حضور بیش از ۱۱ هزار جوان و نوجوان در جلسات گفت و شنود با مسئولین

دفتر مشارکت های اجتماعی و فعالیت های داوطلبانه جوانان وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد: بیش از ۱۱ هزار جوان و نوجوان در جلسات گفت و شنود با مسئولین طی سال گذشته حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دفتر مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه جوانان گزارش عملکرد خود در سال ۱۴۰۱ را منتشر کرد که در آن به اهم اقدامات صورت گرفته در این حوزه اشاره کرده است.

در این گزارش به صدور و تمدید اعتبارنامه فعالیت ۷۱۹ سازمان مردم نهاد جوانان اشاره شده که معادل ۱۷ درصد از کل مجوزهای صادر شده از سال‌های گذشته تا سال ۱۴۰۰ است.

راه اندازی و حمایت از ۱۴ شبکه ملی تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد جوانان از اقدامات دیگر این اداره کل به شمار می‌رود. این شبکه‌ها با هدف شناسایی مسائل و مشکلات موجود در حوزه‌های تخصصی سازمان‌های مردم نهاد، هم افزایی و تعامل اعضای شبکه در موضوعات مشخص، فعالسازی و ارتقای ظرفیت‌های کمی و کیفی سمن‌ها، برقراری تعامل با سازمان‌ها و نهادهای مرتبط و همچنین آموزش و حمایت مادی و معنوی از اعضای سازمان‌های مردم نهاد تشکیل و در این راستا ۳۰۵ دبیرخانه استانی این شبکه‌ها نیز راه اندازی شدند.

گفتنی است که در این شبکه‌ها تمامی تشکل‌های فعال در حوزه اجتماعی و جوانان فارغ از اینکه از چه ارگانی مجوز داشته باشند امکان عضویت دارند.
در بخش دیگری از این گزارش به برگزاری ۹ رویداد هم افزایی مشارکت نهادمند اجتماعی (همنا) اشاره شده است. رویداد همنا ویژه اعضای سازمان‌های مردم نهاد جوانان است که با تاکید بر دو مؤلفه ارتقا کیفیت آموزش‌های عمومی تشکل‌های جوانان با انتخاب مدرسین در سطح ملی و گفتگوی چهره به چهره مدیران و کارشناسان وزارت ورزش و جوانان با فعالان و کنشگران جوان حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی برگزار می‌شود.

برگزاری بیش از ۱۸۰ جلسه گفت و شنود جوانان با مسئولین با حضور بیش از ۱۱ هزار جوان و نوجوان در سراسر کشور یکی دیگر از اقدامات دفتر مشارکت‌های اجتماعی جوانان به شمار می‌رود که این نشست‌ها به منظور طرح مسائل و دغدغه‌های جوانان و شناسایی چالش‌های کنونی آنها، ارائه تحلیلی واقع گرایانه و به دور از هیجانات رسانه‌ای از شرایط کنونی کشور، پاسخ به شبهات و نقدها با رویکرد منصفانه در جهت دفاع از گفتمان انقلابی و آرمانهای اصیل مردمی و طرح انتظارات از جوانان به عنوان کنشگران اصلی شرایط کنونی برگزار شد.

برگزاری ۱۳ کارگاه ملی، ۱۲ کارگاه منطقه‌ای و ۸۰۸ کارگاه استانی دانش افزایی و ارتقا مهارت اعضای سازمان‌های مردم نهاد جوانان با هدف افزایش مهارت‌های فردی و گروهی سمن‌های جوانان، آموزش مهارت‌های تصمیم گیری و ارائه طرح و برنامه کاربردی، حمایت از ۹۰۴ طرح و برنامه کاربردی سمن‌های جوانان با هدف تقویت خلاقیت و نوآوری در جوانان و حمایت مالی برای اجرایی شدن ایده‌های کاربردی جوانان، هماهنگی برای حضور سمن‌های جوانان در برنامه‌های ملی شامل رویداد ملی هم افزایی مدیریت ایران، رویداد بزرگ پیاده روی اربعین حسینی (ع) و نمایشگاه بین المللی بانوان اثرگذار و اقدام برای فعالسازی مجمع ملی و مجامع استانی سازمان‌های مردم نهاد جوانان نیز از دیگر اقدامات این اداره کل در سال ۱۴۰۱ است.

آخرین اقدام این اداره کل در سال ۱۴۰۱ توافق با سازمان ثبت شرکت‌های قوه قضائیه به منظور رفع موانع و تسهیل مراحل اخذ شناسه ملی سازمان‌های مردم نهاد جوانان بود که مرتضی کامل نواب مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه جوانان در این باره گفت: بر اساس توافق صورت گرفته، کلیه سازمان‌های مردم نهاد جوانان که از وزارت ورزش و جوانان مجوز فعالیت می‌گیرند، از این پس می‌توانند به شکل مستقیم برای دریافت کد شناسه ملی به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کنند و بر اساس بخشنامه سازمان ثبت شرکت‌ها که به ادارات استانی خود ابلاغ کرده است، ادارات ثبت شرکت‌های استان‌ها موظف به انجام مراحل اداری صدور شناسه ملی سمن‌های جوانان هستند، هم چنین با توجه به توافق صورت گرفته بین دو دستگاه، کارگروه کارشناسی این توافقنامه هم تشکل شده تا انواع مراودات اداری بین سازمان‌های مردم نهاد جوانان و سازمان ثبت شرکت‌ها را تسهیل کنند.

اداره کل مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه جوانان در حوزه بین الملل نیز اقدامات متعددی انجام داده که در ادامه به اهم آنها اشاره می‌شود:

حضور طاها آیهان رئیس مجمع جوانان سازمان همکاری اسلامی ( ICYF ) به دعوت وزارت ورزش و جوانان در ایران و دیدار با مسئولین کشور و همچنین تدارک برنامه‌های بازدید طاها آیهان از ظرفیت‌های اصفهان و دیدار با مسئولین این استان

حضور وزیر ورزش و جوانان و هیأت همراه در شورای دائمی اجلاس وزرای جوانان و ورزش سازمان همکاری اسلامی (PMCYS) (آذربایجان – باکو )

حضور وزیر ورزش و جوانان در اجلاس جده – اجلاس وزرای ورزش و جوانان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی

اعزام نماینده جوانان به شورای سیکا در کشور قزاقستان

برگزاری برنامه مدل شبیه سازی اجلاس وزرای کشورهای جهان اسلام با حضور ۵۰ دانشجوی خارجی و نمایندگان سمن‌های جوانان با نظارت دبیرخانه(ICYF) و با حضور سه نفر مهمان از کشور ترکیه

ارائه پیشنهادات سند همکاری‌های بین المللی با کشورهای چین، اسلواکی، زیمبابوه در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و هنری

همکاری در نهایی شدن پروتکل همکاری وزارت ورزش و جوانان و یونیسف در جهت توانمندسازی سمن‌های جوانان

همکاری برای حضور ۳ نفر از نمایندگان سمن‌های جوانان در مسابقه «ما با هم هستیم» با موضوع «پیشگیری از بیماری کرونا» در کشور روسیه

همکاری برای حضور سمن‌های جوانان در اولین وبینار بین المللی سازمان ملل با گروه کشورهای D8 با موضوع «کارآفرینی اجتماعی جوانان» در کشور ترکیه

مشارکت در برگزاری روز جهانی داوطلب

کد خبر 5743136

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha