معوقات تعاونی‌های سهام عدالت استان‌ها پرداخت شد

معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از واریز معوقات تعاونی های سهام عدالت استان ها بابت سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی مسکنی معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست خبری با بیان اینکه در هفته دولت ۴۵۷ پروژه تعاونی با اشتغالزایی بیش از ۳۰ هزار شغل و سرمایه گذاری ۴ هزار میلیارد تومانی به بهره برداری می رسد که تاثیر مهمی در رشد بخش تعاون خواهد داشت.

وی بهره برداری از این تعداد پروژه تعاونی را افزایش ۳۰ درصدی نسبت به پروژه های تعاونی هفته دولت سال گذشته دانست و افزود: در بهمن ماه سال گذشته ۱۱۰ پروژه تعاونی با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره برداری رسید که مجموعاً ۵۸۰ پروژه تعاونی در ۱۰ ماهه فعالیت دولت سیزدهم افتتاح شده است.

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اختصاص خط اعتباری ۲ هزار میلیارد تومانی بانک عامل بخش تعاون اشاره و اظهار کرد: تاکنون ۷۰۰ تعاونی توانسته اند از این خط اعتباری تسهیلات دریافت کنند. معادل هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان طرح اقتصادی تعاونی جمع آوری شده و تاکنون ۵۷۰ میلیارد تومان از این پروژه ها با خط اعتباری مذکور تجهیز شده است.

مسکنی با تاکید بر اینکه ۱۵ درصد ثبت تعاونی ها در صندوق ضمانت تعاون در سال جاری افزایش داشته گفت: ثبت شرکت تعاونی ۲.۵ درصد و افزایش شاغلان تعاونی ها ۳.۵ درصد بر اساس اعلام مرکز آمار افزایش داشت که نشان می دهد صرفاً ثبت شرکت نداشته ایم بلکه این شرکت ها فعال شده اند.

وی با بیان اینکه ۵۳ مورد در دولت سیزدهم حمایت از پایان نامه دانشجویی در حوزه تعاون و ۳۱ امضای تفاهم با دانشگاهها و مراکز آموزش عالی انجام شد به رتبه بندی شرکت های تعاونی اشاره و اظهار کرد: ایجاد رشته کارشناسی ارشد تعاون برای اولین بار انجام شد و امسال نخستین ورودی دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد تعاونی در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران را خواهیم داشت.

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره تعاونی های زنان گفت: ۷۵۳ تعاونی در این ۱۰ ماهه مشکلاتشان احصا و ۲۵۸ تعاونی مشکلاتشان حل شد که عمدتاً شرکت های تولیدی بودند که پرونده های اعتبار و دریافت تسهیلات در بانکها داشتند. بخشی از شرکت ها نیز توانستند از خط اعتباری ۲ هزار میلیارد تومانی حوزه تعاون استفاده کنند. مشکلات دیگری هم شامل مجوزهای محیط زیست یا تضامین بانکی وجود داشت که بررسی و برطرف شد.

مسکنی درباره حضور ۳۱۰ تعاونی در نمایشگاههای داخلی و خارجی و معرفی محصولات خود گفت: امسال برای اولین بار ۱۲ شرکت تعاونی در نمایشگاه ایران پاک در پاکستان حضور داشتند که ۱۱ شرکت آب دانش بنیان بودند. این موضوع نشان می دهد ما برای بازار تعاونی های تولیدی و صادرات محصولات آنها برنامه ریزی کرده ایم.

وی درباره تعاونی های سهام عدالت یادآور شد: ۳۵۲ تعاونی سهام عدالت داشتیم که با پیگیری هایی که انجام دادیم توانستیم ۷۵ درصد معوقات تعاونی های سهام عدالت استانها را بابت سالهای ۹۷ و ۹۸ دریافت و به حساب آنها واریز کنیم.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره سود سهام عدالت گفت: معاونت تعاون وزارت تعاون عضو کارگروه سهام عدالت شورای عالی بورس شد و در حال حاضر در خصوص واریز سود سهام عدالت جاماندگان و همچنین کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده بودند بحث و بررسی انجام می شود.

مسکنی با بیان اینکه ۷۰ درصد حمل و نقل مسافر و ۴۰ درصد حمل بار کشور توسط تعاونی ها جابجا می شود بیان کرد: قرار شد تا در راستای نوسازی ناوگان تعاونی های حمل و نقل بین شهری ۳ هزار تاکسی سورن تا پایان امسال به تعاونی های حمل و نقل داده شود.

وی خاطرنشان کرد: ۱۰ هزار تعاونی مسکن داریم که ۵۳۸ تعاونی آنها مشکل دار هستند؛ تعاونی های مسکن از الگوهای موفق مسکن سازی دردنیا است و باید حمایت شود. لذا در هفته دولت از سامانه BOC رونمایی می شود که سامانه شناسایی مشکلات تعاونی های مسکن است.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به ۱۷۰ شرکت تعاونی زنان بویژه سرپرست خانوار به صورت بلاعوض پرداخت کردیم. همچنین از صندوق ضمانت ریسک تعاونی های زنان سرپرست خانوار به ارزش ۲۰ میلیارد تومان با حضور معاون زنان ریاست جمهوری ذیل صندوق ضمانت تعاون رونمایی شد.

مسکنی تصریح کرد: خط اعتباری ۳ هزار میلیارد تومانی از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۱ تامین اعتباری خواهیم کرد که هزار میلیارد تومان آن در دست اجرا است.

کد خبر 5575336

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha