10 تکنولوژی مورد نیاز برای نجات زمین

" 10 تکنولوژی برای نجات زمین" نام کتابی است که توسط یکی از متخصصان و مفسران برجسته در زمینه تغییرات جوی به نام کریس گودال نوشته و منتشر شده است. در این کتاب عنوان شده است بشر در صورتی می تواند بر تغییرات شدید جوی غلبه کند که نیازهای خود را با ده تکنولوژی و منبع انرژی خاص تطبیق دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کریس گودال در کتاب خود عناوین تکنولوژی های مورد نیاز بشر را به اینگونه اعلام کرده است:

1- انرژی باد: اولین تکنولوژی عنوان شده در این کتاب انرژی بادی است که بر خلاف شهرت جهانیش مبنی بر غیر قابل اطمینان بودن، توانایی تامین 30 درصد از انرژی الکتریکی جهان را خواهد داشت. به دلیل اینکه جریان باد همیشگی نخواهد بود بشر باید به دنبال شیوه هایی باشد تا بتوان این منبع را به صورت موثرتری ذخیره کند. علاوه بر آن استفاده از این منبع پاک باید در میان نقاط مختلف جهان گسترش یافته و امکان مصرف آن در مناطق مناسب در اختیار انسهانها قرار گیرد.

2- انرژی خورشیدی: انرژی خورشیدی دیگر منبع انرژی ذکر شده است که قابلیت تولید حجم وسیع و گسترده ای از انرژی را در جهان خواهد داشت. تنها با افزایش تاثیر تجهیزات جذب نور خورشید می توان این انرژی را به عنوان منبعی قابل اطمینان برای آینده به شمار آورد. با افزایش میزان سرمایه گذاری توسط شرکتها و کشورهای مختلف می توان صفحات خورشیدی ناکارامد کنونی را به نمونه های بهتری تبدیل کرد که در عین جذب بیشترین میزان از انرژی خورشید، هزینه کمی را نیز برای تولید در بر داشته باشند.

3- انرژی اقیانوسها: اقیانوسها و عوامل وابسته به آن از جمله جزر و مد، امواج و جریانهای شدید آبی به عنوان پاک ترین نیروگاه های انرژی شناخته می شوند که استفاده از آن و ذخیره انرژی نهفته در آنها به دلیل مشکلاتی که در راه تولید تجهیزات مقاوم در مقابل شرایط خشن اقیانوسها وجود دارد، با مشکل روبرو شده است. با این حال بسیاری از کشورها برای گسترش این نیروگاه ها در حال تلاش هستند برای مثال انگلستان با قرار دادن شناورهای ذخیره انرژی آب در عمق 50 متر در زیر آب موفق به انتقال اولین انرژی تولید شده از انرژی جریانهای آب به شبکه ملی برق این کشور شد.

4- میکرو مولدهای خانگی: استفاده از انرژی اتلاف شده نیز می تواند در جلوگیری از تغییرات جوی زمین موثر بوده و آن را تحت کنترل درآورد. یکی از شیوه های پیشنهادی استفاده از میکرو مولدهای خانگی در داخل منازل مسکونی است. به این معنی که تولید انرژی به صورت اختصاصی تر درآمده و از اتلاف آن به میزان بیشتری جلوگیری خواهد شد. توانایی تولید این مولدها به اندازه مولدهای بزرگ در نیروگاه ها بوده و توانایی گرم کردن آب و محیط منازل مسکونی را خواهد داشت.

5- بهره وری در انرژی: گزینه پنجم بازسازی و تجهیز خانه ها به منظور کاهش گازهای گلخانه ایست. به این صورت که به جای ساخت خانه های جدید از مواد دوست دار محیط زیست می توان با عایقدار کردن دیوارها و پنجره ها و همچنین استفاده از سیستم تهویه هوای قدرتمند و موثر 80 تا 90 در صد به کاهش تشعشعات گلخانه ای در اتمسفر زمین کمک کرد. 

6- اتومبیل الکتریکی: استفاده از اتومبیلهای الکتریکی دیگر موردی است که در عین سو شهرت آن به دلیل سرعت پایین و ظاهر نامناسب، تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی های زیست محیطی خواهند داشت. به گفته محققان این نوع از اتومبیلها به زودی می توانند به منابع ذخیره انرژی در هنگامی که در حالت خاموشی به سر می برند تبدیل شوند.

 7- سوختهای زیستی: تولید و استفاده از سوختهای زیستی نیز شیوه ای  موثر عنوان شده که هنوز به میزان مناسبی گسترش نیافته است. برخی بر این باورند که تولید سوختهای زیستی و جایگزینی سوختهای فسیلی با استفاده از آنها می تواند به کمبود غذا در جهان منجر شود که به تازگی این مشکل با ارائه شیوه ای جدید مبنی بر استفاده از پسماندهای کشاورزی در تولید سوختهای زیستی برطرف شده است.

8- تکنولوژی جذب کربن: در این میان استفاده از تکنولوژی هایی که توانایی جذب و جداسازی دی اکسید کربن موجود در اتمسفر را دارند، در کنار گسترش سوختهای زیستی می توانند یکی از ناجیان بزرگ محیط زیست به شمار رود. روشی که اکثر کشورها به تازگی به اهمیت آن پی برده و سرمایه گذاری برای گسترش آن را آغاز کرده اند.

9- تبدیل کربن: از دیگر روشهای جداسازی کربن، تبدیل آن به ذغالهایی خاص (Biochar) و ذخیره آنها در اعماق زمین است زیرا این ذغالها که در حرارت بالا و بدون اکسیژن تولید می شوند علاوه بر مقاومت و طول عمر بالا هیچگونه تشعشعات کربنی را وارد جو نکرده و باعث باروری خاک خواهند شد.

10- گازهای زیستی: آخرین موردی که می تواند در حفظ حیات زمین موثر واقع شود استفاده از تکنولوژی هاییست که می تواند نیاز به قطع درختان را کاهش داده و مانع از تخریب جنگلها شود. بر اساس گزارش نیوساینتیست، استفاده از دستگاه های حرارتی مانند اجاق گاز که سوخت آنها از گاز زیستی تولید می شود در این دسته قرار دارد. این گاز، متانی است که از فاسد شدن پسماندهای زیستی تولید شده و در هر صورت در هوا آزاد خواهد شد در این صورت تاثیر منفی بر افزایش گرمای جهان نخواهد داشت.

کد خبر 794439

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =