اردبيل دارای ارزشمندترين ذخاير ژنتيكي فندق جهان/ اجرای طرح مطالعاتی

اردبیل – خبرگزاری مهر: رئيس جهاددانشگاهي واحد اردبيل گفت: این استان يكي از ارزشمندترين ذخاير ژنتيكي فندق جهان را در جنگل طبیعی و بکر فندقلو داراست.

به گزارش خبرنگار مهر، رامز نصيري صالح بعد از ظهر چهارشنبه در اولين جلسه هم‌انديشي طرح ساماندهي تحقيقات فندق اردبیل افزود: با این وجود تاکنون از این پتانسيل استفاده مطلوبی صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اهميت انجام طرح مطالعات فندق، از آغاز اجرایی طرح ساماندهی مطالعات فندق در این استان طی آینده ای نزدیک خبر داد.

رئيس جهاددانشگاهي واحد اردبيل انجام تحقيقات فندق را طرحی بزرگ برشمرد و یادآور شد: براي تحقق اين مهم همه علاقه‌مندان، متوليان  و مراكز پژوهشي و تحقيقاتي استان و كشور  باید تعامل و مشارکت کنند.

وی تصریح کرد:  البته در سال 88 جهاددانشگاهي واحد استان اردبيل به ‌عنوان متولي امر ساماندهی فندق در استان انتخاب و موظف شد نسبت به ساماندهي تمام موارد مربوط به تحقيقات فندق اقدام کند.

نصيري عدم همكاري و همراهي متوليان را دلیل عدم اجرایی این طرح برشمرد و ادامه داد: اما هم اکنون جهاددانشگاهي اردبيل سعي دارد با اجراي تحقيقات فندق گامي موثر در شناخت موثر جنگل فندقلو و تجاري سازي اين محصول بردارد تا نقش مهمي

معاون توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي استان اردبيل نیز در اين جلسه با بیان اينكه بايد نگاه كلان به بحث منابع طبيعي داشته باشيم، عنوان کرد: در طرح مطالعات فندق بايد جوانب اكوسيستمي، اقتصادي، گردشگري و صنايع تبديلي اين محصول در نظر گرفته شود.

خليل نيكشاد اظهار داشت:  به دليل اهميت اين موضوع، طرح بايد به عنوان طرح ملي در مجلس شوراي اسلامي مطرح و تصويب شود و براي انجام آن برنامه‌ريزي كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلند‌مدت وجود داشته باشد ضمن آنکه تلاش شود عرصه‌هاي كاري تعريف گردیده و محدود به استان نشود.

کد خبر 2206326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =