خراسان جنوبی در سالی که گذشت/از سفر روسای قوا تا حماسه های مردمی

بیرجند- سفر روسای قوای مجریه و قضائیه، موضوع برودت هوا و کاهش افت فشار گاز، حماسه مردمی ۲۲ بهمن و عفو تعداد زیادی از محکومین اغتشاشات از تلخ و شیرین های سال ۱۴۰۱ در خراسان جنوبی بود.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: سال ۱۴۰۱ برای مردم خراسان جنوبی مانند بسیاری از ایرانیان پر از حادثه تلخ و شیرین بود که مرور آنها نیز جذابیت‌های خاصی دارد.

از فرودین ۱۴۰۱ که شروع کنیم، بهار خراسان جنوبی با خبرهای خوش و دلنشین آغاز می‌شود. از اختصاص ۶۰ میلیارد تومان در برای زیرساخت‌های گردشگری استان از محل اعتبارات سفر اول رئیس جمهور، ارائه خدمت ۱۸۰ گروه جهادی به مردم مناطق محروم و گذشت ۶۰ میلیارد ریالی شاکیان زندانیان جرایم غیر عمد خراسان جنوبی و بازدید سه میلیون و ۳۲۸ هزار و ۸۷۰ نفر طی ایام نوروز ۱۴۰۱ از جاذبه‌های گردشگری خراسان‌جنوبی در ماه ابتدایی سال رقم خورد و کام مردم را شیرین کرد.

البته در همین فروردین ماه اتفاقات و خبرهای تلخی چون کاهش ۱۴ درصدی صادرات خراسان جنوبی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل، فوت ۲۵۰ نفر در تصادفات خراسان جنوبی منتشر شد.

خراسان جنوبی در روزهای اصلاح شیوه پرداخت یارانه‌ها

اتفاق مهمی که در اردیبهشت ماه در کشور رخ داد بحث ساماندهی توزیع یارانه‌ها بود. با اصلاح شیوه پرداخت یارانه‌ها و پرداخت یارانه به حلقه آخر و مصرف کننده به جای حلقه اول، نظارت از سوی متولیان امر برای ثبات در بازار و تأمین کالاهای اساسی و جلوگیری از برخی از سوی استفاده‌ها شدت گرفت.

اما در خراسان جنوبی با نظارت‌ها و پیگیری‌ها مشکلی در تأمین کالاهای اساسی به وجود نیامد و قفسه‌های فروشگاه‌ها هیچگاه خالی نماند.

مهر خراسان جنوبی در اردیبهشت ماه و اوج بحث‌های مرتبط با اصلاح شیوه پرداخت یارانه‌ها گزارشی در این زمینه با عنوان «کالاهای اساسی در قفسه فروشگاه‌ها / بازار خراسان‌جنوبی آرام است» و «مشکلی در تأمین کالاهای اساسی نداریم / بازار زیر ذره بین مسئولان» منتشر کرد و روزهای بهاری استان در آرامش ادامه یافت.

یکی از اتفاقات خوب در بهار ۱۴۰۱ کاهش بیماران کرونایی در خراسان جنوبی به تبع فروکش کردن این بیماری در کشور بود. در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه به نقل از رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند این خبر منتشر شد که «تب کرونا در خراسان جنوبی فرو نشست / برگشت بیمارستان‌ها به حالت عادی»

هشدارهای آبی

یکی از اخبار هشدار دهنده که در خرداد ۱۴۰۱ منتشر شد، بحث کاهش بارندگی‌ها بود. علیرضا خندان، مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی رو در گفت و گوی با مهر مطرح کرد که «میانگین بارندگی‌ها از ابتدای سال زراعی جاری یعنی از مهر ۱۴۰۰ تا به امروز حدود ۸۱.۲ میلی متر بوده است که این آمار نسبت به بلند مدت ۲۸ درصد کاهش داشته است.» مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان جنوبی نیز در تاریخ ۲۹ خرداد هشدار داده بود که مجموع حجم سدهای استان ۷۵۰ میلیون متر مکعب است که در حال حاضر تنها ۲۰ درصد آن آب دارد.

این هشدار نشان دهنده آن بود که مردم خراسان جنوبی تابستان سختی را از نظر آبی پشت سر خواهند گذاشت.

البته خبر خوش خرداد ماه به نقل از مدیرکل میراث فرهنگی بود که ثبت ۹ برند صنایع دستی خراسان جنوبی را اطلاع رسانی کرد.

سلام به فرمانده حقیقی در ورزشگاه آزادی بیرجند

یکی از فراگیرترین اتفاقات فرهنگی در تیر ماه ۱۴۰۱ برگزاری مراسم باشکوه همخوانی آهنگ «سلام فرمانده» و ابراز ارادت به حضرت صاحب الزمان (عج) در وزرشگاه آزادی شهرستان بیرجند بود که با استقبال نوجوانان مواجهه شد.

و چه اشک‌ها، لبخندها و حماسه‌هایی که در این مراسم دیده شد و چه بسیار عهدهایی که با منجی عالم بشریت و ولی فقیه زمان بسته شد.

شهریورماه ۱۴۰۱ اجلاسیه ملی جهادگران با حضور معاون اول رئیس جمهور، رئیس سازمان بسیج مستضعفین و هزاران جهادگر از سراسر کشور برگزار شد و در این مراسم از کتاب «دوباره فردوس» خاطرات رهبر معظم انقلاب اسلامی از حضور جهادی بعد از زلزله فردوس در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به قلم آقای سید علیرضا مهرداد رونمایی شد.

پیاده روی جاماندگان اربعین و برپایی موکب‌های خدمت رسانی به زائران پاکستانی در دهه آخر ماه صفر نیز از خاطرات شیرین و پرافتخاری است که در تابستان ۱۴۰۱ مردم خراسان جنوبی نه تنها شاهد که رقم زننده آن بودند.

مسئولینی که پاییز مسافر خراسان جنوبی شدند

اما پاییز ۱۴۰۱ فصل سفر مسئولان ارشد کشوری به خراسان جنوبی بود. در گام اول حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه در تاریخ ۱۹ آبان ماه به خراسان جنوبی سفر کرد. در این سفر رئیس دستگاه قضا هم پای صحبت‌ها و خواسته‌های دانشجویان بیرجند در دانشگاه نشست و هم در شورای اداری استان و شورای قضائی حضور یافت.

اختصاص اعتبار ۹۰ میلیارد تومانی برای حل مشکلات قضائی خراسان جنوبی یکی از دستاوردهای سفر رئیس قوه قضائیه به خراسان جنوبی بود و همچنین رئیس قوه قضائیه برای پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی بیرجند در ایام اغتشاشات قول مساعد داد.

در گام بعدی، حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور و تعدادی از وزرا در ۲۵ و ۲۶ آذرماه وارد خراسان جنوبی شدند. بازدید از دهستان مرزی لانو، دیدار مردمی در شهرستان‌های بیرجند و نهبندان، حضور در شورای اداری و … از برنامه‌های سفر رئیس جمهور بود.

صحنه‌های شیرینی که در دهستان لانو رقم خورد

در دیدارهای مردمی رئیس جهور به ویژه در دهستان مرزی لانو خاطرات بسیاری شیرین رقم خورد و صحنه‌های زیبایی از همدلی بین مردم مرزنشین و مدیران ارشد کشور به نمایش گذاشته شد.

در همین روزها خبرگزاری مهر خراسان جنوبی خبری با این عنوان منتشر کرد که «۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار رهاورد سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی» که نشان از همت دولت برای رفع مشکلات مردم این خطه بود.

زمستان خراسان جنوبی نیز بی خبر نبود که یکی از شیرین‌ترین خاطرات و خبرهای زمستانی در حوزه آب رقم خود و رسانه‌ها در ۲۷ بهمن ماه به نقل از معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نوشتند که عملیات اجرایی قطعه سربیشه تا خضری پروژه انتقال آب دریای عمان از هفته آینده آغاز می‌شود.

بحث افت فشار گاز و تلاش بی وقف کارشناسان شرکت گاز و شرکت ملی بخش فرآورده‌های نفتی از دیگر اتفاقات زمستان ۱۴۰۱ بود که با این تلاش آسیب‌های ناشی از افت فشار گاز به حدأقل رسید و به قطعی سراسری واحدهای مسکونی نرسید.

۲۲ بهمن فراموش نشدنی

اما اوج حماسه مردم خراسان جنوبی مربوط به راهپیمایی ۲۲ بهمن بود که بسیار باشکوه‌تر از سال‌های قبل رخ داد، حضوری واقعاً ستودنی را رقم زد.

از دیگر اتفاقات شیرین زمستان ۱۴۰۱ عفو بسیاری از محکومین اغتشاشات پاییز توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی بود و در خراسان جنوبی نیز رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی خبر داد در پی عفو رهبری ۹۹.۵ درصد محکومان اغتشاشات اخیر در خراسان جنوبی مشمول عفو شدند.

موحدی‌راد تأکید کرده بود از آنجایی که برای این افراد حکم قطعی صادر نشده است، سابقه کیفری نیز اعمال نمی‌شود.

امید است که سال ۱۴۰۲ برای ملت ایران و مردم خراسان جنوبی سراسر شادی، سلامتی و موفقیت‌های روزافزون باشد. از گذشته درس گرفته و برای آینده برنامه‌های بهتری را رقم بزنیم.

کد خبر 5737049

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha