اصلاح قیمت خودرو طبق ضوابط سازمان حمایت/ توقف عرضه خودرو در بورس

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت ضمن اشاره به اصلاح قیمت خودرو طبق ضوابط سازمان حمایت، گفت: دیگر هیچ خودرویی اعم از وارداتی، مونتاژی و داخلی در بورس عرضه نخواهد شد و فروش از طریق سامانه است.

سپهر دادجوی توکلی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد دستورالعمل تنظیم قیمت خودرو که از سوی شورای رقابت منتشر شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه بازیگران مختلفی در صنعت خودرو نقش ایفا می‌کنند با مشورت و مشارکت نمایندگان خودروسازان، وزارت صمت، بانک مرکزی، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان بورس و اوراق و بهادار و… در کارگروه صنعت خودروی شورای رقابت، دستورالعملی تدوین و ابلاغ شد.

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت افزود: این دستورالعمل حتماً به نفع تولیدکننده، بازار بورس و مصرف کننده است؛ در واقع آن زوایایی را که این دستورالعمل می بیند همچون برچسب رقابت دست به دست هم خواهند داد که بازار خودرو به سمت اصلاح برود.

رصد هفتگی بازار خودرو توسط شورای رقابت

وی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های این دستورالعمل این است که هر هفته، هر ماه، هر ۶ ماه و هر یک سال می‌تواند خود را به روز کند؛ جلسات کارگروه صنعت خودرو نیز هر هفته برگزار می‌شود و با رصد هفتگی بازار خودرو در صورت پیدا کردن نقصی در این رابطه، دستورالعمل اصلاح خواهد شد.

اصلاح قیمت خودرو بر اساس ضوابط سازمان حمایت

توکلی در مورد اینکه آیا خودرو در بورس عرضه خواهد شد یا خیر، تصریح کرد: بورس یکی از ابزارهاست که از نظر شورای رقابت این ابزار در حال حاضر کارایی خاصی ندارد زیرا مزایده ظلم مضاعف به مصرف کننده است؛ ما باید طوری عمل کنیم که مصرف کننده کالا را با قیمت منصفانه درب کارخانه بخرد.

وی در مورد اینکه این موضوع به معنای افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو است، گفت: با توجه به اینکه دستورالعمل‌های فعلی قیمت خودرو مربوط به گذشته است طبیعتاً خودروساز یک زیان انباشته‌ای دارد و به روز نشده و این زیان انباشته باعث شده که خودروساز تمایل چندانی به عرضه خودرو در بازار نداشته باشد؛ وقتی این دستورالعمل اصلاح و سود خودروساز تضمین شود قاعدتاً عرضه بیشتری در بازار خواهد داشت و قیمت واقعی و متعادل خواهد شد.

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت تصریح کرد: در دستورالعمل شورای رقابت آمده که مبنای تنظیم قیمت خودرو ضوابط قیمت گذاری هیأت تثبیت و تنظیم قیمت‌های سازمان حمایت مصرف کننده و تولیدکننده است.‌ در دستورالعمل شورای رقابت آمده که مبنای تنظیم قیمت خودرو ضوابط قیمت گذاری هیأت تثبیت و تنظیم قیمت‌های سازمان حمایت مصرف کننده و تولیدکننده است.

وی ادامه داد: شورای رقابت حق تفیض اختیار ندارد بلکه می‌گوید مبنای عمل تعیین قیمت محاسبات سازمان حمایت است زیرا این سازمان سود و ضرر دقیق را بررسی می‌کند.

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت اضافه کرد: بنابراین پس از اخذ اطلاعات از سازمان حمایت و جای گذاری در فرمول شورای رقابت، قیمت خودرو تغییر خواهد کرد.

زیان انباشته را نباید از مصرف کننده گرفت

توکلی افزود: نمی‌توانیم بگوییم قیمت خودرو در کارخانه مثلاً ۱۰۰ میلیون تومان، در بازار آزاد ۶۰۰ میلیون تومان و در بورس ۵۰۰ میلیون تومان است پس قیمت خودرو کاهش یافته است؛ خیر اینگونه نیست. در حقیقت شما قیمت یک کالایی که از نظر ارزش و استاندارد ۵۰۰ میلیون تومان نیست را به مصرف کننده ۵۰۰ میلیون تومان می‌فروشید و مصرف کننده هم خوشحال است که ارزان خریده است.

وی ادامه داد: شورای رقابت با بررسی ابعاد مختلف ماجرا، اعلام کرده که قیمت را بر اساس قیمت تمام شده و سود منظم خودروساز، تنظیم می‌کند، پس دیگر خودروساز ضرر نمی‌کند.

توکلی تصریح کرد: همچنین باید اشاره شود که قرار نیست زیان انباشته‌ای که خودروساز از قبل داشته را از مصرف کننده گرفت؛ در حالی که هم اکنون در بورس عملاً این اتفاق می‌افتد و مشخص است که مابه التفاوت قیمت کارخانه به جیب چه کسی می‌رود.

هیچ خودرویی دیگر در بورس عرضه نمی‌شود / ‏‬فروش سامانه‌ای خودرو

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت در مورد نحوه عرضه خودرو و بازگشت به سیستم قرعه کشی، اظهار کرد: شورای رقابت تدبیر کرده که با افزایش عرضه دیگر قرعه کشی نداشته باشیم اما در اوایل راه که هنوز عرضه افزایش نیافته است، قرعه کشی انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: وقتی عرضه افزایش یابد و بعد از تنظیم بازار خودرو، دیگر قرعه کشی نخواهیم داشت.

توکلی اظهار کرد: خودروهای وارداتی، مونتاژی و تولید داخل انحصاری تشخیص داده شده و بنابراین هیچیک از خودروها دیگر در بورس عرضه نمی‌شوند تا زمانی که وضعیت متعادل شود.

وی در مورد ریزش بورس پس از اطلاعیه شورای رقابت نیز گفت: کارشناسان و صاحبنظران عجولانه و هیجانی رفتار کردند؛ تقاضا داریم که دستورالعمل شورای رقابت را دقیق بخوانند.

کد خبر 5701120

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • رضا IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   1 0
   برادر به همین خیال باش که بدون رعایت نظام عرضه و تقاضا بتوانی قرعه کشی را به خیال خودتان با افزایش عرضه حذف کنید با روش های کمونیستی به هیچ جا نخواهید رسید.
  • IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   1 0
   ظلم به مردم با قیمتهای نجومی و ایمنی پایین که بلعث کشتار مردم در جاده هاست رو پایان دهید
  • ا ب IR ۱۸:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   15 1
   قدرت مافیای خودرو و دلالان از قدرت دولت بالاتر هست
   • عمله IR ۱۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
    4 0
    دولت خود مافیاست
  • مهدی IR ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   1 1
   واردات خودرو را با تعرفه ۱۰۰ درصد آزاد کنید (یعنی قیمت خودرو ۵۹۰ تومن باشه دولت هم ۵۰۰ تومن گمرک بگیره) بعد لگن سازهای داخلی را آزاد بگذارید هر قیمتی میخوان روی لگن هایشان بذارند.
  • محمد IR ۲۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   2 3
   حاتم بخشی از جیب سهامدار ظلم و حق الناس است.
  • IR ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   3 0
   تمام تصمیمات این کشور ظلم به مردم است وهیچ ظلمی پایدار نمی ماند.
  • IR ۲۱:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   3 0
   یکی پیدا شد جلوی بورس بگیره ... ماشین دو برابر قیمت به ملت نفروشن
  • مسعود IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   2 1
   سفره حقوقتون از جیب مردمه ، هم سفره دلالید و سفره بر مردم
  • IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   2 1
   ملت رو ببو گیر آورده اید.
  • آرش IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   2 0
   چه عالی. پس فروش ربع سکه را ممنوع کنید چون قیمت آن بدون حباب 4میلیون تومان است. پس آن را نیز به قیمت 4.5بین فامیل های خود تقسیم و به مردم دهن کجی کنید
  • IR ۲۳:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   1 1
   حرف حساب زده
  • IR ۰۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   0 0
   امیدوارم نظارت مستمر بر عرضه و تقاضا باشه واین کمسیون صنایع مجلس خود مافیا هستش و وزارت صمت هم از طرف دیگر علیه اقتصاد کشور با حمایت از خوداز خودرو ساز داره دتشون آلوده هستش و تو یک کاسه در گیره ملت هم طمع بیشتر داره چون به این مسایل خرید با قیمت گزاف دامن می زنند و بخاطر سود همه دلال شدند متاسفم
  • احمد IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   0 0
   هروقت میخوان ماشین گرون کنن شورای رقابت(شریک خودروساز)میاد میگه به نفعه مردمه واقعا که خیرنبینی وبلا به خودت وخونوادت بخوره که دیگه باپول حروم حل نشه
  • IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
   0 0
   شرکتهایی مثل مدیران خودرو در دو ماه گذشته حدود ۲۰درصد قمت فردش درب کارخانه تولیدات را افزایش داده اند در حالیکه هیچ عرضه محسوسی در بازار نداشته اند