و همچنین شهروندان در نظر بگیریم نگاه تساوی بین تمام مناطق حاکم نخواهد بود بلکه باید در برخی محلات کم برخوردار منابع به فوریت تزریق شود تا فرصت رشد برابر برای شهروندان محلات محروم نیز همچون سایر محلات فراهم شود.

مظفر افزود: باید پاسخ به اینکه آیا می‌خواهیم شهری خودرو محور یا انسان محور داشته باشیم یا تفکیک پسماند از مبدأ صورت گیرد را قبل از نگارش برنامه توسعه شهر مشخص باشد.

رئیس کمیته بودجه شورای اسلامی شهر تهرا، بدیل ها، استراتژی‌ها و روش‌های مختلف رسیدن به نتایج را حائز اهمیت دانست و افزود: باید مبانی نظری و معرفتی، ارزش‌های کلیدی لحاظ شود. اگر هدف ما صرفاً ایجاد رفاه برای شهروندان باشد نیازی به مشارکت شهروندان نداریم اما اگر فراهم سازی رشد و تکامل در شهر و شکوفایی استعدادهای ذاتی مردم مدنظرمان باشد شهر به مثابه کالبدی برای رشد انسان‌هاست که لازمه آن مشارکت عمومی و مسئولیت پذیری شهروندان است.

وی با اشاره به نقش ابزارها و رویکردهای تدوین سیاست و برنامه گفت: اگر دیدگاه ما در تدوین سیاست و برنامه ریزی پرهیز از ابزارهای سختی چون الزام و جبر و قانون و بخشنامه و ساختارهای آمرانه باشد و بخواهیم از سیاستگذاری نرم در تدوین برنامه استفاده کنیم باید به گونه‌ای عمل کنیم که سلسله مراتب افقی حاکم شود و به مشارکت جمعی دست یابیم در این صورت نقش شهرداری به جای ابلاغ و تصدی گری به نقش هماهنگی، بسترسازی، پشتیبانی کننده، تنظیم گر، میانجی و داور تبدیل می‌شود.

رئیس کمیته بودجه شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر مشروعیت بخشی به عنوان مرحله پنجم چرخه سیاستگذاری و تدوین برنامه گفت: تبدیل سیاست گذاری ها و برنامه به قانون که مشروعیت یابد و ملاک عمل قرار گیرد بسیار مهم است. بودجه سالیانه ما باید متناظر با برنامه چهارساله باشد معمولاً در این زمینه گسست وجود دارد و باید اصلاح شود.

به گفته مظفر، عملیاتی کردن برنامه در سایه اجتماعی سازی آن محقق می‌شود. بنابراین نیازمند همگرایی و تبیین قابل فهم فراگیر هستیم. باید کارویژه ما در این چهار سال برای همگان روشن شود تا همبستگی اجرایی نیز شکل گیرد.

وی افزود: همچنین چرخه تدوین برنامه، در مرحله نهایی نظارت و ارزیابی حائز اهمیت است که سنجش و پایش برنامه اجرایی را به صورت دقیق انجام خواهد داد. در واقع تدوین برنامه ۴ ساله چهارم شهرداری تهران مانند اثر پروانه‌ای یک سیاست اگر جدی گرفته شود می‌تواند آینده شهر تهران و تصویر و ادراک عمومی ایجاد شده از رویکردهای این دوره مدیریت شهری را متفاوت سازد.

مظفر در پایان اظهار امیدواری کرد که با همت جمعی شهرداری و شورای شهر فرایند تدوین برنامه ۴ ساله چهارم شهرداری تهران به موقع به سرانجام برسد و بتواند آینده شهر تهران و تصویر و ادراک عمومی ایجاد شده از رویکردهای این دوره مدیریت شهری را متفاوت ساخته و به نفع شهروندان گام بردارد.

کد خبر 5562363

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha