مجموعه برنامه " سينما يك " ويژه نوروز، از فردا شب اولين شب سال نو با پخش فيلم " فرش باد " نمايش فيلم هاي منتخب خود را آغاز مي كند .


محمد حميدي مقدم، تهيه كننده اين مجموعه برنامه در گفت و گو با خبرنگار تلويزيوني مهر ضمن اعلام اين خبر گفت:  برنامه هاي ما در روزهاي نخست سال جديد نسبت به آثاري كه در طول سال پخش مي كنيم، سبك تر و تا حدودي ساده است. به اين مفهوم كه پيش از پخش فيلم سينمايي، حدود  15 دقيقه كارشناس برنامه به ارايه مطالبي درباره فيلم مي پردازد و جنبه هايي از اثر كه توجه به آن از نظر عموم مردم مهم باشد را براي بينندگان شرح مي دهد. پس از اتمام فيلم هم به همين اندازه كارشناس برنامه برخي از وجوه و جلوه هاي مفهومي و بصري را براي مخاطبين ارايه مي كند.
وي در ادامه خاطر نشان كرد:  البته ما به طور كلي هويت برنامه را در طول عيد هم حفظ مي كنيم و كيفيت برنامه را كم نمي كنيم. ولي به مساله اطلاع رساني مخاطب عام توجه بيشتري نشان مي دهيم. چون در طول سال برنامه به نوعي مخاطب خاص و علاقمندان به سينما را به خود مي خواند. يكي از تغييراتي كه در طول نوروز در برنامه به وجود آورده ايم، دعوت از سينماگران و كارشناس هايي است كه براي مردم آشنايي بيشتري دارند. براي نمونه مهدي فخيم زاده و پوران درخشنده از جمله مهمانان اين برنامه به شمار مي روند.
حميدي مقدم با اشاره به اينكه در انتخاب و پخش فيلم هاي نوروزي به طور كامل آزادي عمل نداشته است، توضيح داد:  ما نتوانستيم تمامي فيلم هاي مورد نظرمان را براي عيد انتخاب و پخش كنيم. چون بايد از نظر پخش فيلم نوعي هماهنگي ميان شبكه هاي مختلف تلويزيوني به وجود مي آمد تا مخاطبين بتوانند از تمامي آثار استفاده كنند. به همين خاطر حدود 5 فيلم از آثاري كه پخش مي كنيم، چندان با روند كلي اين برنامه هماهنگي ندارد. البته همانطور كه قبل هم اشاره كردم ما سعي كرديم بحث هاي زيربنايي و تنوع سينمايي را در برنامه لحاظ كنيم.
اين تهيه كننده يادآور شد: ما در مجموعه برنامه نوروزي " شبكه يك " به سمت نمايش فيلم هايي رفته ايم كه به مساله روابط انساني و كنكاش در خصوصيات مثبت و پسنديده بشري توجه نشان مي دهد. در ميان آثار خارجي هم به سراغ فيلم هايي رفتيم كه ويژگي جهاني داشته باشد. براي نمونه فيلم " دو قلوها" جايزه بهترين فيلم خارجي در جشنواره اسكار را به دست آورده است يا فيلم " نهنگ سوار " يك فيلم مطرح نيوزيلندي است كه در چندين جشنواره سينمايي معتبر جهاني حضور داشته است. فيلمي مانند  " شجاع دل " هم به لحاظ تكنيك و خصوصيات در حد و اندازه هايي است كه قابليت پخش و بررسي را دارد.
حميدي مقدم درباره زمان آغاز برنامه هاي " سينما يك " اعلام كرد: ما از امروز ( يكشنبه سي ام اسفند ماه ) برنامه را با يك ويژه برنامه كه اختصاص به معرفي آثار نوروزي دارد،  آغاز مي كنيم. از فردا ( يكم فروردين 84 ) هم برنامه با پخش فيلم سينمايي " فرش باد " به كارگرداني كمال تبريزي در نوروز شروع مي شود. 
به گزارش "مهر"  فيلم سينمايي " فرش باد " محصول  مشترك  ايران  و ژاپن  است. اين فيلم  داستان نزديكي دو خانواده ژاپني و ايراني را بيان مي كند  كه واسطه اين آشنايي يك فرش است. از اين طريق كارگردان نگاهي به نزديكي فرهنگي اين دو ملت دارد و در اين ميان فيلمساز تلاش كرده است، از وراي اتفاق هايي كه روي مي دهد به قدمت ار تباط ميان تمدن كهن ايران و ژاپن مي پردازد .
در اين فيلم رضا كيانيان، فريبا كامران، تاكي ياكي اينوكي ، ميو ياگي يو، فربد احمدجو و هوشنگ حريرچيان  بازي مي كنند.
فيلم سينمايي " فرش باد " در بخش مسابقه بيست ويكمين جشنواره بين المللي فجر موفق به دريافت سه سيمرغ بلورين شده است.

کد خبر 166930

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =