مجلس نمايندگان آمريكا در اقدامي مداخله جويانه در امور داخلي لبنان و سوريه طرحي را با اكثريت آرا به تصويب رساند و دولت بوش را به تلاش براي سرنگون كردن دولت بشار اسد تشويق كرد ؛ آنها همچنين خواستار بلوكه شدن تمام سپرده هاي مقامات دولت لبنان شدند .

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري فرانسه ، مجلس نمايندگان آمريكا با شبه اجماع مصوبه اي را به تصويب رساند و در آن از آنچه اشغال لبنان از سوي لبنان خواند ابراز نگراني كرد.

پيش نويس اين طرح از سوي  ايليانا روس لاهتينان ارائه شد كه بر اين تاكيد مي كند كه اشغال لبنان از سوي سوريه تهديدي در دراز مدت براي امنيت خاورميانه وتلاشهاي هدفمند آمريكا براي آزاد سازي اقتصاد و سياست در منطقه است .

 419 نماينده مجلس آمريكا به اين طرح مداخله جويانه راي مثبت دادند وتنها يك نماينده با آن مخالفت كرد و 4 تن نيز راي ممتنع دادند نمايندگان مجلس از جرج بوش رئيس جمهور آمريكا خواستند تمام سپرده هاي مسئولان دولت لبنان كه از آنچه آنها كمك به اشغال لبنان از سوي سوريه حمايت مي كنند، بلوكه كنند.

نمايندگاني كه اين طرح را تصويب كردند از نماينده آمريكا در سازمان ملل متحد خواستند شوراي امنيت را به تصويب قطعنامه اي متقاعد كنند به اينكه لبنان يك كشور اسير است و خواستار آزادسازي فوري آن شوند.

اين اقدام مداخله جويانه نمايندگان مجلس آمريكا در حالي صورت مي گيرد كه در پي تصميم علني بشار اسد مبني بر عقب نشيني كامل نيروهاي سوري به دشت بقاع نيروهاي سوري طي ده روز مرحله اول عقب نشيني را انجام دادند و 4 هزار تن از آنها به كشورشان بازگشتند.

ساعاتي بعد مجلس نمايندگان آمريكا براي تشديد فشارها بر سوريه طرحي به تصويب رساند و در آن از ادامه نقض حقوق بشر و آزادي هاي مدني ملت لبنان و ملت سوريه از سوي دولت دمشق انتقاد كرد.

اين تصميم كه مجلس نمايندگان آمريكا با 402 راي موافق در مقابل سه راي مخالفت گرفتند دولت بوش را به حمايت از معارضان دولت سوريه تشويق كرد و از آن خواست گام هايي را براي تشكيل دولت دمكراتيك در سوريه بردارد. 

به نظر مي رسد نمايندگان مجلس آمريكا نيز مانند بوش و ديگر سران دولت وي چشمان خود را به روي واقعيت هاي جامعه لبنان بسته اند زيرا آنها فراموش كرده اند كه همين ده روز پيش بيش از يك ميليون و ششصد هزار لبناني يعني يعني بيش از يك سوم مردم لبنان در بزرگترين تظاهرات تاريخ اين كشور و در جهان عرب با محكوميت مداخله آمريكا و غرب در امور داخلي لبنان حمايت خود را از مقاومت و نيز نقش ارزنده سوريه درحفظ امنيت و ثبات لبنان اعلام كردند.

کد خبر 166829

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha