ایران دومین کشور جهان در مصرف آنتی بیوتیک

دبیر انجمن بیماری های عفونی ایران، گفت: ایران جایگاه دوم جهان در مصرف آنتی بیوتیک ها را دارد و ۱۶ برابر استاندارد جهانی، مصرف آنتی بیوتیک در کشور وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آمیتیس رمضانی، در برنامه ضربان شبکه سلامت، در پاسخ به این سوال که آنتی بیوتیک ها برای درمان کدام بیماری‌ها مصرف می‌شود، گفت: تجویز آنتی بیوتیک ها، در بیماری‌هایی که باکتری‌ها عامل ایجاد آن هستند، مانند گلو درد چرکی استرپتوکوکی، تجویز می‌شوند.

وی یادآور شد: عامل ایجاد سرماخوردگی‌ها ویروس‌ها هستند و نیاز به درمان آنتی بیوتیکی ندارند.

استاد تمام انستیتو پاستور ایران گفت: به دلیل شیوع کرونا و محافظت زیاد طی دو سال گذشته، مقاومت و ایمنی بدن در برابر انواع بیماری‌های ویروسی، کاهش یافته و در حال حاضر با شیوع انواع سرماخوردگی‌ها و آنفلوانزا، رو به رو هستیم.

این متخصص عفونی افزود: در هنگام ابتلاء به بیماری‌های ویروسی، مانند انواع سرماخوردگی‌ها، سیر بیماری باید به طور طبیعی، طی شود. البته به غیر از بیماری آنفلوانزا که در موارد خاص، از داروی ضد ویروسی اختصاصی بیماری آنفلوانزا استفاده می‌شود.

وی گفت: درمان سرماخوردگی‌ها، معمولاً علامتی است و استفاده از مسکن، مایعات فراوان، آنتی هیستامین و استراحت، تنها توصیه پزشک است و مصرف آنتی بیوتیک ها غیر ضروری است و نه تنها کمک به درمان نمی‌کند، بلکه مشکلاتی را اضافه می‌کند.

رمضانی ادامه داد: مصرف بی مورد آنتی بیوتیک ها ممکن است پزشک را در تشخیص بیماری، به اشتباه بیندازد. مهم‌ترین مسئله در پزشکی، تشخیص درست بیماری است و نیاز به نگاه تخصصی پزشکی دارد تا بتواند علائم سرماخوردگی را از علائم مشابه، در دیگر بیماری‌ها افتراق دهد. با مصرف بی مورد آنتی بیوتیک، تشخیص بیماری با اختلال مواجه خواهد شد.

وی گفت: افراد با ابتلاء به سرماخوردگی و آنفلوانزا مشکل پیدا نمی‌کنند، این بیماری‌ها به طور خود به خود خوب می‌شوند. ما آنتی بیوتیک ها را برای عفونت‌های جدی مانند عفونت مغز، آبسه مغز، عفونت قلب، ذات الریه و…، نگه داشته ایم.

رمضانی یادآور شد: اگر با مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها، باکتری‌ها را به دارو مقاوم کنیم، در آینده هیچ ابزاری برای درمان عفونت‌ها نخواهیم داشت.

دبیر انجمن بیماری‌های عفونی ایران تاکید کرد: ما ترجیح می‌دهیم عفونت‌ها را با آنتی بیوتیک های ارزان‌تر، ساده‌تر و در دسترس تر درمان کنیم که طیف اثر کوچک‌تر و محدودتر ای دارند. ما مایل نیستیم، آنتی بیوتیک های وسیع الطیف و قوی بدهیم، زیرا به دنبال آن، اثرات منفی زیادی خواهیم داشت. ترجیح ما این است که آنتی بیوتیک ها را برای عفونت‌های خطرناک مصرف کنیم، زیرا در صورت پیشامد عفونت جدی برای فرد، این داروها مؤثر واقع نخواهد شد و فرد به سمت خطر و حتی مرگ سوق داده می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آنتی بیوتیک ها چه هستند و چه می‌کنند و استفاده بی رویه آنها چه بر سر بشر خواهد آورد، گفت: ایران جایگاه دوم جهان در مصرف آنتی بیوتیک ها را دارد و ۱۶ برابر استاندارد جهانی، مصرف آنتی بیوتیک در کشور وجود دارد.

رمضانی در خصوص بایدها و نبایدهای مصرف آنتی بیوتیک ها، افزود: زمان مصرف آنتی بیوتیک بسیار اهمیت دارد، زیرا در صورت نخوردن به موقع آن، سطح خونی آنتی بیوتیک پایین می‌آید و هیچگونه اثری در درمان نخواهد داشت، به طوری که نخوردن آنتی بیوتیک بسیار بهتر از نامنظم خوردن آن خواهد بود.

عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران یادآور شد: هر آنتی بیوتیکی برای بیماری خاصی تهیه شده و نباید به امید بیشتر شدن اثر آن، دوز دارو را تغییر داد و یا همراه با نوع دیگری از آنتی بیوتیک، مصرف کرد.

وی همچنین تاکید کرد: گاهی مصرف همزمان آنتی بیوتیک ها با بعضی از داروها ایجاد تداخل دارویی می‌کند و برای فرد مشکلات زیادی به وجود می‌آورد، بنابراین لازم است در هنگام تجویز آنتی بیوتیک، پزشک خود را از مصرف داروهای تان، مطلع گردانید.

رمضانی به مردم توصیه کرد: از اصرار به پزشک برای تجویز آنتی‌بیوتیک خودداری کنند، زیرا با مصرف بی مورد آنتی بیوتیک ها مانند مصرف آنتی بیوتیک در هنگام سرماخوردگی و آنفلوانزا حساسیت باکتری‌ها به دارو از بین می‌رود و باکتری‌های مقاوم به دارو ایجاد می‌شود و در صورت نیاز به مصرف در دوره‌های بعد، میکروب نسبت به درمان مقاومت نشان می‌دهد و پزشک مجبور به تجویز آنتی بیوتیک های قوی‌تری می‌شود. به همین دلیل است که دنیا به این سمت پیش رفته که مصرف آنتی بیوتیک ها را محدود کند، زیرا در آینده هیچ دارویی برای درمان عفونت‌های جدید و کشنده نخواهیم داشت.

این متخصص عفونی تاکید کرد: تجویز آنتی بیوتیک ها، در کودکان و افراد مسن با دقت و توجه بیشتری انجام گیرد. وی در پاسخ به این سوال که آیا آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری قابل تجویز هستند، گفت در صورت بروز عفونت در مادر باردار آنتی بیوتیک های بی خطری وجود دارد که لازم است پزشکان، نسبت به تجویز آن اقدام کنند.

کد خبر 5627038

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha